Nowości

Co nowego w rozpylaczach Lechler

Data publikacji:

Firma Lechler jest światowym liderem w produkcji najwyższej jakości rozpylaczy rolniczych. W jej ofercie można znaleźć wersje płaskostrumieniowe, dwustrumieniowe, antyznoszeniowe, eżektorowe, wirowe, asymetryczne, itd.  wszystkie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Producent sukcesywnie wprowadza do oferty nowe rozwiązania, prezentowane m.in. podczas ostatnich targów Agro Show w Bednarach.

    Co nowego w rozpylaczach Lechler

Zmienno dawkujący rozpylacz VR jest przeznaczony do aplikacji RSM i innych nawozów wieloskładnikowych powstałych na bazie RSM. Zapewnia minimalne ryzyko uszkodzenia upraw dzięki ultragrubemu rozmiarowi kropel. Przy zmieniającym się ciśnieniu jest w stanie trzykrotnie zwiększyć natężenie wypływu z rozpylacza, a tak duży zakres regulacji umożliwia łatwe dostosowanie prędkości opryskiwacza i wydatku w l/ha do zastosowań w rolnictwie precyzyjnym.

– Przy wykorzystaniu mapowania gleby w zależności od jej żyzności, zasobności, VR równa się precyzyjne rolnictwo, poprzez dostosowanie dawki zależnie od potencjału plonowania. Druga sprawa, to fakt że jeden rozpylacz VR zastępuje trzy standardowe rozpylacze FD o stałej kryzie. Zamiast montażu trzech rozpylaczy na obrotowym korpusie można wykorzystać pojedynczy rozpylacz VR z jego funkcją zmiennego natężenia przepływu. To jest wygoda i oszczędność dla rolnika – przekonuje Jan Śpitalniak, przedstawiciel firmy Lechler.

Rozpylacz VR stosowany może być przy wysokości prowadzenia belki polowej 50-70 cm i rozstawie co 0,5 m. Jego kąt strumienia wynosi 130o, a zakres ciśnień roboczych od 2 do 8 barów. Dostępny jest w rozmiarach wg ISO 04-10 dla wersji VR-M (Medium) z maksymalnym wydatkiem 3,57 l/min oraz 06-20 przy VR-L (Large) z maksymalnym wydatkiem 7,29 l/min.

Rozpylacze brzegowe FB

Pozostając w tematyce rozpylania płynnego RSM-u, Lechler jako pierwszy producent na świecie wprowadził do swojej oferty rozpylacze brzegowe FB. Stosowane przy krawędzi pola pozwalają na precyzyjny oprysk tylko w wyznaczonym obrębie terenu. Nie występuje więc niepotrzebna strata drogiego przecież nawozu, nie ma też negatywnego wpływu na naturalne otoczenie. – Jeżeli stosujemy zwykły rozpylacz niekrańcowy to oprysk jest zawsze szerszy niż jest to konieczne.

Jest to problem przy pierwszym i skrajnym przejeździe. Nic nie powinno być stosowane poza polem. Firma Lechler ma dużą świadomość, jeżeli chodzi o ochronę środowiska. Nikt nie ma takich rozwiązań – uważa Jan Śpitalniak. Korzystając z rozpylaczy brzegowych, mamy pewny, w 100% równomierny rozkład poprzeczny aż do krawędzi pola, brak spadku plonów lub jego jakości  przy granicach, a także świadomość zachowania przepisów dotyczących nawożenia i ochrony środowiska. Dopasowana dysza krawędziowa FB w rozmiarach od 02 do 08 jest oferowana w tym samym kolorze ISO co dysza FD.

Rozpylacze wąskokątne, zmniejszające znoszenie

Lechler rozwija dalej swoją serię rozpylaczy wąskokątnych, wirowych TR, które zmniejszają efekt znoszenia. Bardzo dobrze sprawują się przy aplikacji fungicydów, insektycydów, regulatorów wzrostu, akarycydów, w opryskiwaczach sadowniczych bez oraz ze strumieniem powietrza. Rozpylacze TR dostępne są w rozmiarach od 005 do 05, przy zakresie ciśnień roboczych od 2 do 20 barów. – Od nowego sezonu do oferty Lechler dołączy nowa wersja TR 60 z cienkim i grubym kołnierzem 2 lub 5 mm. Im węższy kąt stożka, tym grubsze otrzymuje się krople i mają one większy zasięg, są bardziej odporne na znoszenie. Producent posiada również sadownicze rozpylacze specjalne płaskostrumieniowe IDK 90, ID 90, AD90 do oprysku drzew na wysokość do 6 m – wyjaśnia przedstawiciel firmy Lechler.

Dysza dwustrumieniowa płaska XDT i nowe technologie oprysku

Ostatnią nowością, która już wkrótce pojawi się w ofercie firmy Lechler, jest eżektorowy, antyznoszeniowy rozpylacz XDT (Xtreme Driftreduction Twin). Jego dwustrumieniowa dysza płaskostrumieniowa z symetrycznym podwójnym strumieniem płaskim 40° skierowanym do przodu/tyłu maksymalnie redukuje efekt znoszenia do 95%, a dzięki szerokiemu zakresowi regulacji ciśnienia zapewnia wysoką wydajność powierzchniową. Wyjątkowo szeroki kąt wachlarza wynosi aż 130°. Rozpylacz XDT zalecany jest podczas aplikacji nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych np. jesiennych herbicydów, gdzie kropla jest gruba i dobrze pokrywa całe pole.

Firma Lechler opracowuje i wdraża również zupełnie nowe technologie oprysku. Przykładem tutaj może być tzw. rozpylanie trójwymiarowe, w którym zamiennie stosuje się rozpylacze jedno i dwustrumieniowe. Wachlarze dwustrumieniowych i jednostrumieniowych rozpylaczy doskonale się zazębiają. Jednowachlarzowy penetruje łan w głąb, natomiast dwuwachlarzowy perfekcyjnie opryskuje przednią i tylną część rośliny. Dla upraw roślin przestrzennych jak np. słonecznika daje to bardzo dobre efekty. Kolejną rozwijaną technologią jest oprysk dedykowany dla upraw pasowych, aby zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej ograniczać zużycie pestycydów na hektar. Zmniejszy to obciążenie dla środowiska, z drugiej strony da oszczędności nawet do 50%.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.