[ATR] Nowości

Autonomiczny robot polowy już w Polsce

Data publikacji:
Autonomiczny robot polowy już w Polsce

Firma Vantage Polska, znana wcześniej jako „Precyzyjne Rolnictwo”, oferuje kompletny system rolnictwa precyzyjnego - począwszy od badania gleby, tworzenia map zasobności i zmienności gleby, do tworzenia map aplikacyjnych zmiennego wysiewu nasion, nawozu i wapna. Kolejnym etapem rozwoju firmy jest dostosowywanie istniejących sprzętów i dostarczanie nowych rozwiązań dla rolnictwa precyzyjnego. W tym celu Vantage Polska podpisała umowę z duńską firmą AgroIntelli i została dystrybutorem robota polowego Robotti na naszym rynku.

Vantage Polska ma duże doświadczenie, jeżeli chodzi o nowoczesne technologie, od wielu lat jest np. autoryzowanym dilerem Trimble i z powodzeniem instaluje systemy do automatycznego prowadzenia pojazdów. Teraz naturalnym krokiem w rozwoju firmy zostaje robotyzacja. Celem Vantage Polska poza sprzedażą robota polowego Robotti jest również jego serwisowanie, co zapewni pełen pakiet usług dla przyszłych klientów.

Według Vantage Polska, pierwszymi polskimi użytkownikami Robotti będą rolnicy podążający za innowacjami technicznymi i technologicznymi, a z czasem naturalnie przyłączą się do nich inni. Duży potencjał jest także w uprawie warzyw, gdzie często brakuje siły ludzkiej do pracy oraz w gospodarstwach już korzystających z rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.

Charakterystyka Robotti

Autonomiczny pojazd Robotti duńskiej firmy AgroIntelli jest jednym z najbardziej zaawansowanych robotów rolniczych na świecie. W wersji 150D przeznaczony jest do wykonywania cięższych prac polowych, gdzie wymagany jest WOM i hydraulika zewnętrzna. Za jego napęd odpowiadają tutaj dwa silniki wysokoprężne Kubota o mocy 75 KM.

Jeden silnik jest przeznaczony do napędu, drugi napędza WOM i hydraulikę zewnętrzną. Robot posiada standardowy TUZ i WOM, przez co może być wyposażony w standardowe narzędzia i wykonywać wiele różnych zadań na polu przez cały sezon. W lżejszej wersji LR może wykonywać mniej wymagające prace w terenie takie jak np. siew, pielenie, bronowanie i opryskiwanie, gdzie WOM i hydraulika zewnętrzna nie są wymagane. Robotti w wersji LongRange jest wyposażony w jeden 72-konny silnik wysokoprężny Kubota i duży 300-litrowy zbiornik paliwa. W przypadku pojazdów autonomicznych najważniejsze są jednak kwestie sterowania.

Robotti jest autonomicznie sterowany przez komputer i nie jest zależny od człowieka. Na podstawie wprowadzonych danych sam oblicza i nawiguje, a także podąża zoptymalizowaną trasą w terenie. Robotti pracuje wiele godzin ze stale wysoką wydajnością przy braku efektu zmęczenia kierowcy.

Kolejną zaletą robota jest fakt, iż waży mniej niż połowę w porównaniu z podobnie zaawansowanym ciągnikiem. Jego niska masa zmniejsza ryzyko zagęszczenia gleby i uszkodzenia jej struktury, co może skutkować wyższymi plonami z hektara. Wyposażony jest również w RTK-GPS; ciężar całkowity maszyny jest zawsze równomiernie rozłożony na wszystkie 4 koła, nie jest potrzebna kompensacja wagi, narzędzie robocze się nie kołysze, a robot precyzyjnie ustala swoją pozycje podczas wykonywania zadań.

W kwestii bezpieczeństwa Robotti posiada odpowiednie środki. Praca robota może być na bieżąco monitorowana łącznie z zastosowaniem kamer dających obraz „na żywo”, ponadto robot automatycznie wysyła do użytkownika informacje o postępie i zakończeniu prac.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.