Opinie użytkowników

Bogballe M35W Plus z modułem komunikacyjnym NAVI Com

Data publikacji:

Małopolska Hodowla Roślin jest jedną z największych firm hodowlano - nasiennych w Polsce. Podlegała Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, a od 2022 r. wchodzi w skład holdingu spożywczego (KGS)i swoją działalność prowadzi na terenie Polski południowej od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę oraz na terenach województw warmińsko- mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. W jednym z gospodarstw - w Uszycach na Opolszczyźnie, bardzo ważną rolę odgrywa rozsiewacz Bogballe M35W Plus z modułem komunikacyjnym NAVI Com.

    Bogballe M35W Plus z modułem komunikacyjnym NAVI Com

Małopolska Hodowla Roślin w profesjonalny sposób zajmuje się nasiennictwem kukurydzy, zbóż jarych i ozimych, buraka pastewnego, traw pastewnych i gazonowych oraz roślin motylkowatych drobnonasiennych. Doskonali efektywność produkcji roślinnej, dostarczając wiele nowych odmian roślin o bardziej korzystnych cechach rolniczych i parametrach jakościowych ziarna. Kolejną formą działalności MHR-u jest hodowla zwierząt, w tym bydła i koni. Łącznie obsługiwany przez kilka gospodarstw areał wynosi łącznie ok. 7000 ha gleb o różnych klasach.

– Oddział Uszyce dysponuje 831 ha gruntów. W strukturze zasiewów najważniejsze uprawy to: rzepak na najlepszych polach, następnie jęczmień, pszenżyto ozime i jare, żyto, owies oraz kukurydza - około 200 ha, która przeznaczona jest na paszę dla utrzymywanego bydła i w części na sprzedaż. Do tego są też trwałe użytki zielone łąki lucerna, koniczyna krwistoczerwona. Od niedawna prowadzimy też próby z uprawą soi - w pierwszym sezonie plony wyniosły 3 t/ha. W tym roku obsiane zostanie 405 ha. Gleby są dość słabe, a dodatkowym problemem jest susza

– mówi Jacek Radaczyński, kierownik oddziału w Uszycach.

Produkowany w MHR materiał siewny sprzedawany jest kontrahentom, którzy wcześniej kontraktują zamówienia lub bezpośrednio do skupu. Uprawa w MHR odbywa się według ściśle przestrzeganych zasad. Materiał siewny musi mieć przecież wysoką jakość, na którą baczną uwagę zwracają klienci.

– Stosujemy środki ochrony roślin renomowanych producentów, bardo dbamy, aby materiał siewny nie był zanieczyszczony grzybami czy obcymi gatunkami nasion. Rynek zawsze weryfikuje jakość materiału

– podkreśla Jacek Radaczyński.

Nowoczesny park maszynowy

MHR dba również o to, aby użytkowane maszyny były nowoczesne. Ma to swoje odbicie w oczekiwanej wydajności i efektach pracy. Wśród ciągników dominuje marka Case IH, ale są też przedstawiciele marek Massey Ferguson i New Holland oraz dwa ciągniki John Deere'a, w tym model 7230R o mocy 230 KM z 2011 roku. Z kombajnów są dwa dosyć wiekowe już modele Claas Medion 310, a część prac jest zlecana firmom zewnętrznym. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie niż zakup nowego kombajnu. Jest też sprzęt zakupiony w firmie Anderwald - maszyny marki Pöttinger, w tym przyczepa zbierająca Torro, a także Fendt, którą reprezentuje prasa rolująca. W kwestii rozsiewaczy zdecydowano się na duńską markę Bogballe.

– Maszyna jest niezawodna, prosta w codziennej obsłudze, a w jej wyborze niezwykle ważna okazała się też bliskość punktu serwisowego

– wyjaśnia użytkownik.

Marka Bogballe jest obecna w gospodarstwie w Uszycach od wielu lat, M35W Plus zastąpił wcześniejszy model tej marki - sprawdza się w działaniach związanych z rolnictwem precyzyjnym (firma Bogballe jako pierwsza na świecie wprowadziła w roku 1991 wysiew nawozów sterowany za pomocą GPS - przyp. red.). Liczy się przecież oszczędność tak drogiego obecnie nawozu. Oferta Bogballe była korzystna, ponadto maszyna była dostępna „od ręki”. Rozsiewacz został zakupiony w firmie Anderwald w 2022 r.

– Ostatnio przeprowadzone zostały próby polowe i od 2023 r. będzie można w pełni korzystać z możliwości jakie daje zmienne dawkowanie, a nawozów wysiewa się w naszym gospodarstwie sporo. Saletry jest to około 100 ton, NPK - 200 ton, do tego jeszcze sól potasowa, nawozy siarkowe, razem ok. 500 ton nawozów – przekonuje Jacek Radaczyński. – Rozsiewacz ciężko pracuje. Jest jednak wysokiej jakości i nie mamy jakiś większych awarii, tylko systematyczne wymiany zużytych części. O nasz sprzęt dbamy, niezbędne naprawy robimy na bieżąco, ale nie ma ich zbyt wiele. Z rozsiewaczem Bogballe chcemy wejść w rolnictwo precyzyjne

– dodaje rolnik.

...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.