[ATR] Wywiady [ATR] Aktualności De Lage Landen Leasing Polska

De Lage Landen Leasing Polska od ćwierć wieku w sektorze Agro

Data publikacji:

Firma De Lage Landen Leasing Polska już od 25 lat finansuje inwestycje w sektorze Agro. Jest to doskonała okazja, aby z tej perspektywy opisać, w jaki sposób zmieniło się w tym czasie polskie rolnictwo, a także jak wygląda teraźniejszość oraz pespektywy, przed którymi stoi segment finansowania inwestycji w tej branży, o czym w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem mówi Piotr Kamiński, dyrektor sprzedaży ds. Food&Agriculture w De Lage Landen Leasing Polska.

Jak opisałby Pan ćwierć wieku obecności DLL w sektorze Agro w Polsce?

DLL jest pierwszą firmą leasingową, która wprowadziła na rynku polskim rozwiązania finansowe w formie pożyczki oraz leasingu dla sektora agro. Od początku istnienia w Polsce, czyli od 1996 r., współpracujemy blisko z dilerami rolniczymi oraz producentami maszyn i urządzeń, tworząc wspólnie rozwiązania finansowe umożliwiające rolnikom indywidualnym, działalnościom gospodarczym, firmom, spółdzielniom zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia gospodarstwa. Wspieramy również dilerów, dystrybutorów w obszarze finansowania zapasów maszynowych, co jest niezwykle istotne w okresach mniejszego popytu na sprzęt.

W rozwoju produktów oraz rozwiązań w Polsce bardzo ważnym elementem był międzynarodowy zasięg, obecność DLL w ponad 30 krajach na całym świecie, przez co moglibyśmy korzystać z doświadczenia zdobytego m.in. w Holandii, Belgii, Anglii, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Rosji czy we Włoszech.

Te elementy plus dynamiczny, kreatywny zespół pracowników, słuchanie głosu klienta i dostosowywanie rozwiązań do oczekiwań sprawiły, że DLL już od 25 lat z sukcesami wspiera polskie rolnictwo i jest postrzegane jako stabilny partner, któremu warto zaufać. Najlepszym potwierdzeniem tego jest prawie 45 tys. sfinansowanych maszyn w Polsce o wartości 7 mld złotych.

Jak zmieniło się funkcjonowanie Państwa firmy na przestrzeni lat?

Zmiany rynkowe są czymś naturalnym i w DLL dostosowujemy się nie tylko do sytuacji rynkowej, ale również z wyprzedzeniem reagujemy na zmiany, które pojawią się w przyszłości. Celem jest tworzenie rozwiązań, które spełnią przyszłe oczekiwania partnerów, dilerów oraz klientów.

Rozwój firmy na przestrzeni lat dotyczył wielu obszarów m.in. obszaru produktowego, kredytowego, procesowego, nowych technologii, a celem naszych działań jest obsługa klientów, partnerów na najwyższym poziomie. Funkcjonowanie firmy wymaga wdrażania innowacji, kreatywności i obserwacji trendów rynkowych.

Na przestrzeni lat DLL miało przyjemność dostarczać rozwiązania finansowe dla inwestycji uwzględniających wsparcie w ramach programów SAPARD, SPO, PROW 2007-2013 czy PROW 2014-2020. Jako pierwsza firma obsługująca sektor Agro w Polsce dostarczyliśmy partnerom oraz dilerom rozwiązania mobilne, pozwalające podczas jednej wizyty dostarczyć klientom pełen pakiet informacji dotyczących finansowania, jak również sfinalizować zakup.

Był to bardzo ważny krok w przyszłość, zmieniający bardzo mocno rynek poprzez skrócenie całego procesu sprzedaży maszyny. Warte również odnotowania jest wdrożenie kilka lat temu możliwości finansowania maszyn rolniczych w formie wynajmu długoterminowego - tutaj również byliśmy pionierami rynku Agro.

Potwierdzeniem tego, że chcemy być o krok przed rynkiem, było również wdrożenie w Polsce na początku 2021 r. rozwiązań dotyczących finansowania zwierząt dla gospodarstw rolnych. Finansowanie zwierząt w DLL w Polsce jest to pionierskie rozwiązanie nie tylko w Polsce, ale również na skalę światową, będące niewątpliwie odpowiedzią na zapotrzebowania naszych klientów.

Jesteście Państwo globalną instytucją finansową. Jak wygląda finansowanie rolnictwa w Polsce na tle innych krajów?

DLL od wielu lat jest znaczącą firmą w zakresie finansowania rozwoju rolnictwa w ponad 30 krajach i wchodzi w skład renomowanej Grupy Rabobank, jednego z największych banków na świecie. Zarówno w Polsce, jak i globalnie rolnictwo jest wpisane w DNA DLL. Jesteśmy bez wątpienia czołową instytucją finansową na świecie finansującą rolnictwo, w Polsce od 25 lat, globalnie od ponad 50 lat. Tylko w samym 2020 r. udzieliliśmy na świecie w rolnictwie finansowania na kwotę prawie 5,5 mld euro.

Patrząc z perspektywy Europy i świata, Polska jest znaczącym producentem żywności, jednak zwiększanie konkurencyjności naszej produkcji wymaga dalszych inwestycji, w szczególności w nowoczesne technologie, które pozwalają zwiększyć produkcję, ograniczyć koszty oraz skrócić czas pracy.

Kolejny istotny element to konsolidacja gospodarstw i osiągnięcie odpowiedniej skali produkcji. Te czynniki sprawiają, że zapotrzebowanie w Polsce na finansowanie inwestycji w sektorze Agro znacząco wzrosło na przestrzeni kilkunastu lat, a jedną z najczęściej stosowanych form finansowania jest pożyczka. Jest to związane z chęcią posiadania sprzętu na własność lub warunkowane jest przez programy unijne.

W krajach zachodnich czy w Stanach gospodarstwa w mniejszym stopniu przywiązują się do posiadania sprzętu na własność, zwracając większą uwagę na efektywne użytkowanie maszyn, co sprawia, że produkty typu leasing czy wynajem maszyn są bardzo popularną formą zakupu, korzystania z maszyn rolniczych.

A jak ocenia Pan bieżącą koniunkturę na rynku maszyn i urządzeń rolniczych?

Bieżącą koniunkturę na rynku maszyn i urządzeń rolniczych można ocenić jako bardzo dobrą, czego najlepszym potwierdzeniem jest odnotowany znaczący wzrost w rejestracji ciągników oraz prawie 15 - proc. wzrost finansowania udzielonego przez spółki leasingowe w 1 półroczu 2021 w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Po wielu rozmowach z dilerami oraz producentami uważam, że sytuacja po zakończeniu pierwszego półrocza jest bardzo dobra. Z perspektywy kolejnych miesięcy bardzo istotne jest zachowanie ciągłości dostaw maszyn, z czym branża borykała się w pierwszym półroczu, oraz stabilizacja kursu euro.

Jeśli po stronie inwestorów, czyli gospodarstw rolnych, zbiory oraz ceny będą na dobrym poziomie, to druga połowa roku przyniesie również wzrosty w porównaniu do tego samego okresu 2020 r.

Jeśli chodzi o naszą spółkę, to w pierwszym półroczu osiągnęliśmy w Polsce historyczne wyniki w wielkości udzielonego finansowania w sektorze Agro, co potwierdza skuteczność podjętych przez nas działań. Cieszymy się, że w tym niełatwym okresie mogliśmy wesprzeć producentów, dystrybutorów, dilerów rozwiązaniami, które umożliwiły ich klientom szybko, bezpiecznie i na atrakcyjnych warunkach sfinansować zakup maszyn.

Jakiego scenariusza należy się spodziewać na rynku finansowania maszyn rolniczych w najbliższych miesiącach i latach?

Uważam, że w perspektywie 2-3 lat branża będzie dalej stabilnie rozwijała się. Na kształt branży nadal duży wpływ będą miały inwestycje realizowane w ramach funduszy unijnych, ale również takie czynniki, jak pogoda, stabilność cen na produkty rolne czy zachowanie ciągłości dostaw maszyn.

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologicznego maszyn i urządzeń, wchodzącą coraz mocniej robotyzację wielu prac, dalsza modernizacja gospodarstw na przestrzeni kolejnych lat będzie ciągłym procesem.

Sam rynek finansowy, tak jak każdy inny, ewoluuje, procesy sprzedażowe zmieniają się ze względu na rosnące oczekiwania klientów. Obecnie, jak i w przyszłości zadaniem instytucji finansowej będzie nie tylko dostarczenie rozwiązań finansowych spełniających oczekiwania klientów, partnerów biznesowych, ale również narzędzi, które pozwolą sprawnie sfinalizować zakup maszyn i urządzeń.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.