Wyposażając nową maszynę w akumulator litowo-jonowy o dużej pojemności oraz integrując system chłodzenia akumulatora i podzespołów elektrycznych, firma Komatsu osiągnęła długi czas pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu promienia obrotu tylnej części maszyny. W regionach, w których w przyszłości mają powstać rynki elektrycznego sprzętu budowlanego, Komatsu pracuje nad tym, aby różnorodni klienci, z różnymi warunkami pracy maszyny i źródłami zasilania, korzystali z tej maszyny jako maszyny do wynajęcia, aby mogli doświadczyć jej przyjazności dla środowiska i bezpieczeństwa. W ten sposób Komatsu będzie gromadzić opinie i wiedzę klientów oraz promować tworzenie rynku elektryfikacji.
Komatsu określiło rok finansowy 2023 jako pierwszy rok wprowadzenia na rynek zelektryfikowanego sprzętu budowlanego, a premiera PC138E-11 jest kolejnym, czwartym krokiem w tym kierunku. Koparki hydrauliczne są najbardziej wszechstronnym rodzajem sprzętu budowlanego, a klasa 13-tonowa jest wykorzystywana w szerokim zakresie miejsc pracy i zastosowań, koncentrując się na stosunkowo ograniczonych przestrzeniach, takich jak miejska inżynieria lądowa.
W efekcie, na targach Intermat 2024 Komatsu Europe zaprezentuje koparkę PC138E-11 z zestawem Smart Construction 3D Machine Guidance, prostym i elastycznym ulepszeniem technologicznym dostępnym teraz dla szerokiej gamy maszyn Komatsu. Zestaw zapewnia przystępny sposób na dodanie prowadzenia maszyny 2D i 3D i można go dostosować za pomocą różnych opcji, które pozwalają lepiej dostosować zestaw do konfiguracji maszyny i warunków pracy każdego klienta.