Oznacza to, że wszystkie pojazdy Samson i Pichon będą teraz otrzymywać tzw. „certyfikat zgodności” (CoC), który zastąpi lokalną certyfikację pojazdów. Dokumentów CoC nie można zduplikować i są one przypisane do danego pojazdu. A przyznanie homologacji europejskiej oznacza zarazem wdrożenie w trzech zakładach produkcyjnych Samson Group - w Danii, Francji i Polsce, niezbędnych środków kontroli jakości, dzięki którym każdy pojazd będzie spełniać określone normy.
Producent podkreśla szereg korzyści z homologacji UE. W pierwszej kolejności jest to zastosowanie szeregu praktycznych środków bezpieczeństwa, takich jak: maksymalne obciążenie osi, zakres rozmiarów kół oraz obciążenie wspornika dyszla, tylny zderzak w celu minimalizacji uszkodzeń w przypadku kolizji. Certyfikacja UE powinna wpływać również pozytywnie na wartość odsprzedaży wozów asenizacyjnych i rozrzutników obornika Samson oraz Pichon.
Wybór w tym zakresie należy oczywiście do klientów firmy. Homologacja UE to dodatkowa opcja - wybierając ją, producent wraz z dostarczonym pojazdem automatycznie dostarcza dokumentację CoC. Rozwiązanie to dotyczy wyposażonych w oś transportową maszyn półzawieszanych Samson i Pichon. Pojazdy bez osi transportowej (maszyny zawieszane) nadal podlegają certyfikacji krajowej. Warto dodać, że Samson Group może w tym zakresie liczyć na wsparcie TÜV Nord Institute for Vehicle Technology and Mobility, który zapewnia szczegółowe testowanie i doradztwo w procesie oceny.