Aktualności

Według CEMA dalsze wąskie gardła z powodu wojny

Data publikacji:

Indeks ogólnego klimatu biznesowego dla branży maszyn rolniczych w Europie obniżył się tak gwałtownie, jak jeszcze nie spadł od czasu krachu w następstwie Covid-19. Jednak nawet po tym spadku utrzymuje się na wysokim poziomie. W marcu indeks obniżył się z 53 do 30 punktów (w skali od -100 do +100).

    Według CEMA dalsze wąskie gardła z powodu wojny

    The trucks at the field on a cloudy day during harvest time

Jeśli chodzi o cały rok 2022, przedstawiciele tej branży z Europy nadal przewidują wzrost obrotów swoich firm o 5%. Zgodnie z wynikami badania, spodziewany spadek obrotów w Europie Wschodniej zostanie z nawiązką zrównoważony przez dalszy wzrost w pozostałych częściach świata, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Południowej, Europie Zachodniej, Australii i Nowej Zelandii.

Wydaje się, że konsekwencje wojny Rosji z Ukrainą zaszkodzą branży bardziej po stronie dostawców, którzy już wcześniej borykali się z różnymi problemami w zakresie dostaw, niż po stronie nabywców. W 2021 r. udział Białorusi, Rosji i Ukrainy w łącznych obrotach badanych firm nie przekroczył nawet 5%. Na tle rekordowych zapasów zamówień utrata zleceń z tych krajów mogłaby być więc do zniesienia.

Obecnie wydaje się jednak, że realizacja zamówień stanie się jeszcze trudniejsza, ponieważ wąskie gardła w dostawach i wzrost cen będą się nasilać. Dotyczy to w szczególności producentów kombajnów zbożowych i ciągników, gdzie odpowiednio 81 i 70% jest zmuszonych do czasowego wstrzymania produkcji w ciągu najbliższych 4 tygodni.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.