[ATR] Aktualności Lemken

Czas na rolnictwo węglowe z firmą Lemken

Data publikacji:
Czas na rolnictwo węglowe z firmą Lemken

Firma Lemken we współpracy z Centrum Badań Krajobrazu Rolniczego im. Leibniza (ZALF) opracowała koncepcję pługa do „uprawy” węgla. 

Badania ZALF nad wpływem częściowej głębokiej uprawy roli na plony i klimat są finansowane przez niemieckie Federalne Ministerstwo Wyżywienia i Rolnictwa. Lemken wykorzysta te badania do stworzenia urządzenia do wzbogacania gleby w węgiel, które jest gotowe do produkcji seryjnej. W pługu firmy Lemken zastosowano korpusy, które tworzą w co drugiej bruździe studnie poniżej poziomu uprawy, które następnie wypełniane są bogatą w humus warstwą wierzchnią gleby. Analizy historycznych prób przeprowadzonych przez ZALF wykazały, że ponad połowa wprowadzonej w ten sposób próchnicy zostaje zachowana, co zapewnia długoterminowe magazynowanie CO2 w glebie. 

Niższe warstwy gleby o małej zawartości próchnicy, które są w tym procesie zaorywane, mieszają się z wierzchnią warstwą gleby i w ciągu zaledwie kilku lat tworzą nową, bogatą w próchnicę warstwę. W ten sposób zawartość próchnicy w glebie wzrasta, a tym samym poprawia się jej żyzność. Takie podejście może zwiększyć plony nawet o 5% już w pierwszym roku. Efekt ten został stwierdzony już w latach 60. i 80. ubiegłego wieku, a potwierdzają go ostatnie badania polowe przeprowadzone przez ZALF. Po 5-10 latach można powtórzyć tę metodę po przekątnej w stosunku do głównego kierunku pracy. Ta technologia otwiera również nowe źródła dochodu dla rolników w postaci handlu certyfikatami CO2. Nowy pług Carbon Farming Plough będzie można kupić od połowy 2024 roku.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.