Przegląd wilgotnościomierzy do ziarna

Data publikacji:

Zawartość wody w ziarnie zbóż jest parametrem decydującym o jego jakości i cenie w punktach skupu. Zbyt wilgotne nie tylko osiąga niższą cenę, lecz również jest problematyczne w magazynowaniu i podatne na atak grzybów pleśniowych. Z tego właśnie względu monitorowanie poziomu wilgoci jest tak ważne i pozwala też wybrać idealny czas zbioru. Urządzenia do pomiaru zawartości wody w ziarnie, czyli wilgotnościomierze, to idealne rozwiązanie dla rolników, dużych producentów zbóż, firm zajmujących się suszeniem ziarna oraz dla punktów skupu.

Popularne na polskim rynku są urządzenia, które mierzą poziom wilgoci w rozdrobnionym ziarnie. Taka metoda zapewnia dużą dokładność, a przecież precyzja i powtarzalność wyników pomiarów są jednym z najważniejszych parametrów. Przy wyborze i zakupie miernika należy zwrócić uwagę, aby urządzenie było łatwe w obsłudze, zapewniało szybki pomiar, pracowało w szerokim zakresie poziomu wilgotności, miało możliwość kalibracji na różny typ zbóż i nasion oraz było odporne na pracę w trudnych warunkach polowych.

Serafin

Małopolska firma Serafin działa m.in. w obszarze przetwórstwa i przechowywania zbóż i nasion. W jej ofercie znajduje się miernik wilgotności ziarna nowej generacji C-Pro, który wykorzystuje najnowsze technologie cyfrowe, w tym lokalizację GPS, a także bezpośrednio współpracuje ze smartfonem. Miernik C-Pro jest cyfrowym miernikiem wilgotności o zakresie pomiarowym od 5 do 50%, w zależności od rodzaju uprawy.

Może pracować w temperaturze od 0 do 50°C i zapewnia przy tym wysoką powtarzalność pomiaru oraz dokładność rzędu ±0,25%. Urządzenie to jest łatwe w obsłudze, ziarna/nasiona są jednocześnie mielone i poddawane automatycznej kompresji temperatury, po czym następuje właściwy pomiar. Urządzenie wyposażone jest w kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, umożliwia cyfrowy odczyt wyników z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku oraz automatyczne obliczanie wartości średniej.

Dla nowego C-Pro stworzona została specjalna aplikacja SA Moisture Connect, która umożliwia zapis lokalizacji z GPS, czasu pomiaru oraz tworzenie notatek i dołączanie obrazów - zdjęć dla każdego pomiaru. Do synchronizacji urządzenia ze smartfonem wykorzystywane jest połączenie Bluetooth.

W pamięci możliwe jest przechowywanie wyników z wszystkich dokonanych pomiarów. Miernik C-Pro pozwala na indywidualną kalibrację dla wszystkich dostępnych rodzajów ziarna, ponadto aplikacja ma możliwość ciągłych aktualizacji oprogramowania o nowe skale wilgotności. Urządzenie jest poręczne i wytrzymałe, ma obudowę wykonaną z odpornego na uderzenia tworzywa ABS, jego ciężar z walizką to 2 kg. Producent udziela na miernik 2-letniej gwarancji.

Pfeuffer/Grainpol

Wilgotnościomierze z oferty firmy Grainpol to wszechstronne urządzenia, które można skalibrować dla ponad 200 różnych rodzajów ziarna. W asortymencie Grainpolu znajdują się 4 rodzaje mierników na zmielone ziarna firmy Pfeuffer: HE 50, HE Lite, HE 60 oraz HE 90, który pozawala na drukowanie dokumentów i przesyłanie wyników pomiarów do komputera lub systemu rozliczeniowego.

Miernik HE 50 jest jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń do pomiarów wilgotności produktów rolnych na rynku. Oferuje szeroki zakres pomiarowy wilgotności powyżej 30% i można go skalibrować na ponad 200 produktów, w tym nasion traw, roślin motylkowych, chmielu oraz niestandardowych upraw zbożowych. Pomiar trwa zaledwie kilka sekund, miernik automatycznie koryguje temperaturę i wyświetla wynik.

Miernik HE 50 można dodatkowo wyposażyć w sondę do pomiaru temperatury. Urządzenie może też współpracować z nową aplikacją Grain Moisture - uzyskuje się wówczas wyniki opatrzone datą i godziną pomiaru, dodatkowym komentarzem i pozycją współrzędnych z GPS. Dane te można zapisać i przesłać do dalszej analizy. Urządzenie waży 1,7 kg.

Model HE Lite mierzy przewodnictwo i temperaturę zmiażdżonej próbki ziarna, a następnie z tych parametrów dokładnie oblicza poziom wilgotności. Miernik automatycznie oblicza również średnią z kilku pomiarów, ale należy uprzednio wybrać liczbę pomiarów i funkcję „średnia” w menu ustawień. Urządzenie można indywidualnie skalibrować do bieżących wymagań. Pomiary można modyfikować wokół stałej wartości, dostosowując przesunięcie. Na szczególne uznanie zasługuje bardzo duża poręczność i łatwość obsługi. Cela pomiarowa została zintegrowana z miernikiem, a całość waży tylko 0,9 kg i jest zasilana z 3 baterii AA 1,5V.

Atestowane wilgotnościomierze na zmielone ziarna - modele HE 60 oraz HE 90 - służą do pomiaru wilgotności większości roślin uprawnych, ale również do mąki, otrąb i śrut. Model HE 60 przeznaczony jest do pracy w terenie lub w biurach terenowych, co umożliwia mu wbudowana bateria. Po odłączeniu od sieci możliwa jest 10-godzinna praca. HE 60 można jednocześnie zaprogramować z maksymalnie 39 kalibracjami.

Wersja HE 90 umieszczona w walizce z twardego drewna wyposażona jest w zintegrowaną drukarkę. HE 90 umożliwia zaprogramowanie jednocześnie 28 kalibracji. Dzięki wykorzystaniu interfejsu PC (RS232C) wyniki pomiarów mogą być dalej przesyłane. Masa urządzeń to odpowiednio 6 i 9 kg.

 

Dramiński

Wilgotnościomierz do ziarna z rozdrabnianiem próbki Grain Master (GMS) umożliwia precyzyjne pomiary wilgotności w warunkach polowych. W standardzie posiada kalibracje dla 17 gatunków nasion zbóż, roślin oleistych i strączkowych o różnych zakresach pomiarowych, lecz dodatkowo, na życzenie klienta można wprowadzić kalibracje na kolejne 16 produktów.
Miernik GMS pozwala na łatwy i dokładny pomiar wilgotności zarówno w miejscu przechowywania ziarna, jak i na polu. Umożliwia również ustawienie ilości pomiarów, z których będzie wyliczana średnia. Deklarowana przez producenta dokładność pomiaru wilgotności wynosi ±0,5% dla ziarna znormalizowanego, ±1% w zakresie do 10% wilgotności, ±1,2% powyżej 10% wilgotności i może rosnąć wraz ze wzrostem wilgotności próbki.

Dokładność pomiaru temperatury to ±0,5°C. Zalecana temperatura pracy mieści się w zakresie od 10° do 35°C. Urządzenie jest bardzo poręczne, jego obudowa została wykonana z wytrzymałego tworzywa ABS i powleczona gumą, ułatwiającą pewny chwyt. Dwucalowy wyświetlacz z podświetleniem LED zapewnia wyraźny odczyt wyniku w każdych warunkach nasłonecznienia.

Pokazuje on aktualną nazwę rodzaju badanego ziarna, uzyskaną wilgotność w %, temperaturę ziarna, średnią pomiaru, a także stan naładowania baterii. Rozbudowane, lecz bardzo proste w obsłudze menu pozwala użytkownikowi ustawić dostępne opcje według swoich potrzeb. Urządzenie posiada także wbudowane złącze USB, które umożliwia bezproblemową aktualizację danych kalibracyjnych oraz oprogramowania. Nie jest przez to wymagany dodatkowy serwis. Zapis zebranych danych realizowany jest do pamięci wewnętrznej.

Oferowany zestaw Grain Master zawiera walizkę transportową z wkładem piankowym, wilgotnościomierz  GMS, miarkę - nasadkę 24 mm, klucz nasadowy, kabel USB służący do komunikacji z komputerem, szczoteczkę z tworzywa sztucznego do czyszczenia komory pomiarowej i pokrętła komory oraz baterię typu 6LF-22, 9V. Firma Dramiński udziela na swój produkt 3-letniej gwarancji, a serwis odbywa się bezpośrednio u wytwórcy.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.