Aktualności

Wąskie gardła w zaopatrzeniu według CEMA

Data publikacji:

Ogólny wskaźnik klimatu biznesowego dla producentów maszyn rolniczych w Europie osiągnął najwyższy poziom w miesiącach maju i czerwcu 2021 r. (najwyższe poziomy od 2008 r.). W listopadzie indeks ponownie spadł - piąty miesiąc z rzędu do 50 punktów (w skali od -100 do +100).

 

Spadek ten był szczególnie znaczący w odniesieniu do oczekiwań na najbliższe 6 miesięcy, a tym samym najprawdopodobniej nie wynikał z rozwoju sytuacji po stronie rynku, lecz raczej po stronie produkcji i podaży.

Wielkość zamówień odpowiada obecnie okresowi produkcji wynoszącemu 5,9 miesiąca, co jest kolejnym rekordowym wynikiem w historii tego badania - i pomimo rekordowo wysokich portfeli zamówień, producenci nadal mają do czynienia z bardzo dynamicznym napływem zamówień.

Jednocześnie wzrasta niepewność co do tego, w jakim stopniu zamówienia mogą zostać zrealizowane przez producentów w obliczu ekstremalnego wzrostu cen i poważnych niedoborów po stronie dostawców. Tymczasem 53% firm spodziewa się wstrzymania produkcji z powodu braku pewnych części w nadchodzącym miesiącu. Jeszcze bardziej krytyczna wydaje się sytuacja producentów kombajnów i ciągników, gdzie trzech na czterech jest zmuszonych do czasowego wstrzymania produkcji w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.