Zobacz także: Projekt Nefertiti
Najpierw należy się wyjaśnienie - czym jest Cultan? Termin ten pochodzi z języka angielskiego i jest oparty na pierwszych literach terminu oznaczającego długoterminowe żywienie amonowe z kontrolowanym pobieraniem. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku zastosowania płynnego nawozu ASL, który można wytwarzać z pofermentu poprzez odparowanie próżniowe. Pozwala to na wykorzystanie składników odżywczych i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca podczas przechowywania. Nawóz ASL jest pozyskiwany z gnojowicy, której nadmiar często bywa niemałym problemem.
Jakie korzyści?
Ze względu na niską wartość pH występuje bardzo duże ryzyko korozji podczas nawożenia liści. W takim przypadku wstrzykiwanie płynnego nawozu do upraw jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ jest bardzo wydajne, a przede wszystkim łagodne dla roślin.
W przeciwieństwie do tradycyjnego nawożenia rośliny nawozi się azotem raz na jeden okres wegetacji amonem - mimo to jest on dostępny cały okres wegetacyjny w pobliżu korzeni roślin. Spośród innych korzyści wynikających z zastosowania tej techniki wymienić należy również: mniejsze zapotrzebowanie rośliny na materiał resztkowy, brak ryzyka wypłukiwania z powodu dodatniego naładowania nawozu czy lepszą absorpcję pozostałych składników odżywczych.
Według producenta to ekonomiczne rozwiązanie (przystępny koszt nawożenia) przekłada się na wyższe plony. Poza tym wpływa na wyższą akceptację społeczną, o co coraz trudniej z uwagi na coraz bardziej dokuczliwą w wielu przypadkach uciążliwość zapachów. Ze względu na koszty początkowe, jakie należy ponieść na zakup maszyny do stosowania metody Cultan, ten rodzaj nawożenia najczęściej jest stosowany przez grupy producentów lub firmy usługowe.
Z serii Cuma
Do tej metody nawożenia firma Pomot proponuje maszyny z serii Cuma, obejmującej modele o szerokości roboczej od 3 do 15 m (w przypadku największej z nich pojemność zbiornika wynosi 8 tys. l). Iniekcję nawozów płynnych zapewniają koła iniekcyjne (koła talerzowe) z 12 bolcami, które aplikują nawóz płynny na głębokości 6 cm bezpośrednio obok rośliny.
Liczba kół iniekcyjnych jest zmienna w zależności od szerokości roboczej i rozstawu rzędów roślin. Podczas wnikania w glebę dawka jest sterowana elektronicznie przez komputer Arag Bravo 180S. Ten sposób nawożenia może być stosowany w wielu różnych uprawach, takich jak rzepak, kukurydza, ziemniaki, warzywa czy użytki zielone.