Zacznijmy naszą rozmowę od przedstawienia Pana sylwetki…
Pracuję w koncernie CNH Industrial już 16 lat, a wcześniej ukończyłem dwa kierunki studiów: politologię i ekonomię. W strukturach koncernu miałem okazję pracować na różnych stanowiskach, zwłaszcza z marką New Holland. Zaczynałem od rynku włoskiego, gdzie byłem odpowiedzialny za dział części, byłem dyrektorem biznesowym na kraje skandynawskie i bałtyckie. Później zajmowałem się importem na rynki wschodniej Europy, do Czech, Rumunii, Bułgarii.
Kolejnymi krokami było kierowanie oddziałami na Bliskim Wschodzie i Afryce. Spędziłem tam 3 lata. Następnie przeniosłem się do RPA, a konkretnie do Johannesburga, gdzie spędziłem 5 lat i pracowałem jako dyrektor ds. zarządzania CNHI dla marek New Holland i Case, włączając w to również dział części i serwisu. Moim celem było stworzenie nowego oddziału, zorganizowanie jego całej działalności i struktur. Do Europy wróciłem w październiku 2022 r., zostałem Business Directorem New Holland na rynki: Polski, Austrii, Szwajcarii i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Przez długie lata dyrektorem na rynku polskim był Adam Sulak, będąc jedną z twarzy sukcesu rynkowego New Hollanda. Jak Pan dziś ocenia rynek polski? Na realizacji jakich celów zamierza się Pan skoncentrować? Jakich zmian można się spodziewać w odniesieniu do marki New Holland?
Adam był pewnego rodzaju legendą na rynku polskim. Przewodził marce New Holland przez 13 lat, więc zrobił wspaniałą robotę. Rozwinął sieć New Hollanda, wypracował pozycję lidera w branży w ciągnikach i kombajnach. Co ja mogę zrobić inaczej? Nie stracę kapitału, który wypracował mój poprzednik. Moją strategią jest rozpoczęcie działalności od kontynuacji jego pracy. Celem jest utrzymanie pozycji lidera na rynku, utrzymanie wysokiej jakości naszej pracy, inwestycje, szkolenia, ogólnie kontynuowanie rozwoju marki na rynku. Chcę oczywiście wzbogacić to wszystko moim własnym wkładem, wykorzystując moje umiejętności i predyspozycje. Mamy bardzo profesjonalny zespół i dobrze zorganizowaną sieć Dilerską, należy to wszystko skonsolidować i dalej rozwijać.
Przechodząc do rynku ciągników - od 2009 r. jesteście numerem 1 w Polsce. Rok 2022 pokazał spadek sprzedaży o około 700 sztuk i udziału rynkowego poniżej 16%. Jakie są oczekiwania i strategie na rok 2023?
...