Nowości Uprawa i siew

Siew na najwyższym poziomie z Horsch

Data publikacji:

W osobnym artykule przyglądamy się najnowszym trendom w zakresie uprawy roli i siewu. W tym przypadku zaś spoglądamy, co w tym zakresie ma do zaoferowania firma Horsch.

    Horsch Solus 1047 SX

    Solus może wysiewać różne rośliny (pszenica, jęczmień, kukurydza, burak, soja, słonecznik) w rozstawach 22,5 lub 45 cm oraz 25, 50 lub 70 cm.

Precyzja siewu to przede wszystkim odpowiednie odłożenie nasiona w bruździe siewnej. Oznacza to, że dostępne na rynku redlice siewne zyskują na aktualizacji rozwiązań by jeszcze bardziej precyzyjnie odkładać materiał siewny.

Prosto z Hanoweru

I tak, dobrze znany siewnik mechaniczny Versa 3 KR od 2024 r. może zostać wyposażony w redlice wysiewające TurboDisc. To dwutalerzowa redlica siewna, która od ponad 20 lat jest stosowana w maszynach Horsch i – stale udoskonalana – przekonuje precyzyjnym umieszczeniem nasion w glebie. Przechodząc od ogółu do szczegółu, konstrukcja redlicy prowadzonej przez rolkę dociskową umożliwia szybkie dopasowanie się do ukształtowania terenu nawet przy dużych prędkościach. Dzięki temu zadana głębokość siewu może być zachowana dla każdego pojedynczego nasiona.

Przejdźmy jednak do serii siewników Pronto, obecnych od ponad 20 lat na rynku. Po raz pierwszy na ubiegłorocznych targach Agritechnica zaprezentowana została redlica wysiewająca ParaDisc, stanowiąca odpowiedź na najtrudniejsze warunki siewu, z ciężką glebą. I jak przekonuje producent, większy docisk redlicy wysiewającej (150 kg), stabilność w trakcie pracy (prowadzenie na równoległoboku) oraz możliwość doposażenia w rolkę wychwytującą sprawiają, że osiągniecie wysokich wydajności pracy na najcięższych glebach przy zachowaniu wysokiej jakości i skuteczności siewu jest teraz osiągalne.

Z kolei dobrze znany system automatycznej regulacji nacisku redlic wysiewających AutoForce dostępny jest dla siewników Pronto i Serto (wybrane modele). Dzięki temu operator zostaje odciążony, a siewnik sam dobiera naciski redlic wysiewających. Przez to każde wysiane nasiono w warunkach mozaiki glebowej ma te same warunki wschodowe (stała głębokość siewu).

Godne podkreślenia, iż Horsch wprowadza innowacje również do siewników punktowych Maestro SV L/SX L. Są to siewniki z możliwością dozowania w trackie siewu nawozów płynnych.

Wróćmy jednak do targów Agritechnica 2023. W Hanowerze Horsch zaprezentował całkowicie nową koncepcję siewu, która nabrała konkretnych kształtów w maszynie koncepcyjnej Solus 1047 SX. Jest to maszyna wyposażona w 47 rzędów siewnych, o szerokości roboczej 10 m i pojemności zbiornika 5000 l (zbiornik podwójny 3000 i 2000 l). Komponenty rzędów siewnych pochodzą w dużej mierze z serii siewników punktowych Maestro AirSpeed, co oznacza wstrzeliwanie nasion w gleb. 

Solus może wysiewać różne rośliny (pszenica, jęczmień, kukurydza, burak, soja, słonecznik) w rozstawach 22,5 lub 45 cm oraz 25, 50 lub 70 cm. Zaprezentowana koncepcja siewu zakłada przede wszystkim: optymalną głębokość osadzenia i równomierne wschody zbóż; wczesne wysiewy, zmniejszenie gęstości nasion i zabezpieczenie poziomu plonów; najbardziej optymalne zabezpieczenie przed suszą (lepsze zakorzenienie, wschody i krzewienie); możliwość mechanicznego zwalczania chwastów; możliwość elastycznego zastosowania pod każdą uprawę. Jest to przy tym metoda siewu offsetowego, odpowiednia do siewu bezpośredniego.

Ostatnią innowacją Horscha w zakresie siewu jest nowy siewnik Avatar SL zawieszany na tylnym TUZ ciągnika, który wprowadza technologię siewu na pojedynczej redlicy talerzowej do mniejszych gospodarstw. Pojedyncza redlica wysiewająca pozwala precyzyjnie umieszczać nasiona w bruździe siewnej, w trakcie siewu np. w mulcz. Siewnik ten można również stosować w warunkach wcześniejszej płytkiej uprawy lub w siewie bezpośrednim (jeżeli wystarczający jest nacisk redlicy 220 kg).

Zmienia się klimat, zmienia i technologia

Reasumując: – Technologia siewu będzie musiała odpowiedzieć na zmieniające się warunki klimatyczne, które wpływają na trudne wschody roślin ograniczając zdolność plonowania uprawy. Długie, utrzymujące się suszę znacznie ograniczają dostęp do wody, dlatego tak ważnym jest odpowiednie osadzenie nasiona w bruździe siewnej oraz właściwe zagęszczenie gleby tak by dać glebie zdolność do podsiąkania kapilarnego (zwiększenie dostępu do wody z niższych warstw gleby). Kolejnym wyzwaniem są różnice bonitacyjne gleby, które wraz z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym wymagają innego „traktowania”, bardzie precyzyjnego siewu. Ciężkie warunki glebowe bez minimalnej, wymaganej ilości opadów stanowią duże wyzwanie dla standardowych redlic wysiewających – podkreśla Paweł Baurycza, szef marketingu Horsch Polska.

Dodaje przy tym: – W warunkach niewystarczających ilości opadów uprawa przedsiewna odgrywa ogromne znaczenie. Ważnym jest by w glebie zachować jak najwięcej wilgoci i nie dopuścić do intensywnego parowania. Skuteczna uprawa przedsiewna powinna charakteryzować się przerwanie parowania gleby (zerwanie wierzchniej warstwy gleby, zwiększenie poziomu gruzełkowatości) oraz zwiększenie zdolności podsiąkania kapilarnego gleby przed siewem (rekonsolidacji gleby przez wał dogniatający agregatu) – kwituje Paweł Baurycza.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.