[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Emerytura bez przekazania gospodarstwa

Data publikacji:
Emerytura bez przekazania gospodarstwa

Ministerstwo Rolnictwo przygotowuje rozwiązanie, które pozwoli pobierać rolnikom emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego bez konieczności przekazywania gospodarstwa.

– Dotychczas rolnik, aby mógł uzyskać emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, musiał pozbyć się gospodarstwa. Natomiast teraz przygotowujemy rozwiązanie, które pozwoli na pobieranie emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego bez konieczności przekazywania gospodarstwa 

– podkreślił Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

 Dodał, że jest to zrównanie uprawnień z systemem powszechnym.

– Przecież emeryt może pracować, a rolnik do tej pory nie mógł

– zaznaczył.

Projekt ustawy dotyczący przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa trafi do Sejmu w pierwszym kwartale br. Jak dodał Kowalczyk, nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać od lipca br.
Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa jest jednym z założeń Polskiego Ładu dla polskiej wsi. Na dzień dzisiejszy, czyli zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel gospodarstwa, chcąc przejść na pełną emeryturę, musi się go wyzbyć, czyli sprzedać, wydzierżawić lub oddać w darowiznę ziemię.
 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.