Obojętnie, w jakim stopniu wykorzystywane są nawozy organiczne, mają one kilka zalet w porównaniu do nawozów mineralnych. Niższe koszty nawozów odciążają budżet gospodarstwa, a gromadzenie próchnicy glebowej jest w chwili obecnej bardzo popularne. W tej dziedzinie hodowcy zwierząt mają przewagę nad rolnikami, którzy zajmują się tylko produkcją roślinną.
Jednakże zarówno zakładom przetwórczym, jak i właścicielom biogazowni zawsze towarzyszy strach przed tym, że nie będą w stanie przetworzyć lub w niedostatecznych ilościach przetworzą nagromadzony materiał organiczny na własnym podwórku. Skoncentrowanie hodowli zwierząt w określonych regionach - a w przypadku Niemiec są to np. okręgi Vechta i Cloppenburg - może skutkować tym, że powstaną lokalne nadwyżki nawozów organicznych.
Należy jednak pamiętać, iż w przypadku gnojownicy lub resztek fermentacyjnych znana jest ich przerobiona ilość, nie wiadomo jednak, jaka jest ich zawartość. Jest ona często bardzo zmienna, nawet w obrębie tego samego zbiornika, a wszelkie starania homogenizowania ich zawartości, np. przez mieszanie, są prawdziwym wyzwaniem. Jakiekolwiek analizy mogą potrwać zaś nawet kilka dni, przy czym wymagają nakładu czasu i pieniędzy. Wyniki badań laboratoryjnych potrafią być różne, zarówno w obrębie jednego laboratorium, jak i pomiędzy innymi placówkami.
Kompleksowym środkiem zaradczym mogłyby być czujniki bliskiej podczerwieni (NIRS), które stale dokonują pomiaru substancji odżywczych np. podczas tankowania wozu asenizacyjnego i dopasowują przetwarzaną ilość na hektar do zawartości składników. Ale nawet tutaj eksperci nie są zgodni co do 100% dokładności. Prawodawca nie chce uznawać wartości uzyskanych przez systemy pomiarowe w czasie rzeczywistym, nawet tylko dla potrzeb dokumentacji gospodarstwa.
Jeśli rozwój techniki będzie postępował w takim tempie, jak obecnie, w niedalekiej przyszłości czujniki będą w stanie dokonać pomiarów dla wszystkich ważnych składników i rodzajów gnojowicy, przy czym wyniki te będą w jednakowym stopniu dokładne dla wszystkich zakresów.
Aby mogło to nastąpić, konieczna jest zmiana paradygmatu w tej branży - m³/ha powinien być zastąpiony przez kg N/ha, zgodnie z wymaganiami przepisów prawnych dot. nawozów. W ramach DLG-PraxisMonitor po raz drugi od roku 2017 przyjrzano się tematowi nawożenia organicznego od strony praktycznej. Ankietę przeprowadzono online.