[ATR] Technika

Lasery diodowe w produkcji - część II

Data publikacji:

Noże w maszynach rolniczych, które zostały powleczone laserowo, są solidniejsze i przez to także wytrzymalsze niż te niepowleczone. Nakładanie takich powłok odbywa się przy pomocy laserów diodowych. Co się za tym kryje, pokazuje trzyczęściowa seria artykułów. Po tym jak w pierwszej części (atr 21/2021) eksperci niemieckiej firmy Laserline wyjaśnili podstawy technologii laserowej, teraz przedstawimy, jak odbywa się napawanie przy użyciu laserów diodowych.

Powlekanie laserowe noży rolniczych odbywa się w przypadku każdego typu noża za pośrednictwem tzw. napawania. Już samo pojęcie pokazuje zasadniczo, w jaki sposób się to odbywa - w wyniku procesu spawania nakładana jest dodatkowa warstwa. Kto zna spawanie tylko jako łączenie przez stapianie dwóch elementów konstrukcji, może być nieco zdezorientowany. Obowiązuje jednak taka sama zasada i zewnętrzna warstwa stalowego noża jest stapiana z warstwą twardego metalu - często z węglika wolframu. Laser służy przy tym po prostu jako źródło ciepła - roztapia zewnętrzną warstwę noża, do której wprowadzany jest następnie twardy metal w postaci proszku albo drutu. Powierzchnia zewnętrzna i napawany materiał mieszają się, a po ochłodzeniu pozostaje stałe połączenie dwóch metali, które określa się także jako spoiwo metalurgiczne. Nóż ma odtąd bardzo wytrzymałą powłokę, która jest odporna na ścieranie i uderzenia, a także znacznie zwiększa trwałość sprzętu.
 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.