Nowości

Premiera Claas Eviona

Data publikacji:

Rozpoczęła się lipcowa prezentacja nowości marki Claas. Zaproszeni z tej okazji dziennikarze z prasy fachowej mogą przyjrzeć się nowym propozycjom producenta z Harsewinkel, wśród których znalazły się: ciągniki Xerion 12.590 i 12.650 o mocy maksymalnej 585 i 653 KM, ciągniki kompaktowe z serii Elios 200. Elios 300 i Axos 200, kosiarki wielkopowierzchniowe Disco 9700, a także „last but not least”, nowa rodzina kombajnów zbożowych Evion.

    Trzy nowe kombajny zbożowe z pięcioma wytrząsaczami serii EVION od teraz uzupełniają ofertę kombajnów CLAAS jako najniższa seria.

    Trzy nowe kombajny zbożowe z pięcioma wytrząsaczami serii EVION od teraz uzupełniają ofertę kombajnów CLAAS jako najniższa seria.

Wprowadzenie trzech modeli Evion (seria poniżej modeli Trion i Lexion) stanowi ostatni etap rozpoczętej w 2019 r. reorganizacji oferty kombajnów zbożowych marki Claas. Jest to następca serii Avero i Tucano.

- Za sprawą trzech nowych kombajnów oferujemy nowoczesne, a jednocześnie przystępne cenowo maszyny dla gospodarstw rolnych o mniejszych powierzchniach, dla których ważne są zbiory własnymi maszynami. Jako firma rodzinna również w przyszłości chcemy oferować odpowiednie maszyny dla mniejszych gospodarstw we wszystkich naszych segmentach produktowych – wyjaśnia Jan-Hendrik Mohr, dyrektor generalny Claas.

Przyjrzyjmy się zatem nowym kombajnom Evion. Zastosowana tam technologia opiera się na systemie modułowym, który oprócz niemal 40 wariantów Lexion i Trion obejmuje również modele Dominator 260 i 370 przeznaczone na określone rynki sprzedaży.

- Aby sprostać różnym wymaganiom naszych klientów, modele Evion 430 i 450 mogą być dostarczane w wersji Classic lub Maxi na wzór legendarnej serii Dominator. Wszystkie warianty, w tym Evion 410 Classic, można następnie zamówić z pakietem Trend lub Business, co zapewnia dalsze możliwości personalizacji. Nasi klienci mogą wówczas ponownie wybrać dodatkowe opcje niezależnie od wariantu wyposażenia – przekonuje dyrektor Mohr.

 

Łatwe młócenie, wydajne czyszczenie

Kompaktowe maszyny są wyposażone w nowoczesne 6-cylindrowe silniki Cummins o mocy znamionowej 204 (Evion 410), 231 (Evion 430) i 258 KM (Evion 450) osiąganej już przy 1900 obr./min – z dostępnym w standardzie systemem zarządzania mocą Dynamic Power i wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach obrotowych. Za przenoszenie mocy na jednostki odpowiada koncepcja napędu oparta częściowo na komponentach z serii Trion i Lexion.

Napęd nagarniacza, kanał wciągający i rewers przyrządu roboczego, a także bęben młócący i wariator dmuchawy są sterowane hydraulicznie (unikalne rozwiązanie dla tej klasy kombajnów). Takie jednostki jak wariator zespołu młócącego, siekacz słomy, przyrząd żniwny lub ślimak rozładowczy są włączane i wyłączane za pomocą sterowania elektrohydraulicznego. Dostępne w standardzie napinacze pasów ułatwiają kontrolę techniczną na początku każdego dnia pracy.

Napęd jezdny bazuje na 3-stopniowej, ręcznie przełączanej przekładni z hydrostatem. Prędkość maksymalna w zależności od wyboru wynosi 20, 25 lub 30 km/h. Dla wariantu Maxi dostępna jest załączana elektrycznie blokada mechanizmu różnicowego dla kół przednich o średnicy do 1,85 m. Dla osi tylnej do wyboru są koła o średnicy 1,35 m, a dla maksymalnej ochrony podłoża nawet 1,5 m.

Konstruktorzy Claasa w kombajnach Evion połączyli jednobębnowy styczny zespół młócący z dużym bębnem młócącym o średnicy 600 mm i zsynchronizowanym bębnem odrzutnika z 5 wytrząsaczami klawiszowymi o długości 4,4 m każdy na szerokości kanału 1420 mm (powierzchnia klepiska młocarni aż 0,95 m², powierzchnia wytrząsaczy – 6,25 m²). Efektem jest wysoka przepustowość przy zachowaniu wysokiej jakości ziarna. Prędkość obrotową bębna młócącego można płynnie regulować z poziomu terminala Cemis 700.

W wersji Classic można korzystać z zakresu prędkości od 480 do 1150 obr./min (z zestawem redukcyjnym 420 – 1080 obr/min), a w Maxi dzięki dwustopniowemu napędowi pasowemu możliwe są zakresy prędkości od 220 do 630 i od 415 do 1150 obr./min. Regulacja szczelin klepiska odbywa się hydraulicznie z kabiny, a zintegrowane zabezpieczenie przed przeciążeniem za pomocą membranowego akumulatora ciśnieniowego zapobiega blokadom w zespole młócącym. Klepisko w wersjach Maxi jest zaprojektowane w koncepcji Multicrop, dzięki czemu przezbrajanie go na potrzeby popularnych roślin omłotowych jest niezwykle rzadko potrzebne. Segmenty klepiska można łatwo wymieniać poprzez chwytacz kamieni. Na potrzeby omłotu kukurydzy możliwe jest zamontowanie blach osłonowych bębna młócącego, pomiędzy 8 cepami.

Pomimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych konstruktorom udało się zintegrować w kombajnach z serii Evion bardzo wydajny system czyszczenia. Skrzynia sitowa jest wyposażona w przeciwbieżne sito górne i dolne, a jej całkowita powierzchnia przesiewania wynosi 4,8 m². Wyposażenie standardowe obejmuje również pomiar strat. Ponadto z kabiny regulowana jest prędkość dmuchawy promieniowej – podczas zbiorów w górę lub w dół zbocza opcjonalnie odbywa się to za pomocą funkcji Auto Slope. Pakiet wyposażenia Business również obejmuje układ czyszczenia 3D, który może wyrównywać do 20% nachylenia poprzecznego podczas pracy na zboczach.

Duże zbiorniki

Zintegrowany za kabiną zbiornik ziarna ma pojemność 5,6; 6,5 i 8 tys. l. z czujnikami informującymi o poziomie napełnienia 70 i 90%. Rura rozładowcza (opcja – regulowana końcówka) ma średnicę 330 mm i daje możliwość opróżniania zbiornika z prędkością 90 l/s – dzięki temu wyładunek trwa od 1 do 1,5 min. Kombajny Evion dzięki wysokiej przepustowości wynoszącej 34 l/s pozwalają na efektywny zbiór kukurydzy na ziarno przy użyciu maksymalnie 6-rzędowych przystawek nawet na obszarach o wysokim plonowaniu.

Alternatywą dla standardowego siekacza słomy z 52 nożami, jest dostępny na życzenie wariant z 72 nożami – nowość w tej klasie kombajnów. Przeciwostrze i listwę cierną można regulować bez użycia narzędzi, a przełączanie z siekania na odkładanie pokosu odbywa się po prawej stronie osłony tylnej. Blachy prowadzące słomy są ręcznie dostosowywane do szerokości roboczej, dzięki czemu możliwe jest równomierne rozdzielanie słomy nawet z przyrządem żniwnym o szerokości 6,8 m. Plewy i krótka słoma są rozprowadzane na całą szerokość roboczą przez opcjonalnie napędzany hydraulicznie rozrzutnik plew.

Na długie dni pracy

W kabinie oprócz dużej ilości miejsca uwagę zwraca nowoczesny podłokietnik z ergonomiczną dźwignią wielofunkcyjną CMotion, przejrzyście rozmieszczoną klawiaturą i 7-calowym terminalem dotykowym Cemis 700 (Isobus). Można go indywidualnie dostosować do potrzeb operatora, a wyświetlacz o wysokim kontraście umożliwia niezakłócone monitorowanie funkcji maszyny nawet przy silnym nasłonecznieniu. Operator może wywoływać oraz zmieniać zapisane ustawienia podczas omłotu i dostosowywać je do warunków pracy. Ponadto Cemis 700 posiada pamięć zleceń i dokumentuje zużycie paliwa osobno dla jazdy po drogach, jazdy polowej, l/h i l/ha. Może być wykorzystywany także do innych prac z ciągnikami i narzędziami dołączanymi poza sezonem żniwnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.