Firma Fröschl Beton od wielu lat zaopatruje place budowy w rejonie Innsbrucka (Austria) w beton towarowy. Jej 45-letnia mieszalnia była technicznie przestarzała i nie spełniała już dzisiejszych standardów. Życzenia i wymagania dotyczące nowego zakupu były bardzo wysokie: dziś i w przyszłości miała ona obejmować cały łańcuch logistyczny produkcji betonu i dostarczać nieskazitelny beton wydajnie i elastycznie.
Po szeroko zakrojonej fazie planowania wybrano koncepcję Betomat firmy Liebherr, ponieważ umożliwia ona pracę dwóch całkowicie oddzielnych mieszalni w obrębie jednej wieży mieszalniczej. Kompaktowa konstrukcja dwóch linii ważenia i mieszania oraz jakość i serwis firmy Liebherr były przekonujące.
Systemy dwa
Betomat może pomieścić do 600 m³ kamienia w dziewięciu komorach silosowych. Wieża mieszająca jest zasilana kruszywem za pomocą dwóch lejów zasypowych i wydajnego podnośnika kubełkowego o wydajności 200 m³/h. Zakład dysponuje siedmioma silosami na spoiwo o masie około 840 t.
Nowa mieszalnia wyposażona jest w dwa systemy mieszadeł, dzięki czemu betony standardowe, jak również betony wysokowydajne i specjalne mogą być produkowane bardzo efektywnie. Przy pracy z obydwoma systemami mieszalników, zakład osiąga możliwą wydajność około 160 m³ zagęszczonego świeżego betonu na godzinę. Wieża wyposażona jest w dwa pasy ruchu. Dzięki oddzielnym liniom wagowym można załadować jednocześnie dwa pojazdy z różnymi rodzajami betonu, co sprawia, że mieszalnia jest bardzo wydajna i elastyczna.
Środowisko i recykling odgrywają również ważną rolę w firmie Fröschl Beton. W celu zapewnienia przyjaznej dla środowiska pracy obudowa i systemy filtrów powietrza zmniejszają emisję pyłów. Emisja hałasu jest również zminimalizowana. Resztki betonu z betoniarki samochodowej i pochodzące z czyszczenia instalacji oraz betonu wtórnego są przetwarzane w zakładzie recyklingu LRS 908. Wypłukany materiał i woda resztkowa mogą być ponownie wykorzystane do produkcji betonu. Pozwala to na znaczne oszczędności kosztów i materiałów.
Długowieczność instalacji zapewniają nie tylko wysokiej jakości komponenty, lecz także precyzyjnie dopasowana konstrukcja stalowa z zakładu Liebherr w Bad Schussenried. Aby zapewnić bezproblemową pracę nawet w mroźnych miesiącach zimowych, cały zakład jest izolowany ścianą o grubości 100 mm i wyposażony w ogrzewanie.