Zobacz także: Nowe funkcje w przyczepach
Ostatnie pół roku jest bardzo trudne dla wielu branż gospodarki. Jak z pandemią radzi sobie w Państwa opinii branża wystawiennicza? Jak radzą sobie Targi Kielce?
Andrzej Mochoń: Branża wystawiennicza przeżywa kryzys covidowy. Z najnowszych badań Urzędu Statystycznego z września 2020 r. wynika, że sektor targów przed pandemią COVID-19 generował łączne obroty w wysokości ok. 4,9 mld zł, a do budżetu państwa co roku wpływało ok. 0,5 mld zł podatku VAT. Od końca lutego firmy branży targowej pozostają praktycznie bez pracy. W 80% firm obroty spadły co najmniej o połowę, w tym w połowie przypadków nawet o 90%. Zastój oznacza nierzadko także redukcję zatrudnienia. Potrzebujemy od rządu rozwiązań sektorowych, jak np.: vouchery targowo - konferencyjne do wykorzystania przez trzy lata. W sumie miliard złotych na pobudzenie gospodarki za pośrednictwem targów.
To pozwoli nam na przetrwanie i stanie się konkurencyjnymi dla silnych targowo krajów europejskich jak Francja, Hiszpania czy Kraje Beneluksu. Proponowane przez nas rozwiązania polegają na przekierowaniu środków przeznaczonych na dofinansowanie udziału MŚP w misjach i targach za granicą na wydarzenia targowe odbywające się w naszym kraju w zasadzie nie generują dodatkowych nakładów. W ten sposób część tych funduszy zostanie wydana w Polsce, na czym zyskają m.in. PLL LOT, polskie hotele, polskie firmy targowe. Jest to ważne również dla samych beneficjentów (MŚP), którzy z powodu różnych obostrzeń krajowych i zagranicznych wywołanych epidemią i zamykaniem granic nie mogą w najbliższym czasie wyjechać za granicę w celu promocji eksportowej swoich produktów i usług.
Konieczna jest też abolicja składek ZUS od 1 września 2020 r. do 31 marca 2021 r. czy wydłużenie maksymalnego łącznego okresu korzystania z dofinansowań wynagrodzeń pracowników z 3 do 9 miesięcy.
Targi Kielce od czasu zniesienia lockdownu zorganizowały kilka wydarzeń. Jeszcze w czerwcu zdecydowaliśmy się przygotować kiermasze dla mieszkańców Kielc i regionu. W sierpniu zaś odbyły się targi Dom - pierwsze tego typu wydarzenie od czasu ogłoszeniu pandemii. Wrzesień był dla nas bardzo pracowity - rozpoczęliśmy sezon od Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, odbyły się także targi Stom (targi obróbki metalu i spawalnictwa) i targi Sacroexpo. Wystawcy, którzy wzięli udział w wydarzeniach wyrażali się na ich temat pozytywnie z punktu widzenia interesów firm, które reprezentują.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 20/2020 - zamów:
bezpłatny egzemplarz prenumeratę