Jaką kosiarkę dyskową wybrać na nowy sezon?

Data publikacji:
kosiarka dyskowa class

Czołowi producenci kosiarek dostarczają swoim klientom coraz lepsze rozwiązania poprawiające wydajność pracy, zapewniające oczekiwaną niezawodność i redukcję kosztów eksploatacyjnych. Oto nowości przygotowane przez czołowych producentów kosiarek na 2021 rok.

Claas

Wiosną br. system Cemos dla ciągników zostanie rozszerzony o obsługę kosiarek dyskowych. Elektroniczny asystent firmy Claas będzie przystosowany do dołączanych kosiarek tylnych i przednich, kombinacji przód-tył oraz kombinacji z modelami wielkopowierzchniowymi różnych producentów. Asystent narzędzi dla kosiarek dyskowych będzie dostępny bez dopłaty, jako funkcja dodatkowa. Dla ciągników zakupionych wcześniej funkcja ta może zostać dodana poprzez prostą aktualizację oprogramowania.

Do prawidłowego działania asystenta narzędzi konieczne jest podanie przez operatora parametrów roboczych i innych ustawień podstawowych. Należy tutaj zdefiniować szerokość roboczą kosiarki oraz rodzaj koszonej uprawy np. trawa, lucerna, żyto na zielonkę itp., rodzaj odkładania tj. szerokie lub odkładanie pokosu, a także prędkość obrotową WOM.

Na podstawie tych informacji Cemos zapewnia optymalne ułożenie belki tnącej, ustawienie prawidłowej wysokości cięcia i wymaganej siły nacisku na podłoże. Dla uzyskania wysokiej dokładności koszenia system pomaga w ustawieniu odpowiedniej wysokości podnoszenia na uwrociach i przy wyborze właściwego pokrycia między kosiarką czołową a tylną.

Przed rozpoczęciem pracy wybierana jest odpowiednia prędkość obrotowa kondycjonera, a system podaje zalecenia dotyczące regulacji bębnów lub dysków zawężających pokos. Podczas obsługi kosiarek z odkładaniem pokosu zapisane są wszystkie typowe możliwości odkładania. Poza tym Cemos daje operatorowi wskazówki związane z optymalnym ustawieniem prędkości taśmy lub ślimaka. Ma również możliwość uwzględnienia kombinacji kosiarek z opcją dostosowywania hydraulicznego nacisku na podłoże do nachylenia oraz łączenia pokosu.

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa podczas transportu system Cemos zwraca operatorowi uwagę na prawidłowe ustawienie maszyny podczas jazdy po drodze, w tym na zablokowanie belki tnącej na kosiarce czołowej lub zachowanie maksymalnej dopuszczalnej wysokości transportowej. Aby odciążyć operatora podczas pracy, system bierze także udział w programowaniu systemu zarządzania na uwrociach oraz w przypisywaniu przycisków funkcyjnych podczas pracy z terminalem Isobus.

Kuhn

Jedną z kilkunastu nowych maszyn firmy Kuhn na rok 2021 jest kosiarka dyskowa ze zgniataczem pokosu FC 3115 o szerokości roboczej 3,1 m. Kosiarka dostępna jest w dwóch wersjach: D z rotorem z palcami stalowymi i dwoma prędkościami pracy oraz R wyposażoną w rotor walcowy Squareflex. Masa prezentowanych kosiarek to odpowiednio 1475 oraz 1530 kg.

Nowe kosiarki FC 3115 zapewniają najwyższą jakość koszenia, a jednocześnie są bardzo proste w obsłudze. Unikalnym rozwiązaniem Kuhn jest hydropneumatyczny system zawieszenia belki tnącej kosiarek Lift-Control, który zapewnia pełną amortyzację, zabezpieczenie przeciążeniowe oraz doskonałe dopasowanie do podłoża. Lift-Control wspiera ponadto unoszenie zespołu koszącego w celu lepszego pokonania przeszkody, a także daje możliwość koszenia na jednorodnej wysokości nawet przy dużych prędkościach, co gwarantuje wysoką wydajność pracy. Nowa kinematyka zawieszenia zintegrowana została z pionowym składaniem do transportu do 126°.

Wysoką jakość paszy zapewnia bezobsługowa belka tnąca Optidisc, która standardowo wyposażona jest w system szybkiego montażu noży Fast-Fit. Belka tnąca dostosowana jest do ciągników średniej mocy. Montowana jest na przegubach gumowych, a poprzez duży zakres nachodzących na siebie obszarów koszenia umożliwia uzyskanie najwyższej jakości koszenia w każdych warunkach.

Nowe kosiarki Kuhn umożliwiają regulację szerokości pokosu w zakresie od 1,2 do ok. 2 m. Dwie wersje kosiarki różnią się zgniataczami pokosu. Palcowy zgniatacz pokosu przeznaczony do pracy w różnych roślinach umożliwia szybką regulację za pomocą dźwigni zmiany prędkości obrotowej. Do wyboru jest prędkość 755 obr./min. dla lucerny i mniejszych ilości roślin lub 1000 obr./min. dla trawy lub ciężkich roślin. Mniejsza prędkość obrotowa redukuje przy tym zużycie paliwa.

Zgniatacz walcowy Squareflex o średnicy 240 mm to rozwiązanie dedykowane dla delikatnych lub ciężkich roślin (lucerna, koniczyna lub żyto, owies). Jego duża średnica zapewnia odpowiednią wydajność przenoszenia materiału do tyłu bez owijania wałów. Układ pracuje z prędkością 780 obr./min. Dolny wał zgniatacza jest napędzany przez dwie przekładnie i bezobsługowy wał, górny natomiast przez przekładnię, co zapewnia pełną synchronizację napędu obu wałów zgniatacza. Co ważne, zgniatacz walcowy Squareflex nie wymaga konserwacji i regulacji przez brak pasów i łańcuchów.

Wyposażenie opcjonalne dla kosiarek Kuhn to dodatkowe płozy do przykręcenia pod dyskiem, płozy do cięcia wysokiego oraz uchwyt przeciwwagi do przykręcenia do ramy i przeciwwaga zwiększająca stabilność podczas pracy na skłonach.

Pronar

W tym roku do asortymentu firmy Pronar dołącza również nowa kosiarka dyskowa o niespotykanej dotąd u krajowych producentów szerokości roboczej - 10,5 m. Kosiarka będzie dostępna także w wersji ze spulchniaczem pokosu.

Nowe kosiarki dyskowe PDD1050 i PDD1050C (wersja ze spulchniaczem) ze względu na swoją wysoką wydajność przeznaczone są dla gospodarstw o dużym areale użytków zielonych. Kosiarki agregowane są z tyłu ciągnika, którego optymalna moc powinna wynosić 200 KM w wersji podstawowej lub 250 KM dla wersji ze spulchniaczem pokosu. Jeszcze większą wydajność koszenia można uzyskać, łącząc pracę nowych kosiarek PDD z kosiarką przednią o szerokości co najmniej 3,4 m. Jednak dzięki możliwości hydraulicznego zsuwania do szerokości roboczej 9,7 m można zastosować także kosiarkę przednią o szerokości 3 m.

W nowych kosiarkach wykorzystano sprawdzone już listwy tnące Pronaru, nie będzie więc problemów z dostępnością części zamiennych. Istotnym wyróżnikiem kosiarek PDD jest system hydraulicznego odciążenia, który umożliwia szybsze, wygodniejsze i bardziej precyzyjne ustawienie wymaganego poziomu, przez co zmniejsza się opory koszenia, obciążenie ciągnika i zapobiega uszkodzeniom darni.

Spulchniacz pokosu o budowie palcowej zastosowany w modelu PDD 1050C przyspiesza proces schnięcia koszonej trawy i zwiększa tym samym wydajność całego procesu zbioru. Pięciostopniowa regulacja stopnia spulchniania, realizowana za pomocą dźwigni, pozwala na odpowiednie dostosowanie w zależności od kondycji traw, jak i konkretnych potrzeb.

Wygodne sterowanie pracą kosiarki zapewnia czytelny panel, który można umieścić w kabinie ciągnika. Dzięki niemu można ustawić szerokość koszenia w zakresie 9,7-10,5 m, kontrolować stan bezpieczników, zachodzenie na siebie obszarów cięcia przód/tył, stan funkcji pływania lewej i prawej strony, a także złożyć kosiarkę do pozycji transportowej oraz regulować ciśnienie w odpowiedzialnych za odciążanie siłownikach.

SaMASZ

Firma SaMASZ dysponuje szerokim asortymentem maszyn do zbioru zielonki, a zastosowane w nich technologie sprzyjają ograniczeniu strat wartości pokarmowej paszy, wpływają na wysoką czystość pozyskiwanej zielonki oraz bardziej ekonomiczny zbiór. Polski producent zapewnia też ciągły rozwój oferowanych maszyn, w tym kosiarek tylnych i czołowych.

Model kosiarki dyskowej - tylnej Samba 320 oferuje szerokość roboczą 3,2 m i wydajność na poziomie 3,5 ha/h. Przy masie własnej 580 kg wymaga agregacji z ciągnikiem o mocy 75 KM. Ze względu na swoje parametry idealnie sprawdzi się w mniejszych gospodarstwach, ale także na terenach górskich oraz podmokłych.

Odciążenie sprężynowe umożliwia bezstopniową regulację nacisku na podłoże, duży zakres kopiowania ±30°, ochronę darni oraz optymalny nacisk sprawdzonej już listwy tnącej LiteCUT. Kosiarka zapewnia wysokość koszenia od 4 do 6 cm, którą po zastosowaniu płozy wysokiego koszenia można zwiększyć o 2; 2,5 lub 3 cm. Szerokość pokosu wynosi ok. 2,7 m, a zastosowany metalowy zgarniacz ułatwia formowanie oraz dostosowuje jego szerokość do bieżących potrzeb.

Składana osłona przednia i tylna ułatwia konserwację, dodatkowo zastosowany fartuch chroni przed wyrzucanymi kamieniami. Nowością jest cicho pracująca przekładnia pasowa z napędem 540 obr./min. Przekazywanie napędu odbywa się poprzez 4 pasy klinowe z automatycznym naciągiem. Łatwość obsługi zapewniają automatyczna blokada podnoszenia na uwrociach, hydrauliczne składanie na uwrociach i do transportu oraz mechaniczna blokada transportowa.

Model Samba F to kosiarka dyskowa, czołowa, klasy lekkiej, która idealnie nadaje się do współpracy z kosiarką boczną, niemal dwukrotnie zwiększając wydajność takiego zestawu. Masa własna kosiarki to 570 kg, do sprzęgania wymaga ciągnika o mocy 80 KM z WOM 1000 obr./min (montaż na trójkącie zaczepowym). Samba F o szerokości roboczej 3 m posiada możliwość bezstopniowej regulacji wysokości koszenia od 4,5 do 7 cm, a z płozami zwiększa się ona o 2; 2,5 lub 3 cm.

Podobnie jak w modelu 320 tak i tutaj zastosowano listwę tnącą LiteCUT, przy czym kierunek obrotu dysków został specjalnie dobrany do środka listwy. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się podczas pracy w pochyłym terenie. Wydajność robocza szacowana jest na ok. 3 ha/h, natomiast szerokość pokosu wynosi od 1,3 do 1,5 m.

Przenoszenie napędu realizowane za pomocą wałów WPT zapewnia przekładnia kątowa. Umożliwia ona zmianę kierunku obrotów WOM poprzez odwrócenie przekładni głównej o 180O. Kosiarki SaMASZ u znane są także z niskich kosztów eksploatacji oraz łatwej konserwacji i napraw możliwych do realizacji we własnym zakresie.

SIP

Słoweński producent maszyn rolniczych pod marką SIP obecnie skupia się nad zapewnieniem wyższych prędkości transportowych i jednocześnie poprawia bezpieczeństwo dla oferowanej linii kosiarek dyskowych Silvercut. Maszyny z nowymi rozwiązaniami będą dostępne już w bieżącym sezonie. Aby osiągnąć zamierzony cel, inżynierowie firmy SIP od nowa zaprojektowali układ wrzeciennika i ramienia wsporczego kosiarek dyskowych. Umieszczone zostały w zupełnie nowych miejscach bocznych i podwójnych tylnych modułach motylkowych.

Podobne rozwiązanie zastosowano już we wprowadzonym niedawno na rynek modelu Silvercut Disc 900 C RC, w którym wrzeciennik ma wyższy punkt blokowania. Modernizacji uległa także część pośrednia, obsługująca główny siłownik podnośnika i hydrauliczny siłownik odciążający główne ramię listwy tnącej, które łączą się z ramą kosiarki.

W zależności od wybranej wersji kosiarki dostępne są różne kondycjonery, dzięki którym uzyskuje się kiszonkę lepszej jakości, skraca czas suszenia i oszczędza do 10% energii potrzebnej do przygotowania i zbioru paszy. Kondycjonery palcowe FC dają możliwość regulacji intensywności zgniatania. Wyposażone są w plastikowe palce do precyzyjnego kondycjonowania, co pozwala zachować wysoką wartość odżywczą paszy.

Gumowe kondycjonery RC umożliwiają równomierne zgniatanie koniczyny i lucerny, ponieważ intensywność zgniatania jest tutaj regulowana bezstopniowo. Zastosowany w kondycjonerach RC profil w kształcie podwójnej helisy na rolkach równomiernie zagniata łodygi i przy tym zabezpiecza liście przed wybielaniem. W ten sposób uzyskuje się wysoką jakość paszy i większy zebrany plon.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.