Nowości

Na poziomie pojedynczej rośliny z firmami Agrifac i SatAgro

Data publikacji:

W centrum uwagi pojedyncza roślina na polu, nie zaś pole jako całość - realizacja takiej koncepcji umożliwia ukierunkowaną i bardzo precyzyjną ochronę, dokarmianie i pielęgnację upraw. Przekonują do tego rozwiązania oferowane przez renomowanego holenderskiego producenta opryskiwaczy - firmę Agrifac oraz koncentrującą się na optymalizacji środków produkcji i mapowaniu opłacalności polską firmę SatAgro - zaprezentowane podczas specjalnego pokazu 12 października w firmie Agriteam oraz na polach w m. Trląg w Kujawsko-Pomorskiem.

Rozwiązania firmy Agrifac, hołdujące koncepcji Need Farming - prezentowane zarówno teoretycznie, jak i praktycznie - zakładają przede wszystkim rozpylanie bez żadnych strat dokładnie takiej ilości środka, jaka jest potrzebna i tylko tam, gdzie jest konieczne.

Rozwiązania, w które wyposażony jest naszpikowany nowoczesnymi systemami opryskiwacz samojezdny Agrifac Condor V (poruszający się po polu z prędkością nawet 36 km/h), wyróżniający się przede wszystkim szalenie efektywnym zawieszeniem tandemowym, w którym prawa i lewa strona pracują niezależnie, funkcją automatycznego poziomowania na pochyłościach do 32% czy też rozłożeniem masy w stosunku 50:50 na obie osie.

Wróćmy jednak do rozwiązań prezentowanych podczas październikowego pokazu. Jednym z nich jest system DynamicDosePlus, który fizycznie dostosowuje dawki aplikowane przez poszczególne rozpylacze do rzeczywistych potrzeb każdej rośliny indywidualnie, oczywiście z dokładnością, na jaką pozwala rozstaw dysz na belce.

Warto przy tym dodać, iż wykonywany w ten sposób oprysk odbywa się na podstawie niezwykle precyzyjnych map zadaniowych, wykonywanych m.in. na podstawie zdjęć satelitarnych opracowanych przez serwis SatAgro. Pozwala on na to, aby podczas zabiegu ochrony roślin oczekiwana ilość substancji chemicznych dotarła tam gdzie jest potrzeba. 

Jest to także zasługa innego prezentowanego systemu firmy Agrifac - StrictSprayPlus, zapewniającego aplikację precyzyjnej ilości środków ochrony roślin. Rozwiązanie to skutecznie kompensuje wpływ skrętów opryskiwacza i zapewnia pełne pokrycie cieczą roboczą każdego miejsca na polu.

Po prostu podczas oprysku po łuku skrajne dysze na zewnętrznym ramieniu belki, pokonujące większą drogę, wypryskają więcej cieczy, aby zapewnić takie samo pokrycie powierzchni. System StrictSprayPlus nie zmienia przy tym ciśnienia oprysku, przez co kształt strumienia i wielkość kropli pozostają takie same, niezależnie od prędkości przepływu.

Rozwiązanie firmy Agrifac oblicza prędkość i wydatek cieczy dla każdej dyszy. Prędkość przepływu jest kontrolowana przez zmianę czasu, w którym szybko przełączająca się dysza otwiera się i zamyka (do 100 razy na sekundę).

Zintegrowany monitoring satelitarny

Podczas pokazu w miejscowości Trląg zaprezentowano także integrację monitoringu satelitarnego z opryskiwaczami Agrifac. Takie możliwości działania zapewnia projekt SatAgro, który uruchomiony został w 2013 r. SatAgro, skoncentrowany na optymalizacji środków produkcji i mapowaniu opłacalności, już teraz legitymuje się kontraktami na wsparcie zarządzania ponad 1% upraw polowych w kraju.

Poza tym daje możliwość rozszerzenia na inne korzyści, np. carbon farming i inne usługi ekosystemowe. Według SatAgro rozwiązanie to przykładowo generuje 9% oszczędności (do 30%) w zużyciu nawozów azotowych, co przekłada się na 2,5-krotny zwrot inwestycji w abonament.

Aplikacja SatAgro wyświetla i analizuje obecne i przeszłe dane o uprawie i pogodzie, a także przedstawia zintegrowane dane przestrzenne. Na tej podstawie tworzy m.in. mapy aplikacyjne, oparte o rozkład biomasy czy na podstawie badań gleby, kompatybilne z większością sprzętu (np. opryskiwaczami firmy Agrifac) - co ważne, żadnych problemów nie nastręcza eksport danych.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.