Gospodarka i rolnictwo

Wieprzowina podrożeje

Data publikacji:

Ceny mięsa wieprzowego w okresie wakacyjnym będą o 5-10% wyższe niż analogicznym okresie zeszłego roku, wynika z prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Wołowina będzie o co najmniej 10% tańsza niż przed rokiem, zaś drób handlowany będzie na poziomach zeszłorocznych.

Eksperci IERiGŻ ocenili, że w następnych miesiącach 2020 r. roczna stopa wzrostu cen wieprzowiny będzie maleć. Tym bardziej, że od połowy marca, a więc po wprowadzeniu kwarantanny ogólnopolskiej, ceny żywca wieprzowego obniżały się z tygodnia na tydzień.

W ocenie IERiGŻ, w okresie wakacyjnym ceny wołowiny mogą spaść o co najmniej 10% względem cen z analogicznego okresu sprzed roku. Jednocześnie Instytut prognozuje, że odmrożenie gospodarki w II półroczu i uruchomienie eksportu mogłoby doprowadzić nawet do wzrostu cen, co zapowiada Komisja Europejska. KE przewiduje, że średnia cena młodego bydła rzeźnego może wzrosnąć o prawie 4%, a krów o ok. 1%. Pewnym czynnikiem ryzyka dla przedsiębiorstw produkujących i dystrybuujących mięso wołowe są jednak zakłócenia w transporcie - utrudniony ruch międzynarodowy i brak kierowców - ale sprawą najważniejszą jest zamknięcie lokali gastronomicznych, zwłaszcza we Włoszech i brak ruchu turystycznego.

Oceniając tendencje cenowe dla mięsa drobiowego, IERiGŻ przewiduje, że ceny w okresie wakacyjnym będą zbliżone do zeszłorocznych w tym samym okresie. Wpływ na to będzie miał wzrost popytu na to najtańsze z mięs. Polska jest obecnie eksporterem produktów drobiowych, a sytuacja na rynku może być trudna dla producentów ze względu na niestabilność i nieprzewidywalność. Największym zagrożeniem dla tego rynku wydaje się być możliwość utraty niektórych rynków zbytu, które będzie trudno odzyskać w przyszłości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.