[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Embargo na Wschodzie w odpowiedzi na zachodnie sankcje

Data publikacji:
Embargo na Wschodzie w odpowiedzi na zachodnie sankcje

Władze Białorusi 1 stycznia 2022 r. wprowadziły embargo w odpowiedzi na zachodnie sankcje. Obejmuje ono m.in. mięso wołowe, drób, wieprzowinę, mleko i produkcję mleczną, owoce, warzywa, orzechy, słodycze i inne towary.

Nie mamy szczegółowych informacji na temat embarga, jakie nałożyła Białoruś na przywóz produktów i towarów m.in. z Polski, ale to raczej Białoruś sobie szkodzi tym embargiem i nie powinno ono trwać zbyt długo, taka jest moja opinia - ocenił w rozmowie z PAP Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

Wartość roczna wymiany handlowej z Białorusią wynosi ok. 200 mln euro, co stanowi 0,6 proc. całego polskiego eksportu żywności. Dominującym towarem są jabłka, więc  najbardziej zakaz importu odczuje branża sadownicza, choć nie jest to obecnie najważniejszy kierunek eksportu tych owoców.  Coraz więcej jest ich wysyłanych w innych kierunkach, np. do Egiptu.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.