Gospodarka i rolnictwo

Ceny żywności na świecie

Data publikacji:

Początkowo zakłócenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały wzrost cen żywności, ale ze względu na następujące spowolnienie gospodarcze i międzynarodowy spadek popytu, na początku 2020 roku ceny faktycznie spadły, osiągając najniższy poziom w maju.

Obecnie jednak globalny indeks cen żywności FAO wykazuje gwałtowny wzrost. W kwietniu wzrósł on do 120,9 pkt. czyli najwyższego poziomu od 2014 r. Do historycznego szczytu z lutego 2011 r. brakuje mu 12 proc. W miarę bowiem jak kryzys się przedłużał i kraje przynajmniej częściowo wznawiały działalność, światowy popyt i ceny ponownie wzrosły. Według portalu Statista w ostatnim czasie żywność była o prawie 21 procent droższa niż średnia z lat 2014 - 2016. Wzrost indeksu od czwartego kwartału 2020 r. napędzają ceny oleju palmowego, ale globalne ceny zbóż i cukru również wykazały znaczny skok w ostatnich miesiącach.

To przekłada się na poziom cen żywności niewidziany od lat. Susza i zakłócenia w produkcji spowodowane przez pandemię wraz z wysokim popytem z powodu indyjskiego festiwalu Diwali doprowadziły do wyczerpania światowych zapasów oleju palmowego, co z kolei spowodowało wzrost cen. W przypadku zbóż silny popyt z Chin spowodował wzrost cen, zwłaszcza sorgo i kukurydzy. Z kolei pogarszające się perspektywy zbiorów w USA i Ameryce Łacińskiej przyczyniły się do wzrostu cen kukurydzy.

Spośród surowców rolnych, których ceny mierzy indeks FAO, najmocniej zdrożał cukier. Subindeks dla cukru wzrósł o 3,9 proc. m/m i o prawie 60 proc. r/r. - Obawy dotyczące wolnego postępu żniw w Brazylii oraz szkody, jakie przyniósł mróz we Francji, zwiększają obawy dotyczące trudniejszych globalnych dostaw - piszą analitycy FAO. Wzrost cen widać również na giełdach kontraktów terminowych. Kukurydza na parkiecie w Chicago zdrożała od początku roku o 55 proc. i stała się najdroższa od 2012 r., a cena pszenicy podskoczyła o 17 proc. do poziomu z 2012 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.