[ATR] Aktualności Kuhn

Z dużą precyzją według Kuhna

Data publikacji:

Mimo panującej pandemii firma Kuhn Maszyny Rolnicze w pierwszych trzech kwartałach br. sprzedała o 30% maszyn więcej niż rok temu o wartości o 47% większej niż w 2020 r. Był to efekt dobrej kondycji rolnictwa oraz bardzo dobrego wykorzystania przez rolników programów pomocowych. Ponadto skala inflacji sprawiła, że szybciej decydowali się na zakup maszyn, uciekając przed wzrostem cen sprzętu i usług.

Tyle kwestie rynkowe, do których podczas niedawnych targów Agro Show w Bednarach odniósł się Artur Szymczak, dyrektor zarządzający spółki Kuhn Maszyny Rolnicze. Poruszonych przez niego tematów było jednak znacznie więcej, gdyż ekspozycja francuskiego koncernu i jego krajowego przedstawiciela (zajmująca łącznie 3,5 tys. m²), poświęcona była przede wszystkim prezentacji licznych nowości produktowych, o których - co oczywiste - będziemy informować na naszych łamach.

Systemy przyszłości

Prezentację wystawionego sprzętu rozpoczęto od urządzeń przeznaczonych dla rozumianych kompleksowo systemów rolnictwa precyzyjnego. W końcu od 2023 r. w UE będą obowiązywać nowe programy, w których dokładniej trzeba będzie wysiewać nawozy i nasiona, opryskiwać rośliny, zarządzać wielkością kropli podczas zabiegów ochronnych. By to realizować, rolnik musi dysponować mapą zmiennego dawkowania nawozów i środków ochrony, zmiennego dawkowania materiału siewnego na różnych glebach oraz stosować zarządzanie wodą.

Te elementy muszą być spięte w jeden dobrze zarządzany system, by gwarantować producentowi odpowiednie efekty, ekonomicznie dobre przy spełnianiu oczekiwań UE. Obecnie większość maszyn marki Kuhn jest wyposażana w system Isobus do komunikowania się z ciągnikiem, przydatnym do zmiennego dawkowania nasion w siewnikach punktowych nawozów, np. mikrogranulatu.

Kuhn ma specjalny dział systemów rolnictwa precyzyjnego, który z jednej strony zajmuje się doradztwem agronomicznym, ale też doradztwem systemowym, czyli przygotowuje mapy nawożenia, zmiennego dawkowania nasion, nawozów czy mikrogranulatów, by pracujący takim zestawem maszyn rolnicy czuli się komfortowo.

– Dzięki takim rozwiązaniom można zdalnie komunikować się z naszymi maszynami. Dążymy do tego, by samochód wyposażony w system pobierania prób glebowych mógł stworzyć mapę zasobności gleby. Rolnik po to dostaje elektroniczną mapę zasobności gleby, żeby przy pomocy doradcy przygotować nawóz o odpowiednim składzie. Po jednej rozmowie telefonicznej z rolnikiem możemy przygotować i przesłać mu mapę zmiennego dawkowana nawozów. On bierze pendriva, wpina się w czytnik mikrokomputera w ciągniku lub tę mapę możemy mu zdalnie wgrać do komputera i traktorzysta w pełni wykorzystuje możliwości rozsiewacza po to, by dawkować nawóz bardzo precyzyjnie. UE w programie na lata 2023-2030 postuluje, by nie nawozić upraw wtedy, gdy nie ma wody i nawóz azotowy nie będzie wykorzystany przez rośliny

– podkreślił Artur Szymczak.

Poza zmiennym dawkowaniem ważnym elementem rolnictwa - także precyzyjnego - jest stacja pogody z oddzielnymi sondami na gleby lekkie i ciężkie. Jeśli się okaże, że na glebach lekkich już w maju woda jest niedostępna, należy przygotować mapę dokładnie pod taką sytuację.

W nadchodzących latach wielkość kropli w zabiegach ochronnych będzie miała coraz większe znaczenie, co się wiąże z regulacjami odnośnie znoszenia cieczy roboczej i już funkcjonuje w

Niemczech. Oprzyrządowanie firmy Kuhn pozwala - gdy wiatr jest większy - zwiększyć średnicę kropli, by efekt znoszenia był jak najmniejszy. Precyzyjny oprysk, odpowiednie pokrycie chronionych roślin, mniejsze dawki pestycydów - to niedaleka przyszłość, zwłaszcza że substancji będzie coraz mniej i będą coraz droższe. Do tego aplikacja, identyfikująca miejsca na polu, gdzie rosną chwasty, które można opryskać punktowo, zredukuje koszty zabiegów ochronnych.

Jednym z koniecznych urządzeń w dobrych gospodarstwach powinna być stacja pogodowa. By świadomie zarządzać produkcją polową i spełniać wszelkie oczekiwania, stacja pogody musi być narzędziem profesjonalnym pod względem skuteczności i efektów ekonomicznych.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.