Technika

Akcje producentów pomimo wysokich kursów nadal bardzo atrakcyjne

Data publikacji:

Inwestorzy, którzy postawili na rynki rolnicze, a zwłaszcza na akcje producentów techniki rolniczej, w minionych dwunastu miesiącach zyskali na kursach nawet do 100% - dużo więcej niż globalne rynki akcyjne. W obliczu wyników, które przedsiębiorstwa przedłożyły za pierwsze półrocze br., inwestycje w udziały tych firm pozostają wysoce atrakcyjne.

Deere & Co (John Deere)

Z perspektywy dwunastu miesięcy akcje numeru 1 w branży techniki rolniczej okazały się dla inwestorów prostym sposobem na podwojenie wartości. To, że oczekiwania giełdy wobec koncernu z siedzibą w amerykańskim Moline były w pełni uzasadnione, pokazał szef Deere John C.

May już podczas prezentacji wyników półrocznych w maju br. (rok obrotowy John Deere kończy w październiku). Obroty Deere`a w I połowie roku wyniosły 21,17 mld USD, co oznacza wzrost o 25%. Co jednak najważniejsze: zysk w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedzającego - kwota 9,55 USD za akcję - prawie się potroił. 

Należy zauważyć, że Deere, w porównaniu do całej branży, zyskał również w zakresie mniejszych ciągników oraz sprzętu ogrodniczego czy wyposażenia pól golfowych w ujęciu kwartalnym o 30%. Ale także w obszarze maszyn budowlanych (w tym maszyn leśnych) widać wyraźną poprawę sytuacji na rynku - o 36% wzrosła sprzedaż tego działu w ujęciu kwartalnym. Do tego momentu wart miliardy program inwestycyjny w zakresie infrastruktury proponowany przez prezydenta USA Joe Biden’a nie mógł jeszcze obudzić w firmach budowlanych chęci do zakupów.

Niespodziewany popyt z pewnością zdecydowanie dobrze wpłynął na bilans, ponieważ zysk operacyjny z działu budowlanego i leśnego wzrósł o ponad 400%. Obecny boom na ceny drewna powinien powodować dalszy wzrost popytu na urządzenia leśne.

Za cały rok firma Deere, w zależności od działu, osiągnie wzrost obrotu pomiędzy 10 a 25%. 

W związku z oczekiwanym wzrostem stosunek ceny do zysku wynoszący 20 nie jest zbyt kosztowny. Akcje firmy Deere nadal należy kupować. 

Kod ISIN: US 2441991054 
Kurs: 312,10 euro 
Cena stop: 260,00 euro
Kurs docelowy: 345,00 euro

 

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym numerze atrexpress o nr. 20

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.