[ATR] Technika Annaburger

Annaburger - aplikatorem do gleby

Data publikacji:

Bezpośrednie wprowadzanie gnojowicy do gleby daje wiele korzyści. Dostarcza składniki odżywcze dla roślin w miejscu, gdzie są najbardziej potrzebne, ogranicza straty azotu, zmniejsza emisje szkodliwych substancji do atmosfery, w tym związków odorotwórczych. W ramach Najlepszych Dostępnych Technik BAT 21 zaleca się m.in., aby ograniczyć emisje amoniaku do powietrza z procesu aplikacji gnojowicy właśnie poprzez aplikację doglebową. W poniższym artykule przedstawiono zestawienie wybranych rozwiązań w tej dziedzinie.

Zobacz także: Inteligentnie ze szkodnikami

 

  Annaburger

  Firma Annaburger zapewnia bardzo szeroki wybór adapterów do aplikacji gnojowicy w obszarze niskoemisyjnego nawożenia - urządzeń dostarczanych przez firmy Bomech czy Vogelsang. W ofercie producenta są zarówno rozwiązania dla firm usługowych, jak i dla rolników indywidualnych, tak że w zależności od potrzeb użytkownika w zakresie nawożenia Annaburger oferuje różne możliwości. Do nawożenia użytków zielonych przeznaczony jest kompaktowy adapter łyżwowy i zapewnia on duże szerokości robocze nawet do 24 m. Podczas nawożenia gleba zostaje „nacięta” na głębokość ok. 3-5 cm, co ma wpływ na dokładne podanie dawki gnojowicy oraz brak zanieczyszczeń roślin przeznaczonych na pasze.

  Sterowanie adapterem odbywa się poprzez terminal Isobus. Do nawożenia bezpośrednio do gleby, lecz na większą głębokość 5-15 cm służy gruber. Oferowana szerokość robocza wynosi w tym przypadku maksymalnie 4,3 m, ale ze względu na głębokość aplikacji emisje amoniaku są bardzo niskie. Adapter dyskowy cechuje bardzo niska masa własna i szerokość robocza do 4 m. Przeznaczony jest na miękkie podłoża bez kamieni, idealnie nadaje się na użytki zielone.

  Dyski adaptera nacinają glebę, a gnojowica wprowadzana jest bezpośrednio w miejscu nacięcia. Węże aplikujące rozmieszczone są gęsto, przez co umożliwiają bardzo równomierne pokrycie pola gnojowicą. Krótka brona talerzowa wprowadza gnojowicę na małą głębokość ok. 3-8 cm, a następnie przykrywa ją za jednym przejazdem. Jest to możliwie dzięki zastosowaniu 2 rzędów talerzy, gdzie pierwszy talerz „odkrywa” glebę, gnojowica jest aplikowana, a następnie drugi talerz wszystko przykrywa warstwą gleby.

  W ten sposób ogranicza się straty poprzez parowanie oraz emisję amoniaku do środowiska. Zastosowany rozdzielacz wielootworowy z maceratorem zapewnia równomierne rozprowadzenie nawozu na polu. Krótka brona talerzowa to dobre rozwiązanie na wiosnę na suchych, „szorstkich” glebach.

  Dla zapewnienia precyzyjnego dawkowania gnojowicy Annaburger oferuje również system sterowania i regulacji Smart Farming obsługiwany poprzez szynę Isobus. System wykorzystuje sensor, który przekazuje na bieżąco sygnały o ilości przepływającej gnojowicy. Te informacje oraz dane o prędkości i szerokości roboczej są przekazywane do systemu, który steruje zasuwą regulującą i w ten sposób steruje dawką na hektar.
   

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 22/2020 - zamów:

  bezpłatny egzemplarz prenumeratę

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

  Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

  Reklama
  Najnowsze artykuły:
  Reklama

  Najnowsze z kategorii

  Bądź na bieżąco!
  Zapisz się do newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.