[ATR] Aktualności John DeereAGCO

Po koronawirusowym szoku akcje producentów wyraźnie na plusie

Data publikacji:
hossa

Prognozy dla branży techniki rolniczej na rok 2021 przejaśniają się, rozwój obrotów i zysków notowanych na giełdzie producentów w drugim półroczu 2020 wypadł lepiej niż przypuszczali analitycy. Kursy akcji znajdują się na stromej ścieżce wzrostu po zeszłorocznym wiosennym koronawirusowym szoku (kury akcji z dnia 12.03.2021 r.).

John Deere

Numer 1 branży techniki rolniczej na świecie musiał w październiku ub. roku pogodzić się z ok. 9-proc. spadkiem przychodów w zakończonym roku obrotowym 2020, w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Oznacza to uzyskanie wpływów w wysokości 35,54 mld USD. Spadł także zysk netto - z 3,25 mld USD w roku 2019 do 2,75 mld USD w 2020 r.

Jednak po załamaniach rynkowych spowodowanych nie tylko pandemią - branża maszyn budowlanych miała problemy także z powodu powściągliwości inwestycyjnej rządów na całym świecie - koncern ten prześcignął znacząco oczekiwania analityków. W nagrodę kurs akcji osiągnął nową rekordową wartość. A w roku 2021 zysk netto znów ma wzrosnąć z 3,6 do 4 mld USD. Koncern z Moline w Ameryce Północnej spodziewa się wzrostu obrotów związanych z maszynami rolniczymi o 5-10%, w Europie, biorąc pod uwagę stagnację, firma liczy na wzrost o ok. 5%, w Ameryce Południowej spodziewa się również dodatkowych 5%.

Interesujące, że Amerykanie dalej rozbudowują swoją kooperację w Europie. Po nawiązaniu współpracy z firmą Wacker Neuson w zakresie ładowarek kołowych, John Deere teraz zapowiedział wspólny z firmą Deutz projekt silnika o mocy do 130 kW, aby
- zaoferować klientom John Deere i Deutz niezawodny i korzystny cenowo silnik z niższego segmentu mocy. Jeśli chodzi o akcje firmy, to analitycy wciąż wskazują, że warto rozważyć ich zakup.

Kod ISIN: US 2441991054
Kurs: 305,40 Euro
Kurs zatrzymania straty: -
Kurs docelowy: -

AGCO (Fendt, Challenger, Massey Ferguson, Valtra)

Dla ustępującego szefa AGCO Martina Richenhagena po 16 latach spędzonych na czele koncernu było to z jednej strony potwierdzeniem jego pełnej sukcesów pracy, z drugiej także finansowym cukierkiem: kurs koncernu-matki Fendt, Massey Ferguson i Valtra w listopadzie ub. roku osiągnął swoją rekordową wartość ponad 80 euro - właśnie wtedy, gdy Richenhagen mógł zrealizować opcje na akcje. Wraz ze sprzedażą bezpośrednio lub pośrednio trzymanych papierów wartościowych jest on teraz bogatszy o dwucyfrową kwotę milionów dolarów.

Także były szef BayWa i członek rady nadzorczej AGCO Martin Deml według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych skasował trochę grosza - na sprzedaży 1/3 swoich akcji AGCO zyskał on jednak „tylko” pół miliona dolarów. To, że obydwaj panowie wtajemniczeni w sprawy firmy nadal posiadają wiele akcji koncernu, przemawia za przedsiębiorstwem, tym bardziej że kurs akcji przebił już granicę 100 euro.

Pomimo spadków spowodowanych koronawirusem sprzedaż wzrosła w USA o 3,1%, w Brazylii i Argentynie o 8,9%. Rynki w Europie Zachodniej z kolei nie pokazały dotychczas żadnych pozytywnych akcentów. Następca Richenhagena Eric Hansotia, długo w zarządzie John Deere, zachwyca się tymczasem w amerykańskich mediach rolniczych niesamowicie wielkimi możliwościami, jakie niemieckie traktory Fendt dawałyby farmerom z USA. Perspektywy stojące przed akcjami AGCO są korzystne, a więc prognoza brzmi - kupować.

Kod ISIN: US 0010841023
Kurs: 113,20 Euro
Kurs zatrzymania straty: -
Kurs docelowy: -

 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.