[ATR] Aktualności Claas

Rekordowy rok firmy Claas

Data publikacji:
 Rekordowy rok firmy Claas

Firma Claas ogłosiła, iż w roku finansowym 2021 osiągnęła rekordowe obroty. W zakończonym z końcem września ub. roku okresie producent z Harsewinkel osiągnął przychody w wysokości 4,798 mld euro, czyli o 18,7% więcej niż w 2020 r., kiedy to Claas po raz pierwszy przekroczył granicę 4 mld euro (4,042 mld). Jednocześnie znacznie wzrosła zyskowność prowadzonego biznesu - zysk przed opodatkowaniem wzrósł z 158 mln euro w 2020 r. do 357 mln euro w roku 2021. Wzrosło też zatrudnienie - o 4,9%, czyli do niespełna 11,4 tys. pracowników.

Firma Claas była na kursie wzrostu pomimo wąskich gardeł w zaopatrzeniu i pandemii. Udało nam się osiągnąć dwucyfrowy wzrost obrotów i poprawę rentowności - poinformował Thomas Böck, prezes zarządu Claas. Jakie czynniki pomogły osiągnąć taki rezultat? Przede wszystkim wysokie ceny produktów rolnych, nadrabianie zaległości na poszczególnych rynkach i programy dotacji państwowych w poszczególnych krajach. Z kolei dyscyplina kosztowa, wyższe marże oraz efektywniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnych preferowały pozytywny wynik finansowy w odniesieniu do firmy Claas. Godny uwagi jest również rekordowy poziom wydatków na badania i rozwój, który w ub. roku osiągnął poziom 262 mln euro.

Biorąc pod uwagę skalę prowadzonego biznesu, warto podkreślić, że produkcja kombajnów Claas sięga poziomu 6 tys. sztuk rocznie, z czego 4,8 tys. sztuk powstaje w Harsewinkel. Generalnie rośnie sprzedaż kombajnów i sieczkarni samojezdnych (o 25-30%) oraz ciągników (o 20%). Sprzedaż marki Claas szczególnie dynamicznie rosła w krajach Europy Środkowej - w 2021 r. osiągnęła poziom 568 mln euro (wzrost o 35%). Dla porównania: sprzedaż w Niemczech wzrosła o 15,7% - do 932 mln euro, we Francji o 10,1% - do 828 mln euro, w pozostałych częściach Europy Zachodniej o 21,8% - do 963 mln euro, zaś na rynkach pozaeuropejskich o 19,1% - do 939 mln euro. Biorąc zaś pod uwagę fakt, iż kryzys na rynku czipów jeszcze się nie skończył, prognozy na rok 2022 są ostrożne i zakładają dalszy wzrost sprzedaży o 4-5%, przy nieco niższym zysku niż w 2021 r. (wyższe koszty produkcji).

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.