W bloku B uczestnicy mieli okazje zapoznać się również z dwoma ćwiczeniami. W ramach pierwszego z nich samodzielnie prowadzili diagnostykę magistrali CAN-BUS, pracującej w ciągniku rolniczym, oceniali wpływ zakłóceń na pracę sieci. Tematem drugiego ćwiczenia była zaś kontrola przez złącze Isobus opryskiwacza polowego - oprócz zaprogramowania systemu dozowania oprysku i integracji automatyki opryskiwacza z sygnałem GNSS, zapoznano uczestników z aplikacją wykorzystywaną do doboru rozpylaczy.
W ostatnim bloku przedstawiono 3 ćwiczenia. Pierwszym było zapoznanie się z budową i trybami pracy robota rolniczego. Ćwiczenie realizowane było przy udziale robota z napędem elektrycznym Naio. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość zobaczenia sposobu programowania robota, jak również uczestniczyli i obserwowali końcowy wynik w postaci jego pracy w warunkach polowych. Drugie ćwiczenie dotyczyło wdrażania i oceny stanu upraw na podstawie zdjęć satelitarnych.
W tej części szkolenia przedstawiono, w jaki sposób można powiązać dane obrazowe z satelitów z wnioskowaniem, prowadzone w chmurze oraz systemem uczenia maszynowego pozwalającym dostosować się do nowych warunków polowych. Również przedstawienie uproszczonej zasady budowania profilu łanu za pomocą prostych dalmierzy optycznych i korelowanie zmierzonych wartości uzyskanymi z LIDAR-ów z danymi uzyskiwanymi z obrazowań satelitarnych pozwoliły lepiej zapoznać się ze złożonością powiązań pomiędzy systemami pomiarowymi i wykonawczymi.
W ramach tego bloku nauczyciele zapoznali się również z nowymi rozwiązaniami i możliwościami wykorzystania systemów mechatronicznych w hydraulice siłowej. Prezentowane zadania przedstawiały oddzielne poziomy sterowania zaworami hydraulicznymi: od prostych zaworów dwustanowych, przez sterowane napięciowo zawory proporcjonalne, do zaworów sterowanych za pomocą sygnałów sieci CAN. Wisienką na torcie prezentowanych rozwiązań było zapoznanie z budową i zasadą działania wzmacniacza hydraulicznego, umożliwiającego kilkukrotne zwiększenie ciśnienia w elemencie wykonawczym.
„Wiosenne warsztaty z agrotroniki” były pierwsza edycją szkolenia - organizatorzy zamierzają je powtarzać co roku.