Nowości Maszyny zielonkowe

Kosiarki SIP z kondycjonerem do lucerny

Data publikacji:

Przy zbieraniu zielonki czas oraz stosowana technologia odgrywają decydującą rolę. Kondycjonowanie pokosu jest zabiegiem znacznie skracającym schnięcie zielonki, dodatkowo pozwala ograniczyć mechaniczne straty paszy. Firma SIP oferuje w tym zakresie walcowy kondycjoner gumowy, który zalecany jest do stosowania zwłaszcza przy zbiorze zielonki z lucerny i koniczyny, ponieważ nie uszkadza ich delikatnych liści i zwiększa tym samym wartość odżywczą paszy.

    Kosiarki SIP z kondycjonerem do lucerny

Producenci kosiarek oferują do nich dwa rodzaje kondycjonerów. Wersje bijakowe zwane spulchniaczami pokosu oraz kondycjonery walcowe, czyli zgniatacze pokosu. Kondycjonery bijakowe stosowane są przy zbiorze traw. Ich działanie opiera się na łamaniu i cięciu koszonego materiału tak, że szybciej traci on wodę i efektywniej schnie.

Jeśli pokos przeznaczony jest na sianokiszonkę, czas zbioru znacząco się skraca. Wersje walcowe, jak nazwa wskazuje, wyposażone są w dwa obracające się w przeciwnym kierunku walce, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego lub gumy. Pomiędzy walcami znajduje się szczelina, przez którą przechodzi materiał. Regulacja położenia walców pozwala dopasować wydajność pracy maszyny do wielkości plonu. Kondycjonery walcowe sprawdzają się przy zbiorze drobnonasiennych roślin motylkowych.

Zalety i wady kondycjonowania

Proces kondycjonowania zielonki ma wiele zalet. Pokos staje się wówczas luźniejszy, co skraca czas jego schnięcia nawet o ok. 25%. Zastosowanie kondycjonera pozwala także na wyeliminowanie z układu zbierającego przetrząsacza, co z kolei wpływa na większą czystość paszy. Liczne badania dowodzą, że w kondycjonowanym materiale lepiej zachodzi proces zakiszania, szybciej obniża się pH, zmniejsza się zawartość amoniaku, a pasza jest mniej podatna na psucie.

Mówiąc o wadach, należy zauważyć, że kosiarki wyposażone w kondycjoner wymagają większej mocy ciągnika, większe jest też spalanie paliwa, lecz poprzez krótszy czas zabiegu efekt ten ma mniejsze znaczenie. Maszyny z kondycjonerami są także droższe w momencie zakupu, ale i tutaj, dzięki rezygnacji z przetrząsacza, dodatkowy koszt może być wart rozważenia.

Kondycjoner SIP RRC

Dla kondycjonowania roślin motylkowych kondycjonery walcowe są bardzo dobrym rozwiązaniem. Firma SIP posiada w swojej ofercie gumowy, rolkowy moduł kondycjonujący (RRC), który zgniata łodygi i otwiera je wzdłuż, pozwalając na ich przyspieszone suszenie. Profilowany kondycjoner w kształcie spirali posiada gumowe walce, które obracają się względem siebie.

Podwójny napęd walców z przekładnią zapewnia skoordynowane obroty i równomierny przepływ materiału. Nacisk walców może być regulowany w zależności od ilości i rodzaju kondycjonowanych roślin motylkowych. Efektem działania kondycjonera są zgniecione łodygi, natomiast liście pozostają nietknięte. Nie ma tutaj efektu opadania i wywiewania przesuszonych już delikatnych liści.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.