Nowości

Ważne modernizacje maszyn Kuhn

Data publikacji:

Siewnik Aurock 6000 RC firma Kuhn pokazała w kraju kilka lat temu. Po tym czasie można z powodzeniem wskazać szereg nowych możliwości jego wykorzystania.

Maszyna pozwala na przeprowadzenie siewu bezpośredniego, a ocenialiśmy skuteczność wykonania tego zabiegu. Sialiśmy różne poplony, mieszanki grochu z facelią, grochu z owsem i facelią, kukurydzą zbieraną jesienią na kiszonkę.

Groch sialiśmy na głębokość 4-6 cm, a facelię i owies na max. 2-4 cm. Robiliśmy próby tuż po  żniwach, na różnych polach, w tym na ściernisku rzepakowym. Groch wschodził po 4-5 dniach, co było zaskoczeniem dla rolników, u których robiliśmy próby.

Siła rozwojowa tego grochu była tak duża, że potrafił skutecznie walczyć z silnie inwazyjnymi roślinami rzepaku. W stosowanych dawkach grochu i facelii te rośliny radziły sobie z wszystkimi chwastami i samosiewami pszenicy - podkreśla Artur Szymczak, dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze.

Ważnym efektem tej technologii jest wzbogacenie uprawnej warstwy gleby w próchnicę, w której groch szybciej się rozwija, a system korzeniowy głębiej penetruje glebę. Przy wymogach UE dotyczących emisji CO2 jest to szalenie ważne, gdyż nie potrzeba głębosza, a utwardzoną warstwę podorną gleby kruszą korzenie grochu.

Espro z siewnikiem poplonów

Inna nowość: na siewniku Espro firma Kuhn montuje dodatkowy siewnik poplonów i mikrogranulatów, by stosować tę specjalistyczną maszynę nie tylko do siewu bezpośredniego rzepaku, zbóż i nasion innych roślin w uprawie uproszczonej.

W standardowo wyposażonym siewniku Espro 4000 RC zbiornik ma dwie komory: na nasiona zbóż i nawóz. Żeby nawóz wprowadzić do gleby na głębokość 10 cm lub wysiać groch na głębokość 6 cm, potrzeba innych redlic niż wchodzących w skład wyposażenia standardowego siewnika i zamontowanych na belce w większym rozstawie. Po modernizacji maszyna jest wyposażona w specjalne redlice, dzięki którym w mieszankach poplonowych zadania grochu przejmuje inna wysiana roślina.

Dodatkowe zbiorniki nie są drogie i uzupełniają możliwości tradycyjnego siewnika. Poza tym można stworzyć system, który pozwala wysiać lucernę za pomocą głównych redlic bądź mikrogranulaty  dodatkowo za redlicami. Ten zbiornik może być zamontowany z tyłu i wtedy można rzutowo rozsiewać preparat do zwalczania ślimaków. Modernizacja zapewnia wiele nowych i ciekawych zastosowań tego siewnika.

Punktowy do kukurydzy i słonecznika

Nowość pokazana już w zeszłym roku - Kosma TS e - to najlżejszy siewnik punktowy do siewu kukurydzy i słonecznika. Napęd sekcji wysiewających może być mechaniczny lub elektryczny. Prędkość robocza wynosi od 4 do 8 km/h na dobrze przygotowanej glebie.

Masa wysiewającej sekcji wynosi 95 kg, a masa całej maszyny jest o 300 kg mniejsza od siewnika Maxima 3R. To zawieszana maszyna dla mniejszych i średnich gospodarstw, która wymaga współpracy z ciągnikiem o mocy ok. 120 KM. Zbiornik ma pojemność 950 l. Maszyna jest znacznie tańsza od siewnika Maxima. Rolnicy sugerują nadstawkę, by zwiększyć pojemność zbiornika do 1100 l.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.