Hedery do zbóż - co na rynku?

Data publikacji:
Hedery do zbóż - co na rynku?

Hedery - zespoły żniwne są cenionym przez rolników rozwiązaniem, gdyż pozwalają zebrać zboża szybko i sprawnie nawet w trudniejszych warunkach terenowych i pogodowych. Można je dostosować do różnych typów kombajnów, a ich montaż jest przeważnie maksymalnie uproszczony, po to aby maksymalnie ograniczyć czas potrzebny na przezbrajanie. Konstrukcja zespołu żniwnego umożliwia efektywny zbiór zarówno niskich, jak i wysokich upraw, a także upraw wyległych. Wśród czołowych producentów hederów znajduje się wiele firm - poniżej zestawienie ich przykładowych rozwiązań.

Geringhoff

Hedery zbożowe firmy Geringhoff wyposażone są w najnowsze technologie, w tym nowoczesne układy napędowe czy też hydrauliczne przedłużacze stołów; ponadto sprzęgła nagarniacza, listwy tnącej, ślimaka i wału napędowego są w pełni automatyczne. Bez względu na wybrany model, standardowa specyfikacja Geringhoff jest zawsze solidną podstawą dla uzyskania doskonałych wyników zbiorów. Geringhoff oferuje swoim klientom m.in. sztywny heder zbożowy Star ze sprawdzoną technologią składania, który dostępny jest również w wersji Vario z hydrauliczną regulacją długości stołu. Podstawowa seria VN liczy 8 modeli o szerokości roboczej od 5,4 do 7,8 m - 5 modeli Vario zapewnia analogiczną szerokość.

Hedery Geringhoff posiadają innowacyjny system napędowy, który dzięki brakowi łańcuchów i pasów sprawia, że napęd listwy tnącej jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie pozbawiony wibracji. Zapewnia to nie tylko bardziej płynną pracę, ale również ogranicza do minimum zabiegi konserwacyjne. Na wyróżnienie zasługuje także niezawodny przyrząd żniwny. Sprzęg nożowy łączy tutaj dzielony system tnący w sposób dopasowany do kształtu i zapewnia stałe przenoszenie mocy oraz niezawodne cięcie nawet przy wyższej wilgotności materiału koszonego. Ostrza noży i palce można w razie potrzeby wymieniać pojedynczo.

Przezbrajanie także zostało uproszczone za sprawą zaawansowanego systemu składania, który oszczędza czas, eliminując potrzebę zaczepiania i odczepiania przyczepy/wózka hederu. Nie jest on nawet potrzebny. Proces składania jest precyzyjnie zsynchronizowany i opiera się na specjalnym systemie łączenia. Sama zmiana między pozycją transportową, a pozycją do zbioru trwa od 60 do 120 s, czyli przy pięciu lub sześciu zmianach pola dziennie czas przezbrojenia to nie więcej niż 12 minut. Automatyczny system sprzężenia Geringhoff do sprzęgieł nagarniacza, listwy tnącej, ślimaka i wału przekładni okazuje się przy tym wyjątkowo mocny, niezawodny i trwały.

Hydrauliczny system przedłużenia w wersjach Vario zapewnia optymalny przepływ plonu, ponieważ pozycja stołu dostosowana jest do rodzaju i charakterystyki danego pola oraz uprawy. Regulacja ustawień jest możliwa w ruchu, z poziomu kabiny operatora, nie ma też potrzeby dodawania lub wyjmowania płyt przedłużających. Star Vario oferuje bezstopniową regulację w zakresie 500 mm, w pozycji stołu od 575 do 1075 mm. Co równie ważne, transport koszonej masy nie powoduje przeciążeń hederu, napęd nie jest nadwyrężany, ogranicza się też zużycie paliwa. Do obsługi przeznaczony jest elektroniczny sterownik hedera, który zapewnia inteligentne rozwiązania monitorujące prędkość wału, sterowanie funkcjami składania oraz wysuwania stołu i noża pionowego.

Zürn

Hedery Premium Flow firmy Zürn pozwalają wykorzystać ogromny potencjał wydajnościowy nowoczesnych kombajnów. Posiadają bowiem funkcje aktywnego transportu z listwy tnącej do ślimaka podającego, co zapewnia równomierny przepływ materiału. Zastosowanie taśmy transportującej w hederze pozwala z kolei na ograniczenia strat plonu do minimum. Zespoły żniwne Premium Flow dostępne są w szerokościach roboczych od 5,5 do nawet 12,2 m. Pasują więc także do dużych kombajnów, zapewniając tym samym maksymalną wydajność i uniwersalność przy różnych rodzajach upraw. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach i przy uprawach wyległych, gdzie ich aktywne taśmy transportowe płynnie przemieszczają materiał z kosy tnącej do przenośnika ślimakowego. Duża odległość pomiędzy listwą a przenośnikiem pozwala przy tym na równomierny transport w każdej sekcji.

Konstrukcja zespołu żniwnego hedera PF została nagrodzona srebrnym medalem na targach Agritechnica i jest to obecnie jeden z najlepszych zespołów do szybkiego zbioru. Jego konstrukcja zawiera przekładnię planetarną Schumacher, która zapewnia liniowy ruch noży, a tym samym ich mniejsze zużycie, do tego dochodzi bezobsługowy napęd taśm z optymalnym przepływem materiału w każdych warunkach. Wysokość ślimaka regulowana jest hydraulicznie, jego duża średnica 660 mm w połączeniu z 125-mm zbierakami umożliwiają przetwarzanie materiału o dużej objętości. W przedniej części hedera zamontowany jest także deflektor minimalizujący straty ziarna i zapobiegający gromadzeniu się materiału na przenośniku pochyłym.

Hedery firmy Zürn zapewniają bezawaryjną, ciągłą pracę w czasie żniw, a okresowa konserwacja jest w ich przypadku szybka i prosta. Zastosowano w tym zakresie wiele usprawniających rozwiązań np. specjalne pokrywy ze stali nierdzewnej między pasami, pojedynczo otwierane sekcje taśm oraz automatyczny system napinający. Ważny jest również optymalny dostęp do napędu i łożysk korpusu taśmy. W razie potrzeby hedery Premium Flow można przezbroić i przystosować do zbioru rzepaku z wykorzystaniem kos bocznych.

Moresil

Hiszpańska firma Moresil ma w swojej ofercie składany heder do zboża. Model CV jest łatwy i szybki w montażu, ponadto pozwala zaoszczędzić czas na przemieszczaniu się i na manewrach w wąskich przejściach, bez zmniejszenia przy tym wydajności koszenia. Optymalne funkcjonowanie przystawki zapewnia automatyczny układ dopasowania mechanizmu zębów wokół ślimaka centralnego, nagarniacza, listwy tnącej jak i napędu. Heder Moresil CV wyposażony jest w kompaktowy system składania trzech części. Uzyskano w ten sposób lepszą widoczność z kabiny operatora kombajnu oraz poprawę bezpieczeństwa użytkowania również podczas przemieszczania się po drogach i w trudniejszym terenie. Producent oferuje 3 modele o szerokości roboczej od 5,5 do 7,2 m. 

Napęd zespołu tnącego jest podłączony jedynie do WOM po lewej stronie, heder ma również automatyczny system przyłączenia do kombajnu. Prędkość koszenia regulowana jest hydraulicznie przez operatora, nagarniacz o dużej średnicy zapewnia efektywne koszenie w każdych warunkach. Za proces cięcia odpowiada innowacyjny system Schumacher, który posiada wysokiej trwałości walce i prowadzi zespół ścinający zmniejszając tarcie wałków. W ten sposób uzyskano także ograniczenie zużywanej mocy. Płynny przepływ materiału zapewnia dno ze stali nierdzewnej zlokalizowane pod przenośnikiem ślimakowym.

Odległość pomiędzy gardłem a ślimakiem została zmniejszona, co znacznie usprawniło podawanie, porównując do rozwiązań przystawek z systemem prowadnic. W przypadku różnicowej topografii pola nieocenione okazują się czujniki terenu, które zapamiętują koszony obszar, aby później sprawniej dopasować żniwiarkę do bieżących warunków. Heder Moresil CV to także mniej czynności konserwacyjnych. Do produkcji maszyn stosowane są materiały i komponenty najwyższej jakości, są więc bardziej wytrzymałe i mniej podatne na awarie.

John Greaves

W ofercie ukraińskiej firmy John Greaves znajduje się m.in. przystawka do zboża ZHVN-6,4 - to profesjonalny sprzęt, wykonany z najlepszej jakości materiałów, który przeznaczony jest do zbioru ziarna także w wymagających warunkach. Heder ZHVN-6,4 dostępny jest w szerokości roboczej 6,4 m i przy deklarowanej przez producenta maksymalnej prędkości roboczej 12 km/h zapewnia wydajność pracy do 6,5 ha/h.

Cechuje go trwała i mocna konstrukcja ramy i to bez nadmiernego zwiększania masy, która w tym przypadku wynosi 1330 kg. Kompaktowy oraz niezawodny napęd z nowoczesnym reduktorem zabezpiecza przystawkę od zrywających obciążeń. Na wyróżnienie zasługuje również elastyczne połączenie wału napędu z ulepszoną, bezstopniową przekładnią.

Układ roboczy hedera zawiera listwę tnącą z ostrzem o powiększonym przekroju cięcia, sześcioostrzowy nagarniacz o zmniejszonym ciężarze z palcami z tworzywa sztucznego oraz stały przenośnik z uproszczonym systemem naciągania taśmy. Nagarniacz posiada ulepszony mechanizm naciągania pasa napędu łańcuchowego, jego napęd został przy tym wyposażony w sprzęgło chroniące przed nadmiernym przeciążeniem.

System zmiany kąta ataku palców nagarniacza został uproszczony. Teraz, dzięki płynnemu przenoszeniu plonów oraz bezpiecznej lokalizacji palców nawet przy samym układzie tnącym, header może bez problemów pracować także przy zbiorach upraw niskorosłych, ległych lub ziół na sianokiszonkę.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.