[ATR] Technika Expom

Korzyści z wałowania

Data publikacji:

Firma Expom w swojej bogatej ofercie posiada m.in. cenione na wielu rynkach wały uprawowe przeznaczone do wałowania gleby w różnych warunkach agrotechnicznych. Wszystkie oferowane przez Expom wały mają 24-miesięczną gwarancję, a w razie potrzeby producent zapewnia łatwy dostęp do części zamiennych.

Wałowanie gleby jest zabiegiem uprawowym wykonywanym z wykorzystaniem wałów polowych. Chociaż niekiedy niedoceniane, wałowanie jest ważnym zabiegiem i daje wiele korzyści dla jakości uprawy oraz stanu gleby. Do korzyści wynikających z wałowania można zaliczyć: wyrównanie pola i rozbicie brył, kruszenie skorupy powstającej na powierzchni, polepszenie kontaktu nasion z glebą, co zapewnia szybsze i równomierne kiełkowanie, zwiększenie plonów z uprawianych roślin oraz większy uzysk masy roślinnej z łąk i pastwisk. Co niezmiernie ważne w odniesieniu do coraz częściej występującej w Polsce suszy, wałowanie zatrzymuje wilgoć w glebie i zmniejsza jej parowanie, spowalnia także procesy erozji gleby. Należy również pamiętać, że zabieg wałowania należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach, tzn. nie wałować zbyt wilgotnej gleby, gdyż niszczy się wtedy jej struktura, co z kolei skutkuje pogorszeniem plonowania. Należy także dostosować prędkość przejazdu agregatu do panujących warunków na danym polu, łące czy pastwisku.

Trzy rodzaje

Wyróżnia się 3 podstawowe typy wałowania. Pierwsze z nich to wałowanie wgłębne, wykonywane jedno- lub dwurzędowymi wałami typu Campbell o średnicach 700, 800 lub 900 mm. W tym typie wałowania zagęszcza się podglebie bez ugniatania powierzchni pola. Dzięki temu skróceniu ulega okres pomiędzy orką a siewem. Na gleby lekkie stosuje się pierścienie z kątem ostrza 45°, na gleby średnie i ciężkie - 32°. Wałowanie ugniatające wykonuje się z kolei z wykorzystaniem wałów gładkich. Ma ono na celu wyrównanie roli przed siewem, zagęszczenie po siewie oraz przed przyoraniem nawozów zielonych. Ciekawą cechą wałów gładkich jest możliwość zmiany ich masy poprzez dolewanie wody do wewnętrznych zbiorników. Dzięki temu cięższe wały mogą być używane do pielęgnacji łąk i pastwisk, gdzie wyrównują powierzchnię, niszczą chwasty grubo łodygowe i mają korzystny wpływ na glebę poprzez zwiększanie tempa przesiąkania wody i związany z tym rozwój mikroflory i rozkład materii organicznej. Ostatnim rodzajem jest wałowanie kruszące, które wykonuje się z zastosowaniem wałów typu Crosskill, Cambridge oraz stożkowych. Celem takiego zabiegu jest kruszenie zbrylonej gleby z jednoczesnym jej zagęszczeniem...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 08/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.