[ATR] Nowości Claasprasy rolujące

Skok w ewolucji pras kostkujących Claas

Data publikacji:

W 2022 r. serie Quadrant 5000 i Quadrant 4200 zostaną poddane kompleksowej modernizacji technicznej i otrzymają w nazwie dodatkowe oznaczenie Evolution. Najciekawszym elementem pras Quadrant Evolution będzie nowy podbieracz HD z dwoma torami krzywkowymi. Ta wyjątkowa na rynku konstrukcja gwarantuje maksymalną odporność na skręcenia i bardzo wysoką wytrzymałość.

Koszty eksploatacji zostały obniżone dzięki szerszemu wykorzystaniu wytrzymałych komponentów podbieracza Claas Jaguar oraz przeprojektowaniu i wzmocnieniu wielu elementów, w tym łożysk i blach wciągających.

Oprócz lepszej płynności pracy osiągnięto też niższy poziom hałasu. Mechanicznie napędzany podbieracz z 5 rzędami (18 podwójnych zębów w każdym) został również zoptymalizowany pod kątem większej przepustowości i jeszcze lepszej jakości podbierania. Dzięki dodatkowemu rzędowi zębów podbieracz może obracać się wolniej, przy jednoczesnym zwiększeniu prędkości obrotowej walca wciągającego PFS.

Ponadto walec wciągający został wyposażony w dodatkowe łopatki, które przy zbiorze roślin o długich łodygach można zdemontować. Amortyzowany walec wciągający PFS pozwala wyrównać nierówności pokosu. Wprowadzone innowacje łączą w sobie większą wydajność podbierania i przepustowość przy niskim poziomie strat.

Większa przepustowość spowodowała podwyższenie momentu zwalniającego sprzęgło cierne do 1600 Nm i zwiększenie średnicy głównego wału napędowego podbieracza. Półautomatyczny napinacz łańcucha zapewnia niezawodny napęd podbieracza, a automatyczne smarowanie ze zbiornikiem oleju o pojemności 6,3 l jest dostępne w standardzie.

Zoptymalizowany kanał prasujący

Dodatkowe działania optymalizacyjne objęły kanał prasujący. Jego górna część z płytą czołową i płytami bocznymi została przeprojektowana i wzmocniona. Pozwoliło to uzyskać lepszy kształt kostki i nieco wyższą gęstość prasowania.

Dostępne fabrycznie kosy boczne i osłony redukują gromadzenie się materiału w obszarze prowadnicy tłoka podczas prasowania słomy zbożowej, kukurydzianej lub trzciny cukrowej, co dodatkowo poprawia bezpieczeństwo pracy i ogranicza konieczność czyszczenia.

Automatyczna regulacja ciśnienia prasowania APC - dzięki nowemu oprogramowaniu - jeszcze szybciej i precyzyjniej reaguje na obciążenia na sznurku lub w zespole wciągania. Zastosowanie dodatkowych standardowych i częściowo opcjonalnych komponentów HD z powłoką Hardox - np. łożysk HD prowadnicy tłoka prasującego o nawet czterokrotnie dłuższej trwałości istotnie wydłuża żywotność elementów w kanale prasującym, w obszarze supłaczy i w zespole wciągającym.

Dzięki niezwykle solidnym i wytrzymałym komponentom, masywnemu podbieraczowi z obustronnym torem krzywkowym i łatwiejszej konserwacji całkowity koszt użytkowania (TCO) prasy Quadrant Evolution po raz kolejny będzie znacząco zredukowany.

Wewnętrzne testy po sprasowaniu 40 tys. balotów na maszynę w częściowo ekstremalnych warunkach wykazały nawet 40% redukcji zużycia dzięki nowej konstrukcji w połączeniu z bardziej odpornymi na zużycie komponentami.

Ulepszony zaczep i obsługa

Prasa Quadrant 5300 Evolution będzie wyposażona w całkowicie nową ramę przednią i kozioł zaczepu, a modele Quadrant 5200 Evolution i 4200 Evolution mają wyłącznie nową ramę montażową. Pozwala to na dodatkowe pozycje montażowe dla ucha dyszla pociągowego lub kulowego K80.

Hydrauliczna stopa postojowa we wszystkich modelach Quadrant Evolution działa dwukierunkowo, jest dłuższa niż w prasach poprzedniej generacji i zintegrowana w ramie montażowej. Dostępne w standardzie szybkozłącza Kennfixx ułatwiają podłączanie przewodów hydraulicznych. Udogodnienia dla operatora wprowadzono również w budowie skrzynek na sznurek. Prowadnica sznurka ma możliwość odchylania i blokowania w miejscu.

Dzięki temu sznurek może być nawlekany bezpośrednio obok stojącej maszyny, co eliminuje potrzebę stosowania drabiny. Hamulce sznurka można ustawić w tej samej pozycji roboczej i to bez użycia narzędzi. Oszczędza to czas i zapewnia większe bezpieczeństwo pracy. Standardowy 10-litrowy zbiornik na czystą wodę umożliwia operatorowi umycie rąk po zakończeniu regulacji.

Powinna ich także ucieszyć nowa funkcja, która pozwala na hydrauliczne rozkładanie i składanie rampy do balotów z fotela operatora - bez konieczności wysiadania. Ponadto umożliwia ona wyrzucenie ostatniego balotu z poziomu fotela operatora, dzięki czemu nie ma już konieczności wysiadania i sterowania operacją za pomocą dźwigni, znajdującej się obok kanału prasującego.

Ułatwiona obsługa terminala

Zmiany obejmują także elektroniczną obsługę pras Quadrant Evolution, która będzie się odbywać przez Cemis 700, Cebis lub każdy inny terminal kompatybilny z Isobus. Dwa menu robocze i trzy menu ustawień zapewniają większą przejrzystość i szybkie dokonywanie ustawień.

W trybie Auto wykorzystanie wydajności maszyny wyświetlane jest na podstawie średniej masy balotu. Ponadto operator będzie mógł stale kontrolować w terminalu temperaturę i poziom oleju.

Dzięki opcjonalnej kamerze Profi Cam 4 na życzenie z dodatkowym wyświetlaczem - operator będzie monitorować działanie supłaczy, zsuwni balotów oraz obszar za zespołem maszyn podczas cofania. Zwiększy to komfort i bezpieczeństwo pracy zmodernizowanymi prasami.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.