Technika

Jak zwiększyć jakość oprysku

Data publikacji:

W drugiej części przeglądu rozwiązań czołowych producentów opryskiwaczy zwiększających jakość oprysku (część I - w nr 2/2021 atr express) znów wzięliśmy pod uwagę takie aspekty jak: zwiększenie wydajności oprysku z zachowaniem jego dokładności, skuteczności i bezpieczeństwa, skrócenie czasu związanego z obsługą sprzętu, zapewnienie precyzji i stabilności mieszania cieczy i dawkowania, kwestia ochrony środowiska oraz poprawa warunków pracy operatora maszyny.

    air flow plus

Agrifac

Firma Agrifac wdrożyła wiele rozwiązań dla zapewniania dokładnego i skutecznego oprysku. Już sama konstrukcja z zawieszeniem Stabilo Plus  gwarantuje stabilność opryskiwacza i w dużo mniejszym stopniu przenosi siły na belkę opryskową. W tym przypadku wahliwe podwozie tandemowe połączono z zawieszeniem pneumatycznym. Belka Agrifac J-boom obraca się na zawieszeniu w kształcie półksiężyca, co zapewnia właściwe jej położenie, system kontroli wysokości Strict Height Plus sprawia, że odległość do uprawy zawsze będzie optymalna. Unikatowym rozwiązaniem Agrifac jest system pomp Green Flow Plus.

– Kompaktowy zestaw pomp pozwala zredukować do minimum ilość niewykorzystanej cieczy pozostającej w układzie, a jego czyszczenie jest niezwykle proste i nie wymaga dużo czasu

– zwraca uwagę Krzysztof Sadowski, przedstawiciel marki Agrifac na rynku polskim.

Na wzrost wydajności oprysku ma także wpływ stała cyrkulacja cieczy, dzięki czemu w przewodach nie wytrąca się osad. Dzięki unikalnemu, pneumatycznie sterowanemu regulatorowi ciśnienie w całym układzie jest równomierne. W ten sposób unika się zjawiska rozchodzenia się ciśnienia od środka do krańców belki polowej i można od razu rozpocząć oprysk. Regulator ciśnienia bardzo szybko reaguje na zmiany prędkości roboczych opryskiwacza występujące np. podczas automatycznego sterowania sekcjami. Dzięki temu zużycie cieczy jest bardziej precyzyjne. Optymalna dystrybucja cieczy nawet podczas intensywnego oprysku wynika również z zastosowania wysoce wydajnego, samoczyszczącego filtra, który zapobiega spadkom ciśnienia, oraz wyposażeniu układu w rurki ze stali nierdzewnej o standardowej średnicy 25 mm.

Napełnianie opryskiwacza możliwe jest dzięki zastosowaniu pomp wirnikowych. Przykładowo w Condor Endurance pompa ma wydajność 1500 l/min i może napełnić zbiornik 8000 l w nieco ponad 5 min, w modelu Condor zasysanie może być wspomagane dodatkową pompą o wydajności 800 l/min, co pozwala na napełnienie zbiornika 5000 l w około 5 min. Oszczędność czasu operatora umożliwia również system składania belki opryskowej  Fast Fold Plus. Czas potrzebny na złożenie/rozłożenie 36-metrowej belki to jedynie 17 s.

Dla zwiększenia precyzji oprysku firma Agrifac wdrożyła w swoich opryskiwaczach wiele innowacyjnych rozwiązań. Chodzi tutaj np. o unikalny system High Tech Air Plus, czyli połączenie konwencjonalnego oprysku, wspomagania powietrznego i mieszania w mocowaniu dyszy dla zachowania stałej i łatwo regulowanej wielkości kropli.

– System HTA Plus firmy Agrifac oznacza wzrost wydajności maksymalnie o 50%, brak konieczności wymiany dysz i mniejsze znoszenie strumienia oprysku

– mówi Krzysztof Sadowski.

Kolejne ważne usprawnienia podczas oprysku to systemy: Control Ecotronic Plus, który automatycznie reguluje wielkość kropli w zależności od prędkości jazdy, Air Flow Plus - system oprysku wspomagany powietrzem dla zapewnienia odpowiedniej penetracji roślin oraz Strict Spray Plus posiadający 3 funkcje, które biorą udział w aplikacji precyzyjnej ilości substancji chemicznych.

Przedstawione systemy precyzyjnego dawkowania to niższe koszty zużycia środków chemicznych oraz ograniczenie wpływu na środowisko. Dla zapewnienia komfortu pracy operatora opryskiwacze Agrifac posiadają terminal kontrolny z wyświetlaczem Ecotronic Plus, funkcję zarządzania pracą na uwrociach Headland Management oraz Automatic Fill Stop zapewniający automatyczne napełnianie zbiorników.

Horsch Leeb

Dokładne i skuteczne wykonywanie zabiegów przez opryskiwacze Leeb jest możliwe dzięki zastosowaniu systemu kopiowania terenu o nazwie Boom Control. Pozwala on na idealne prowadzenie belki i wykonywanie oprysku 30 - 40 cm nad docelową powierzchnią.

– Jest to na razie jedyny na rynku aktywny system stabilizacji belki

– przekonuje Tomasz Towpik, kierownik marketingu Horsch Polska.

Korpusy opryskowe rozstawione są co 25 cm, istnieje możliwość zastosowania nawet poczwórnych głowic. Połączenie działania systemów kopiowania terenu oraz Autoselect skutkuje minimalizowaniem znoszenia i wysoką precyzją w aplikacji środków ochrony roślin nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Prowadzenie belki możliwie blisko łanu powoduje, że nie jest w tym przypadku konieczny rękaw powietrzny, którego obsługa wymaga również dodatkowej mocy.

Opryskiwacze Leeb w zależności od wybranego modelu wyposażone są w pompy wirowe o maksymalnej wydajności nawet 1000 l/min. Dla zbiornika o pojemności 8000 l napełnienie trwa 8 min, lecz w razie potrzeby można skorzystać z układu napełniania zewnętrznego o zwiększonym przepływie i skrócić ten czas do 5 min.

Dodatkowo opryskiwacze Leeb można wyposażyć w System ciągłego oczyszczania Continuous Cleaning System (CCS Pro), który można łatwo i wygodnie uruchomić bezpośrednio z kabiny operatora za naciśnięciem jednego przycisku. Pozwala on pobierać tylko taką ilość wody, aby wystarczyła na zakładaną powierzchnię, nie potrzeba więc zawsze napełniać głównego zbiornika w całości, co skraca czas obsługi oraz zmniejsza obciążenie transportowe na polu. CCS Pro wyposażony jest w czujniki ciśnienia dla pompy, mieszadła, czyszczenia wnętrza i belki. Zautomatyzowane zostały programy czyszczenia i płukania, ale operator ma także możliwość ustawienia intensywności mieszania w zbiorniku.

– Zminimalizowanie wycieków praktycznie do zera opryskiwacze Horsch Leeb mają w standardzie. Niezamierzony oprysk poza obszar docelowy nie istnieje

– mówi Tomasz Towpik.

Wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz nowoczesna technologia produkcji to gwarancja redukcji wycieków, ale ważne w tym względzie są również technologie rolnictwa precyzyjnego. Wszystkie opryskiwacze są standardowo wyposażone w szynę Isobus, co umożliwia zastosowanie do 42 sekcji wyłączanych na podstawie pozycjonowania GPS opryskiwacza. Antena GPS montowana może być również dla wersji ciągnionych na samym opryskiwaczu, co pozwala na najbardziej precyzyjne pozycjonowanie.

Ponadto w wyposażeniu standardowym, od modelu LT, na końcach belki polowej montowane są zarówno dysze krańcowe jak i brzegowe po obu stronach, przez co nie trzeba wykonywać dodatkowego przejazdu, aby dysze były po stronie granicy pola, rowu itd. Technologie poprawiające komfort pracy operatora to oprócz wspomnianych już rozwiązań także system aktywnego skrętu kół tylnej osi, system aktywnej regulacji ciśnienia w oponach. Opryskiwacze samojezdne posiadają inteligentne zawieszenie regulujące automatyczny docisk każdego z kół do powierzchni niezależnie.

Maschio Gaspardo

Opryskiwacze Maschio Gaspardo zapewniają wysoką wydajność oprysku nawet do 40 m szerokości roboczej. Wszystkie modele z gamy ALA cechują się również doskonałą stabilnością w polu, zapewniając jednocześnie komfort i wygodę podczas opryskiwania.

– Belka 900 była testowana z prędkością maksymalną 40 km/h. Wykazano doskonałą elastyczność urządzenia nawet w skrajnych warunkach

– twierdzi Bartosz Sarna, specjalista ds. opryskiwaczy w Maschio Gaspardo Poland.

Dla wydajności oprysku ważna jest m.in. wydajność pompy zasilającej belki polowe. W tym względzie opryskiwacze Maschio Gaspardo wyposażono w wysokiej jakości pompy marki Comet oraz AR zapewniające przepływy nawet powyżej 500 l/min. Każdy opryskiwacz wyposażony jest standardowo w 3 pozycyjne korpusy z 3 kompletami dysz marki TeeJet. Wysoką wydajność i jakość oprysku, jak również wsparcie pracy operatora zapewniają sterowane komputerowo, automatyczne systemy oraz same rozwiązania konstrukcyjne maszyn.

Należy tutaj wymienić możliwość regulacji przepływu w zależności od prędkości roboczej - funkcja bardzo przydatna szczególnie podczas manewrów na brzegu pola, automatyczne wyłączanie sekcji, gdy maszyna przejeżdża przez obszar wcześniej opryskany, system Distance Control umożliwiający automatyczną kontrolę wysokości belki polowej po ustawieniu wymaganej odległości od ziemi lub od uprawy, a także funkcję autopoziomowania z możliwością blokady układu i hydropneumatyczne zawieszenie zapewniające amortyzację belki.

W kwestii skrócenia czasu związanego z obsługą sprzętu Maschio Gaspardo oferuje system szybkiego napełniania.

– Wszystkie nasze opryskiwacze mają możliwość szybkiego napełniania z wykorzystaniem pompy opryskiwacza z wydajnością nawet do 1000 l/min, w opryskiwaczu Campo 65 zbiornik napełnia się w kilka sekund

– twierdzi Bartosz Sarna.

Maschio Gaspardo oferuje także rozwiązania odpowiedzialne za wysoką precyzję działania w zakresie mieszania oraz dawkowania środków chemicznych. Tutaj dostępne są wspomniany już wcześniej system Distance Control oraz zamknięte sekcje obwodu wodnego i aktywna recyrkulacja, które zapewniają równomierny oprysk oraz eliminują opóźnienia w rozkładaniu sekcji również w belkach o większej długości.

Aby ograniczyć możliwość zanieczyszczenia gleby i uszkodzenia roślin niewłaściwymi środkami ochrony, opryskiwacze Maschio Gaspardo standardowo wyposażone są w system Deviokit. Umożliwia on czyszczenie zespołu opryskowego w sposób chroniący przed rozcieńczaniem produktu w zbiorniku głównym. Dzięki temu prace polowe można w razie potrzeby przerwać i powrócić do nich w późniejszym terminie. Nie ma już ryzyka zatkania filtrów lub węży. Ochronę stanu gleby i oszczędność środków chemicznych zapewnia także funkcja automatycznego składania sekcji we współpracy z GPS, która nie pozwala na robienie nakładek.

Tecnoma

Wysoka wydajność i dokładność oprysku dla opryskiwacza samojezdnego Laser firmy Tecnoma wynika z samej konstrukcji maszyny oraz zastosowanych nowoczesnych rozwiązań. Opryskiwacz ten jest napędzany przekładnią hydrostatyczną, wyposażoną w 2 pompy Rexroth o zmiennym wydatku oraz 4 szybkie silniki do napędu na cztery koła. Oferuje 3 zakresy prędkości dla większej elastyczności podczas pracy, ogranicznik prędkości Hydropilot, blokadę mechanizmu różnicowego na 4 kołach oraz 3 poziomy hamulców. Laser ma także do wyboru różne opcje rozstawu oraz prześwitu, włącznie z regulacją hydrauliczną.

– Hydraulicznie regulowany prześwit (HVC) 1,25-1,8 m, zapewnia opryskiwaczowi Laser odpowiednią wysokość w zależności od uprawy

– mówi Magdalena Lembicz, odpowiedzialna za eksport w firmie Tecnoma.

W zakresie rozwiązań dedykowanych rolnictwu precyzyjnemu Tecnoma oferuje szereg opcji opartych o pozycjonowanie GPS. Tutaj można wymienić funkcje wyznaczania granic pola i prowadzenia, tryb pracy na uwrociach oraz prowadzenie w trybie automatycznym z możliwością przejęcia kontroli przez operatora. W oparciu o mapy rekomendacji dawek oprysku i sygnał z GPS można także stosować tryb zmiennej dawki oprysku (VRA).

Automatyczne zarządzanie sekcjami opryskiwacza otwiera lub zamyka sekcje zgodnie ze strefami, które zostały już opryskane lub mają dopiero zostać. Elektroniczny moduł I.N.C.S. steruje indywidualnie każdą dyszą, zgodnie z ustalonym położeniem opryskiwacza na polu dla precyzyjnego oprysku wyznaczonego obszaru. W ten sposób oszczędza się środki ochrony roślin i ogranicza wpływ zabiegu na środowisko.

Dynamiczne, pneumatyczne zawieszenie osi Axair w opryskiwaczach samojezdnych i ciągnionych pochłania generowane przez nierówne pole drgania, przez co struktura belki jest chroniona, a prędkość oprysku może być większa. Skrócenie czasu na czynności pomocnicze uzyskano dzięki zastosowaniu systemu szybkiego napełniania Fast Fill oraz systemu automatycznego napełniania Nobvaflow, który służy do zarządzania napełnianiem zbiornika głównego i zbiornika płukania. We wszystkich modelach opryskiwaczy dostępny jest też system Spirovit do zasysania środków chemicznych.

Dla osiągnięcia jednorodnego oprysku wszystkich fragmentów pola stabilność belki jest jednym z kluczowych czynników sukcesu

- twierdzi Magdalena Lembicz.

Zapewnienie wysokiej stabilności belki polowej zapewnia system zawieszenia Albatross, który niweluje wszelkie wahania oraz cylindry centralne na poduszkach ograniczające „pływanie”. Równoległobok wznosząco-obniżający belkę posiada tłumienie hydrauliczne. Cały łańcuch poszczególnych elementów zawieszenia zapewnia stabilne zachowanie mocnych ramion belek. Dla wymagających warunków oprysku przeznaczony jest automatyczny system poziomowania belki Topfield, który pracuje na zmiennej geometrii (podnoszenie skrzydła) i regulacji wysokości. Tecnoma rekomenduje odpowiedni dobór rozpylaczy dla redukcji zjawiska znoszenia kropli, zamiast stosowania rękawa powietrznego.

Opryskiwacze Tecnoma spełniają wymagania przepisów z zakresu ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa użytkowania. Przykładów jest bardzo wiele. Redukowana jest np. objętość „martwa” rur i zbiorników, minimalizowana jest ilość osadów oraz pozostałości po oprysku, a silnik samojezdnego opryskiwacza Laser spełnia normę emisji Stage V i posiada tryb pracy Eco. Stanowisko operatora opryskiwacza Laser jest ergonomiczne i bardzo dobrze wyposażone. Wymienione już wcześniej automatyczne systemy też znacząco ułatwiają prace opryskiwaczy Tecnoma.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.