[ATR] Nowości sfamasz

Nowa linia Sfamasz do sortowania i kalibracji śliwek

Data publikacji:

O tym, jak złożony i czasochłonny jest proces przygotowania zebranych wcześniej plonów do ich dalszej dystrybucji i sprzedaży, wie każdy, kto zetknął się z branżą owocowo - warzywną. Dlatego świadomy producent warzyw, a także owoców dąży do maksymalnego usprawnienia prac za pomocą odpowiednich urządzeń. Warzywa, które zostały uszkodzone podczas zbioru lub nie spełniają wymogów narzuconych przez rynek, należy skutecznie oddzielić od pozostałych. Ich przeglądanie bez odpowiednich usprawnień trwałoby zbyt długo i pochłaniało energię zbyt wielu pracowników.

Żaden współczesny przedsiębiorca rolny nie może sobie pozwolić na takie marnotrawstwo. By usprawnić ten koszto- i energochłonny etap produkcji, niezbędna jest mechanizacja i automatyzacja zabiegów ich sortowania i kalibracji. Potrzebne do wykonania tych operacji maszyny wytwarza m.in. spółka Sfamasz. Oferowana przez to przedsiębiorstwo linia np. do sortowania i kalibracji śliwek składa się z trzech maszyn:

1.przenośnik sortujący rolkowy - który odrzuca owoce zbyt małe, o średnicy poniżej 32 mm. Rolki są wykonane z tworzywa PCV. Do ich napędu służy silnik o mocy 1,1 kW (400 V), zintegrowany z przekładnią łańcuchową oraz falownikiem, sterującym prędkością obrotową rolek.

2.przenośnik taśmowy z kanałem odpadowym. W tym miejscu linii technologicznej pracownicy ręcznie wybierają owoce miękkie, uszkodzone, niekształtne i odrzucają je do kanału odpadowego. Do napędu taśmy zastosowano motoreduktor o mocy 1,1 kW (400V), którego obroty - a więc i prędkość przesuwu taśmy - reguluje się za pomocą falownika. Ten fragment linii sortowania jest wyposażony w oświetlenie, ułatwiające pracę pracownikom.

3.przenośnik sortujący rolkowy z zsypami bocznymi - w opcji można zamontować przenośniki taśmowe. Rolki są wykonane ze stali kwasoodpornej. Ta maszyna oddziela owoce o pożądanej średnicy (zakres od - do), które spadają na zsypy boczne. Te elementy są wyłożone gąbką, chroniącą owoce przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. obijaniem), co w produkcji śliwek ma ogromne znaczenie. Natomiast owoce o zbyt dużej średnicy są przenoszone przez rolki na koniec przenośnika, gdzie trafiają do podstawionych pojemników. Napęd rolek zapewnia silnik 3-fazowy o mocy 1,1 kW, a prędkość obrotową rolek zmienia się za pomocą falownika.

Linia sprawdza się najlepiej przy sortowaniu i kalibracji owoców o kształcie zbliżonym do kuli. Jej wydajność wynosi około 3-5 ton owoców/h, co jest zależne od tempa pracy osoby odbierającej zapełnione pojemniki (skrzynki, pudełka), a także od jakości produktu sortowanego.

Producent zaleca zastosowanie podajnika dozującego, by owoce równo rozkładały się na całej szerokości linii. Takie linie do sortowania i kalibracji owoców są praktycznie „robione na indywidualne zamówienie”, więc inne wymiary - jak długość poszczególnych przenośników, ich szerokość robocza oraz wysokość są uzależnione od gatunku zbieranych owoców, ilości osób od ich obsługi, możliwości zbytu, itp.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.