Technika

Mechaniczny sposób na chwasty - przegląd rynku

Data publikacji:

Pielenie ma wiele zalet ekonomicznych, agronomicznych i środowiskowych i może być przeprowadzane na różnych typach gleb w większości upraw rzędowych takich jak np.: kukurydza, ziemniaki, buraki, truskawki, fasola itd. W niniejszym zestawieniu przedstawiono rozwiązania dotyczące pielników proponowane przez naszych rodzimych producentów.

Agro-Masz

Firma Agro-Masz z siedzibą w Strzelcach Małych jest producentem agregatu (pielnika) do upraw rzędowych o nazwie Oliver 5. Do głównych zadań tego urządzenia zalicza się niszczenie chwastów, przewietrzenie gleby oraz usuwanie jej zaskorupienia, co eliminuje konieczność stosowania środków chwastobójczych, zapobiega erozji gleby i ma pozytywny wpływ na jej profil organiczny i utrzymywanie wilgoci.

Pielnik Oliver 5 przeznaczony jest do pracy w uprawach rzędowych o rozstawie 70 lub 75 cm. Oczyszcza z chwastów jednocześnie 5 rzędów upraw, oferując szerokość roboczą 3,5 lub 3,76 m, w zależności od szerokości rozstawu rzędów. Do sprawnej pracy wymaga sprzężenia z ciągnikiem o mocy 100 KM. Masa własna maszyny określona jest na 1750 kg. Prezentowany agregat Agro-Maszu składa się z czterech, w pełni regulowanych sekcji uprawowych. W pierwszej sekcji znajdują się dwa odlewane koła ugniatająco - kopiujące o średnicy 444 mm oraz talerz tnący o średnicy 560 mm. Dalej znajduje się ząb spulchniający o wymiarach 25 x 60 mm, którego zadaniem jest przewietrzanie gleby. W kolejnej sekcji są umieszczone dwa talerze zagarniające o średnicy 515 mm, które wyrównują powierzchnię gleby. Na końcu, w ostatniej sekcji są gumowe koła ugniatająco-kopiujące. Każda z wymienionych sekcji posiada niezależną regulację, ponadto każdy rząd jest zawieszony na ramie w taki sposób, aby skuteczne było odwzorowanie nierówności powierzchni pola i możliwe wydajne usuwanie chwastów w każdych warunkach.  Opcjonalnie dostępny dla pielnika jest system oświetlenia. Na czas transportu i przechowywania rama główna jest składana hydraulicznie do szerokości 3 m.

Akpil

Z kolei firma Akpil w kategorii pielników posiada w swojej ofercie dwie grupy produktów: pielniki aktywne Multipiel oraz bierne Piel. Pielnik aktywny wykonuje prace dzięki współpracy z WOM, pielnik bierny jest wleczony za ciągnikiem.

Pielnik aktywny Multipiel oferowany jest w trzech podstawowych wariantach, w zależności od zastosowanego wału. Jest to ścinacz łęcin o szerokości roboczej 150 lub 160 cm i masie własnej 600 kg, glebogryzarka o szerokości roboczej 150 lub 160 cm, głębokości penetracji gleby 15 cm i masie własnej 600 kg oraz pielnik aktywny z funkcją formowania redlin o szerokości międzyrzędowej wynoszącej 70-75 cm lub 75-80 cm, głębokości roboczej 27 cm i masie własnej 650 kg. Maszyny Multipiel wymagają do współpracy ciągnika o mocy 80 KM i WOM-u o prędkości obrotowej 540/1000 obr./min. Pielniki Multipiel obsługują zaczepy kat. II i III. Posiadają również przekładnie z dwoma wałkami wyjściowymi oraz sprzęgło przeciążeniowe. Płynnie regulowane mechanicznie koła wyposażone są w skrobaki. Po bokach pielników zamontowane są ekrany...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 13/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.