Technika

Wycinanie w blokach z BVL

Data publikacji:

W karmieniu bydła duży wpływ na jakość podawanej paszy ma sposób, w jaki kiszonka jest pobierana ze zbiorników poziomych lub pionowych. Niemiecka firma BvL od ponad 45 lat produkuje wycinaki do pobierania kiszonki, a w jej ofercie znajdują się zarówno wersje szczękowe, jak i blokowe w trzech seriach: Topstar, Master i Megastar. Ponadto BvL wyróżnia się na tle konkurencji i stosuje swoje indywidualne rozwiązania dla zapewnienia jak najlepszej jakości paszy - produkty tej firmy oferowane są na naszym rynku przez wielkopolską firmę Agro-Tech Junoszyn.

    Wycinanie w blokach BVL

    11_RollUps_2017.indd

Stosowanie wycinaka bardzo ułatwia prace w gospodarstwie, zwłaszcza jeżeli hodowca posiada większe stado. Urządzenia tego typu znacznie przyspieszają bowiem czynności związane z przygotowaniem i zadawaniem paszy, mają też pozytywny wpływ na jej jakość. 
To właśnie wysoka jakość paszy jest jednym z decydujących czynników wpływających na utrzymywanie optymalnych wyników produkcyjnych. Nawet dysponując bardzo dobrą kiszonką, poprzez nieprawidłowe jej pobieranie można niestety pogorszyć jej parametry.

Dzieje się tak np. podczas pobierania materiału za pomocą chwytaków, kiedy następuje często nierównomierne jego wyszarpywanie, a nie wycinanie. W tej sytuacji dochodzi do otwarcia drogi dla powietrza do wnętrza materiału paszowego, co może zapoczątkować proces dalszej fermentacji i psucia się. Pasza ma wówczas smak nielubiany przez zwierzęta, jest gorzej pobierana, a poza tym ma niższą wartość odżywczą. Widać więc, jak ważna jest tak prosta z pozoru czynność pobierania kiszonki.

Tutaj swoją wyższość bardzo dobrze wykazują dedykowane wycinaki, które nie tylko pobierają bloki kiszonki prosto z pryzmy, ale służą również do jej przewozu na miejsce docelowe i do załadowywania wozu paszowego. Decydując się na zakup wycinaka, należy mieć na uwadze, aby był wykonany z wysokiej jakości materiałów odpornych na kwaśne środowisko pracy, był łatwy w konserwacji oraz dostosowany do posiadanego nośnika osprzętu. Decydujące są również parametry robocze takie jak: szerokość, masa, pojemność, liczba palców czy miejsce zawieszenia.

Wytrzymałe i efektywne

Wycinaki do kiszonki firmy BvL to solidne i wytrzymałe maszyny, dające możliwość załadunku wyciętej kiszonki bezpośrednio do wozu. Ich rama nożowa wykonana została ze stali typu Hardox z jednego, niespawanego elementu. Jest wąska, a to oznacza mniejsze opory podczas pracy. Płynny i stały proces cięcia zapewniają dwa noże czołowe, asymetryczne uzębienie gwarantuje tutaj równomierne przenoszenie mocy. Prędkość cięcia kontrolowana jest automatycznie. Ważne jest również to, że liny napędowe wycinaka są równej długości, zużywają się przez to równomiernie i są łatwiejsze w regulacji.

Wycinak blokowy TopStar cechuje kompaktowa konstrukcja, która dzięki odpowiedniej geometrii ostrzy pozwala na dokładne i szybkie cięcie kiszonki. Wszystkie noże napędzane są jednocześnie jednym cylindrem napędowym. Szerokość cięcia mieści się w przedziale od 1,6 do 1,8 m, pojemność rozładunkowa od 1,65 do 2,95 m³. Montaż wycinaka jest możliwy z przodu lub z tyłu do różnych typów nośników osprzętu roboczego. Model Megastar posiada wyjątkowo mocną ramę, dzięki której można bezpiecznie zamontować go na ładowaczu czołowym.

Posiada fabryczne przystosowania do pracy z ładowarkami teleskopowymi i kołowymi różnych producentów, montaż możliwy jest zarówno z przodu jak i z tyłu. Bloki wycinane Megastarem cechują się wyjątkową gładkością, ponieważ rama poprzeczna wycinaka posiada dwa przeciwbieżne ostrza. Megastar pozwala na wycinanie z szerokością od 1,6 do 1,8 m, a jego pojemność sięga 2,25 m³. Dostępna jest również topowa wersja XXL, która waży ponad 900 kg i umożliwia wycinanie bloków kiszonki nawet do 3,65 m³. Ostrza wycinaka Megastar podzielone są na trzy segmenty, co ułatwia prace serwisowe w przypadku konieczności wymiany elementów roboczych. Noże wykonane są z wyjątkowo odpornej na ścieranie stali Hardox 400.

Wycinak blokowy Master posiada opatentowany system tnący z podwójnym ostrzem, z dzielonym przednim nożem tnącym. Przeznaczony do przygotowania większych ilości kiszonki, zapewnia przy tym gładkie i mocne cięcie, a jego listwa tnąca poradzi sobie nawet z bardziej wymagającymi zadaniami. Ostrza wycinacza są ruchome, z przodu, podzielone na dwa działające w przeciwnym ruchu. Master wycina większe, niestandardowe kostki kiszonki objętości 2,5-3,6 m³, ponadto jego obsługa została ograniczona do minimum.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.