[ATR] Testy praktyczne Technika

Przygotowanie wozu asenizacyjnego do sezonu z Vogelsang

Data publikacji:

Czy Twój wóz asenizacyjny jest w dobrej kondycji i gotów do nowego sezonu? Wielu rolników i firmy usługowe sprawdzają stan swoich maszyn, aby proces nawożenia organicznego od samego początku przebiegał prawidłowo i wydajnie. Obok drążków i dźwigni należy sprawdzić też inne ważne części składowe, takie jak aplikator gnojowicy. To właśnie on odpowiada za równomierne rozprowadzenie gnojowicy po polu. Wysoka dokładność aplikacji zapewnia równomierne nawożenie, a tym samym jednakowe tempo wzrostu roślin. 

    Przygotowanie do sezonu z Vogelsang

Towarzyszyliśmy Dirkowi z firmy Vogelsang podczas przeglądu układu systemu wężów wleczonych SwingMax Slide o szerokości roboczej 21 m. Dirk dokładnie przyjrzał się dwóm wbudowanym tam aplikatorom Vogelsang Exa Cut ECQ. Exa Cut ECQ został nagrodzony za łatwość obsługi, ponieważ dzięki koncepcji QuickService może być sprawdzony przez jedną osobę i to w bardzo krótkim czasie. Duża klapa umożliwia bezpośredni dostęp do wszystkich najważniejszych elementów bez potrzeby ich wymontowywania z obudowy układu zawieszenia. 

Jako konstruktor w Vogelsang, Dirk przywiązuje dużą wagę - również w swoim gospodarstwie rolnym - do wytrzymałości urządzeń i krótkich okresów przestoju. Dirk pokazał nam, na co zwrócić szczególną uwagę podczas konserwacji aplikatora.

1. Opróżnienie pojemnika na kamienie

Zawarte w gnojowicy ciała obce, takie jak kamienie lub elementy metalowe są wychwytywane przez separator materiałów ciężkich. Dirk bez problemu usuwa kamienie, otwierając jedynie pojemnik (zdj.1).

2. Wymontowanie rotora

W celu konserwacji zużytych części rotora Dirk otwiera klapę konserwacyjną (zdj. 2) i odsuwa gumową uszczelkę. Teraz może obrócić regulator mimośrodowy i w ten sposób uwolnić sprężenie między elementami tnącymi. W tym celu przy pomocy klucza imbusowego odkręca regulator położony po lewej stronie na prawo, a regulator z prawej strony na lewo (zdj. 3). Następnie obraca rotor, aby uzyskać dostęp do pozostałych regulatorów (zdj. 4). Odkręca centralną śrubę. Zdejmuje plastikową nakrętkę i wyjmuje gumową uszczelkę (zdj. 5 i 6). W celu wymontowania adaptera rotora odkręca 3 centralne śruby.

Rady Dirka

Rotor zdejmiesz łatwo, jeżeli wkręcisz dopiero co zdjęte śruby w odpowiednie gwinty do odciskania i wypchniesz adapter z rotora siłą śrub. Następnie odkręć śruby dociskowe. Adapter powinien się łatwo wyjąć (zdj. 7). 

Po stronie napełniania Dirk postępuje w podobny sposób (zdj. 8). Odkręca trzy śruby, stale obracając rotor. Przy pomocy dźwigni montażowej zdejmuje adapter (zdj. 9).

Rady Dirka  

„Zachowaj ostrożność, ponieważ poluzowany rotor jest ciężki i może wpaść do obudowy.”

3. Czyszczenie i ponowny montaż pojedynczych elementów

Kolejnym krokiem jest zdjęcie rotora (zdj. 10) w celu oczyszczenia go, a także oczyszczenia stref wlotu powietrza w aplikatorze (zdj. 11). Wlot powietrza jest szczególnie ważny dla precyzyjnej aplikacji gnojowicy. Kiedy przewody są drożne, gnojowica trafia równomiernie do przewodów odprowadzających. 

Rady Dirka  

„Aby rozdzielacz działał prawidłowo, pamiętaj o sprawdzaniu przewodów doprowadzających powietrze we wbudowanym układzie (zdj. 12).”

Rady Dirka

Po zdjęciu rotora Dirk uzyskał łatwy dostęp do sita. Zdjął je (zdj. 13). Wyczyścił przylegające powierzchnie, używając wody i skrobaka (zdj. 14). Po zakończeniu czyszczenia założył nową uszczelkę z otworami. Należy zwrócić uwagę na poprawne jej nałożenie na otwory. 

Rady Dirka

„Upewnij się, że uchwyty noży na rotorze można łatwo przesuwać. Starannie usuń elementy włókniste, znajdujące się pomiędzy uchwytem noża a rotorem. W tym celu zsuń uchwyty noży z rotora i nasmaruj je, aby ruch był płynny (zdj. 15).”

Po oczyszczeniu poszczególnych elementów przystępujemy do wymiany zużytych części. Zdejmij noże z rotora (zdj. 16). Oczyść przylegające powierzchnie i zamontuj nowe noże. Umieść przygotowany rotor w aplikatorze (zdj. 17). 

Rady Dirka

Jeśli przed założeniem poszczególnych części nasmarujesz mocno eksploatowane elementy tj. śruby pastą przeciwzatarciową, będą one przez długi czas chronione przed korozją i zużyciem.” (zdj. 18)

Konserwację można uznać za zakończoną, jeśli napiąłeś mimośród, zwalniając płytkę zaciskową w regulatorze mimośrodu, zamknąłeś klapę konserwacyjną i pojemnik na kamienie. Tym samym zadbałeś o równomierną, precyzyjną aplikację gnojowicy. 
Teraz wystarczy już tylko poczekać na odpowiednią pogodę i sezon nawożenia można rozpoczynać!

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.