Zobacz także: Fendt bliski rekordu
W Danii i Holandii, w wielu miejscach już upowszechniony, kompaktowy TMR budzi coraz większe zainteresowanie także hodowców bydła w Niemczech. Kompaktowe karmienie (Compact Feeding), koncepcja karmienia bydła stawia na wilgotno-lepką, homogeniczną masę paszową. W przypadku takiego sposobu karmienia pasza treściwa jest namaczana w dużej ilości wody w mieszalniku paszowym godzinami lub przez całą noc.
Dopiero potem dodaje się pozostałe komponenty paszy i miesza je bardzo długo, do 40 minut. W wyniku tego powstaje bardzo homogeniczna, jednak uboga strukturalnie masa. Dzięki temu zwierzęta nie mogą już selekcjonować paszy podczas jej pobierania.
Zdaniem ekspertów powinno to prowadzić do przyjmowania substancji odżywczych na znacznie bardziej stałym poziomie niż w przypadku tradycyjnie wymieszanych porcji i ma pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt i ich mleczność. O tym, czy dane gospodarstwo rolne zechce podjąć zwiększony wysiłek w celu wprowadzenia kompaktowego TMR i czy może realizować konsekwentne wdrażanie tej metody karmienia, każdy hodowca musi zdecydować sam.
– BvL upatruje swoje zadanie w oferowaniu hodowcom zwierząt rozwiązań na różne okoliczności karmienia. Towarzyszymy zatem również hodowcom, którzy zmagają się z Compact Feeding – wyjaśnia Gerd Mönch-Tegeder, dyrektor ds. sprzedaży BvL. System nie jest powiązany z żadną liczbą zwierząt. Amortyzacja zależy od konsekwentnego wprowadzania w życie tego systemu.
Dopasować technologię karmienia
Podczas przestawiania się na nową koncepcję karmienia właściciel gospodarstwa powinien zaangażować doradców paszowych oraz weterynarzy, aby móc całościowo przeanalizować ten proces. Przestawienie na kompaktowy TMR oznacza wyzwanie pod względem technologii karmienia. Jakie funkcje zawiera teraz pakiet wyposażenia potrzebny do stosowania metody Compact Feeding?
Ślimak mieszający jest ukierunkowany na to, aby jeszcze bardziej intensywnie mieszać wilgotną i drobną karmę.
Bez wątpienia ułatwia to odpowiednie ułożenie noży i zwojów ślimaka. Dodatkowo są one wykonane z wysokojakościowej stali V2A, co chroni zewnętrzne części ślimaka przed zwiększonym...
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 21/2020 - zamów:
bezpłatny egzemplarz prenumeratę