Wywiady Aktualności

Chempest - nowy dostawca, nowe otwarcie

Data publikacji:

Od początku listopada 2021 r. koncern AGCO na terenie woj. małopolskiego, śląskiego, opolskiego, południowej części woj. wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego współpracuje z firmą Chempest, dotychczasowym dilerem marki John Deere. O przyczynach i skutkach tej decyzji, a także realiach funkcjonowania z nowym dostawcą mówi Andrzej Giemza, dyrektor działu maszyn w firmie Chempest, w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem.

    W Chempeście - nowy dostawca, nowe otwarcie

Dlaczego firma Chempest, po wielu latach współpracy z marką John Deere, zdecydowała się związać z nowym partnerem – koncernem AGCO?
Zamiar restrukturyzacji sieci dilerskiej w całej Europie koncern John Deere zapowiedział już kilka lat temu. Nie mając pewności, w którą stronę potoczy się restrukturyzacja, rozpoczęliśmy poszukiwanie alternatywnego rozwiązania. Nie chcąc zaprzepaścić potencjału wypracowanego przez ostatnie 25 lat, rozpoczęliśmy rozmowy, na wypadek gdyby przyszło nam się jednak rozstać z naszym dotychczasowym dostawcą. Życie pokazało, że mieliśmy rację.
Natomiast dlaczego AGCO? Sprawa była prosta. Poszukiwaliśmy partnera, dostawcy, który zapewni nam maszyny z jak najwyższej półki. Chcieliśmy rozmawiać z importerem, który docenia znaczenie kontaktów z klientem, zarówno w handlu jak i w obsłudze posprzedażowej. Z dostawcą, który zapewni najwyższy poziom oferowanych maszyn oraz wsparcia w zakresie obsługi posprzedażowej. Jest to bowiem dla nas i naszych klientów niezwykle ważne.

Rozpoczęcie współpracy z koncernem AGCO, co oznacza sprzedaż produktów Valtry i Fendta, w przypadku firmy Chempest to zwiększenie obszaru działania…
AGCO zaoferowało nam działanie na większym terenie, niż mieliśmy dotychczas. Jest to teren o prawie 50% większy niż do tej pory, czyli w tej chwili mamy całą Opolszczyznę, Górny Śląsk bez trzech powiatów północnych, całą Małopolskę i kilka powiatów ościennych województwa wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.
Firma Chempest zapewnia klientom pełną obsługę marek Fendt i Valtra w zakresie sprzedaży produktów gotowych, części zamiennych oraz serwisu w naszej centrali w Rudniku koło Raciborza oraz dwóch oddziałach - w Jaksicach koło Miechowa i nowo uruchomionym w Ligocie Dolnej koło Kluczborka. W każdym z tych oddziałów zwiększamy zatrudnienie, szczególnie jeżeli chodzi o serwis i struktury handlowe. Na tę chwilę zakończyliśmy nabór w dziale handlowym i dokonujemy podziału terytorialnego. Chcemy każdemu z handlowców przypisać teren jego wyłącznego działania. Natomiast cały czas trwa nabór do działów obsługi posprzedażowej. Chcemy zatrudniać głównie mechaników. Myślimy także o nowych kadrach w dziale części zamiennych i szeroko pojętego działu rolnictwa precyzyjnego. Uważam, że proces rekrutacji przebiega całkiem dobrze.

Jak dużym ryzykiem obarczone było przejście do sieci sprzedaży koncernu AGCO?
Cały proces tej trudnej restrukturyzacji, przejścia od poprzedniego producenta do AGCO łączył się z bardzo dużym ryzykiem dla naszej firmy. To co do tej pory było naszą siłą, czyli długoletnia relacja z jednym dostawcą i doskonała znajomość produktu, w momencie przejścia mogła stać się naszą słabością, która spowoduje chęć pozostania naszych pracowników z dobrze im znaną marką. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że te obawy okazały się bezpodstawne. Nasze straty okazały się naprawdę niewielkie, udało nam się obronić ponad 90% załogi, za co chciałbym jeszcze raz bardzo wszystkim podziękować, bo zdaję sobie sprawę, że decyzja o pozostaniu z firmą Chempest wymagała odwagi, zaangażowania i otwartości na nowe wyzwania, jakie te zmiany niosą. Bardzo cieszy mnie fakt, że mam przyjemność pracować w tak zgranym i profesjonalnym zespole.

Na ile dużym wyzwaniem jest przestawienie firmy na współpracę z nowym, wiodącym dostawcą?
Jak już wspomniałem, był to bardzo trudny proces. W każdym dziale przebiegało to inaczej. W dziale serwisu wyzwaniem było poznanie nowych produktów, zasad ich serwisowania, nowe wymagania sprzętowe i nowe programy. W dziale części zamiennych, poza generalną przebudową naszego sklepu w Rudniku, musieliśmy szybko opanować nowe katalogi, systemy zamówień i logistykę, tak aby sprawnie odpowiadać na potrzeby naszych nowych i dotychczasowych klientów. Natomiast jeśli chodzi o dział handlowy, to w ofercie mamy zdecydowanie większe portfolio produktów na podobnym, wysokim poziomie jak wcześniej. W związku z tym jest bardzo dużo wyzwań związanych z dogłębnym poznaniem nowej oferty, a także szeregu rozwiązań systemowych i zasad współpracy z dostawcą. Tym większe wyrazy uznania dla koleżanek i kolegów za to, że chcą podjąć to niełatwe wyzwanie i dzięki nim ten proces przebiega sprawnie.

A jak na tę zmianę zareagowali Państwa klienci?
Na szczęście klienci przyjęli te zmiany ze zrozumieniem. Sami obserwują i wiedzą, że sytuacja na rynku uległa zmianie, że myśmy nie mieli wpływu na to, że firma Chempest rozstała się z John Deere’em. Nasz poprzedni partner nie ukrywał, że decyzje, które zapadły, mają charakter strategiczny, natomiast z uwagi na to, że zawsze staramy się zapewnić klientom obsługę na najwyższym poziomie, rozmawiamy i słuchamy naszych klientów, możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość i skutecznie docierać do nich z nową ofertą.

Jakie efekty sprzedaży przyniosły pierwsze miesiące z markami Valtra i Fendt? Jakie są oczekiwania firmy Chempest odnośnie tej współpracy w dłuższej perspektywie czasowej?
Zaczynamy czwarty miesiąc współpracy z AGCO, choć warto przy tym dodać, że przez pierwsze dwa miesiące oferowaliśmy maszyny równolegle z dilerami, których zastąpiliśmy na tym terenie. Generalnie samodzielnie pracujemy od stycznia 2022 r. Możemy się pochwalić, że przekazaliśmy naszym klientom pierwsze ciągniki marek Fendt i Valtra. W ogóle początek jest bardzo optymistyczny, gdyż mamy już podpisanych ponad 50 kontraktów, w tym na kilka ciągników Fendt 1050 i Valtra T255/235, opryskiwacze samojezdne Rogator czy kombajn Ideal. Dysponujemy też sporym magazynem maszyn Fendt i Valtra dostępnych dla naszych klientów na ten sezon, a nie jest to w tych trudnych czasach oczywiste.
W perspektywie krótkoterminowej chcemy jak najszybciej zakończyć wdrażanie nowych systemów. W dłuższej perspektywie chcemy umocnić swoją pozycję na naszym terenie. Nie mamy co prawda w planach ekspansji na nowe obszary, ale chcemy być gotowi na to, co może przynieść rynek, bo zdaję sobie sprawę, że nasza branża w najbliższych latach ulegnie bardzo dużym zmianom. 

Na ile w Państwa strategii rozwoju mieści się działalność w zakresie rolnictwa precyzyjnego?
Możemy się pochwalić, że od dawna jesteśmy świadomi znaczenia technologii rolnictwa precyzyjnego w nowoczesnych gospodarstwach. Firma Chempest jest w gronie dilerów, którzy jako jedni z pierwszych zainwestowali w tworzenie tego działu. Od lat mamy kilkuosobowy, samodzielnie działający dział rolnictwa precyzyjnego, który dalej chcemy rozwijać. Wykorzystujemy okres zimowy do tego, aby intensywnie się szkolić z nowych rozwiązań, jakie oferuje AGCO w tym zakresie. Podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu nowego szefa tego działu, co zapewni nam dalszy rozwój.

Dziękujemy za rozmowę.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.