JCB wydajna w każdym wydaniu

Data publikacji:
JCB wydajna w każdym wydaniu

Ładowarka teleskopowa JCB 542-70 jest nie tylko efektywna w pracy, ale także wydajna w zakresie obsługi i tania w eksploatacji. Zapewnia maksymalny udźwig 4200 kg oraz maksymalną wysokość podnoszenia 7 m.

Sercem ładowarki teleskopowej 542-70 jest najnowszy, 4-cylindrowy silnik JCB Dieselmax o mocy 55 kW. Dzięki zastosowaniu połączonego pakietu oczyszczania DPF i DOC zapewnia emisję spalin zgodną z normą Stage V bez konieczności wtrysku DEF, co ogranicza konieczność dodatkowego serwisowania. 4biegowa skrzynia biegów typu Powershift zapewnia prędkość maksymalną 29 lub 33 km/h w zależności od wyboru trybu jazdy 2/4WD. Układ hydrauliczny zasilany jest pompą o maksymalnym przepływie 82 l/min, a maksymalne ciśnienie robocze w obwodzie wynosi 260 barów.

Firma JCB bardzo duży nacisk położyła na zapewnienie bezpieczeństwa operatora oraz otoczenia na placu budowy. W ramach rygorystycznego programu testowania ładowarki poddawano długotrwałym, dużym obciążeniom podwozia, wysięgnika i innych kluczowych elementów. Wytrzymały wysięgnik w kształcie odwróconej litery U skonstruowano z całkowicie spawanymi płytami zamykającymi. W celu uzyskania dodatkowej wytrzymałości zmniejszono też liczbę połączeń i punktów naprężeń w całej zintegrowanej końcówce i w jednoczęściowej płycie zamykającej. Ładowarka posiada również opatentowany system kontroli obciążenia i ramy wahadłowe, które pozwalają na bezpieczniejsze i bardziej stabilne rozmieszczenie ładunku. Zawory zwrotne chronią operatora i osoby postronne w przypadku awarii węża. Opcjonalnie dostępne są m.in. bardzo przydatne kamery cofania.

Kabina operatora jest oczywiście zgodna z normami ROPS ISO 3471 i FOPS ISO 3449. W kwestii wyboru wyposażenia ładowarki, klienci JCB mogą zamówić m.in. osłonę szyby przedniej i dachowej, fotel z zawieszeniem pneumatycznym, roletę na szybę przednią i górną, zestaw radiowy, klimatyzację, wentylator rewersyjny, wystrój wnętrza w pakiecie Deluxe itd. Do sterowania przewidziano dżojstik mechaniczny z pojedynczą dźwignią i z przyciskiem do wysuwania i składania. Dla swoich maszyn JCK oferuje także dedykowany system telematyki i zarządzania flotą LiveLink, który umożliwia kontrolę codziennej aktywności maszyny, w tym godzin pracy, monitorowanie zużycia paliwa oraz alertów serwisowych i konserwacyjnych.

Niezastąpiona w tartaku

Działająca od blisko 30 lat firma Drwal specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju wyrobów tartacznych. Przy tego typu przedmiocie działalności nieodzowne jest wyposażenie firmy w ładowarkę teleskopową - w przypadku PPUH Drwal padło na sprzęt marki JCB. – Zakupiony przez nas w środku lata zeszłego roku model 541-70 wyposażony jest w łyżkę o pojemności 2,5 m³ oraz widły do palet. Podwozi kłody o długości 4, 5 i 6 m, a także dłuższe, na rampę, odwozi „przetarty” materiał, załadowuje trocinę i zrębkę na naczepy z ruchomą podłogą, przewozi materiał na paletach, np. brykiet, w miejsca magazynowania i załadowuje samochody, które odwożą towar w Polskę – mówi Julian Mydło, właściciel firmy Drwal, której zakład produkcyjny mieści się w Sztabinie na Podlasiu.

Nie jest to jednak pierwsza maszyna ze znakiem JCB wykorzystywana przez tego użytkownika. – Ładowarka 536-60 służyła mi przez 15 lat. Był z nią tylko jeden problem, mianowicie podczas dużych mrozów zdarzało się jej odmawiać posłuszeństwa. Ale mimo propozycji odkupu została na miejscu. Wiem, co mam, a w razie czego jest w rezerwie, gdy np. w jednym czasie trzeba załadować 2-3 samochody. Maszyny u mnie nie próżnują. Pracujemy w trybie jednozmianowym, a przez pół roku nowa ładowarka przepracowała już ok. 500 motogodzin – wyjaśnia przedsiębiorca.

Jaką ocenę w skali szkolnej wystawiłby marce JCB jej użytkownik? Na pewno byłaby to dobra nota, skoro, jak uważa Julian Mydło: – Maszyna w zupełności spełnia swoją rolę. Nie jest awaryjna, a nawet jeśli pojawiłby się jakiś większy problem, to blisko nas znajduje się oddział Interhandlera. Przez to też dostęp do części zamiennych jest bardzo dobry. W razie drobnych problemów, które możemy rozwiązać we własnym zakresie, wystarczy w zasadzie kontakt telefoniczny – twierdzi użytkownik. – Komfort pracy jest bardzo wysoki - amortyzowane siedzenie sprawia, że kręgosłup operatora nie cierpi. Są wentylatory, tak więc można z powodzeniem pracować zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Problemem nie jest także duże zapylenie pochodzące z trocin czy z kory, częste zwłaszcza latem. Po prostu trzeba zwracać szczególną uwagę na filtry powietrza i je regularnie czyścić - zawsze rano przed rozpoczęciem pracy. Warto to robić i dbać o sprzęt, bo lepiej jest zapobiegać niż leczyć – podsumowuje uniwersalną prawdą Julian Mydło.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.