Zobacz także: Inteligentnie ze szkodnikami
Annaburger
Firma Annaburger zapewnia bardzo szeroki wybór adapterów do aplikacji gnojowicy w obszarze niskoemisyjnego nawożenia - urządzeń dostarczanych przez firmy Bomech czy Vogelsang. W ofercie producenta są zarówno rozwiązania dla firm usługowych, jak i dla rolników indywidualnych, tak że w zależności od potrzeb użytkownika w zakresie nawożenia Annaburger oferuje różne możliwości. Do nawożenia użytków zielonych przeznaczony jest kompaktowy adapter łyżwowy i zapewnia on duże szerokości robocze nawet do 24 m. Podczas nawożenia gleba zostaje „nacięta” na głębokość ok. 3-5 cm, co ma wpływ na dokładne podanie dawki gnojowicy oraz brak zanieczyszczeń roślin przeznaczonych na pasze.
Sterowanie adapterem odbywa się poprzez terminal Isobus. Do nawożenia bezpośrednio do gleby, lecz na większą głębokość 5-15 cm służy gruber. Oferowana szerokość robocza wynosi w tym przypadku maksymalnie 4,3 m, ale ze względu na głębokość aplikacji emisje amoniaku są bardzo niskie. Adapter dyskowy cechuje bardzo niska masa własna i szerokość robocza do 4 m. Przeznaczony jest na miękkie podłoża bez kamieni, idealnie nadaje się na użytki zielone.
Dyski adaptera nacinają glebę, a gnojowica wprowadzana jest bezpośrednio w miejscu nacięcia. Węże aplikujące rozmieszczone są gęsto, przez co umożliwiają bardzo równomierne pokrycie pola gnojowicą. Krótka brona talerzowa wprowadza gnojowicę na małą głębokość ok. 3-8 cm, a następnie przykrywa ją za jednym przejazdem. Jest to możliwie dzięki zastosowaniu 2 rzędów talerzy, gdzie pierwszy talerz „odkrywa” glebę, gnojowica jest aplikowana, a następnie drugi talerz wszystko przykrywa warstwą gleby.
W ten sposób ogranicza się straty poprzez parowanie oraz emisję amoniaku do środowiska. Zastosowany rozdzielacz wielootworowy z maceratorem zapewnia równomierne rozprowadzenie nawozu na polu. Krótka brona talerzowa to dobre rozwiązanie na wiosnę na suchych, „szorstkich” glebach.
Dla zapewnienia precyzyjnego dawkowania gnojowicy Annaburger oferuje również system sterowania i regulacji Smart Farming obsługiwany poprzez szynę Isobus. System wykorzystuje sensor, który przekazuje na bieżąco sygnały o ilości przepływającej gnojowicy. Te informacje oraz dane o prędkości i szerokości roboczej są przekazywane do systemu, który steruje zasuwą regulującą i w ten sposób steruje dawką na hektar.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 22/2020 - zamów:
bezpłatny egzemplarz prenumeratę