Opinie użytkowników

Sprawdzona kosiarka dyskowa firmy SIP

Data publikacji:

Firma SIP ze Słowenii to dobrze znany w Polsce producent, który od kilkudziesięciu lat dostarcza nowoczesne i trwałe maszyny rolnicze. Program produkcji obejmuje przede wszystkim maszyny zielonkowe, wśród których „specjalnością zakładu” są kosiarki dyskowe zyskujące uznanie ze strony rolników w różnych częściach kraju. Jednym z użytkowników został właśnie Mariusz Putra z miejscowości Koniecbór koło Augustowa na Podlasiu.

W szerokiej ofercie SIP odpowiednią maszynę mogą znaleźć zarówno duże, profesjonalne gospodarstwa, jak i mniejsi rolnicy. Do tej drugiej grupy śmiało zaliczyć można gospodarującego na nieco ponad 40 ha Mariusza Putrę - jego gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka, a stado krów liczy ok. 40 sztuk. Profil produkcji determinuje strukturę upraw, w której rzecz jasna dominują łąki (zielona masa zbierana jest w baloty wykonywane przez prasoowijarkę Mascar Diavel 630 MultiWrap).

Stopniowe rozszerzanie areału sprawiło jednak, iż konieczne stało się zakupienie bardziej wydajnego sprzętu do zbioru zielonek. Najnowszym nabytkiem w gospodarstwie jest kosiarka dyskowa SIP Disc 340S (współpracują z nieco przewymiarowanym w stosunku do zapotrzebowania mocy 140-konnym ciągnikiem Renault 710 RZ, pochodzącym z 1998 r.).

– Zwiększyła się powierzchnia którą mam co roku do skoszenia, w związku z czym nieco zbyt mała okazała się moja wcześniejsza kosiarka Fella SM 248 o szerokości roboczej 2,48 m. Dzięki nowej kosiarce zyskałem większą szerokość roboczą - 3,25 m, i możliwość szybszych przejazdów, choć warunki terenowe są nieraz bardzo wymagające. Ale nie ma podskoków na większych nierównościach

– mówi Mariusz Putra.

Efektywne rozwiązania

Okazuje się bowiem, że lekka kosiarka ze wzmocnioną belką tnącą bardzo dobrze kopiuje teren, a poza tym zapewnia ekonomiczną i bezawaryjną pracę. Maszyna ma centralne zawieszenie belki tnącej i wyposażona jest w hydropneumatyczny system jej odciążenia.

Jeśli zaś chodzi o inne istotne elementy, to napędzana od WOM (1000 obr./min) za pośrednictwem wału przegubowo-teleskopowego kosiarka charakteryzuje się wysokością cięcia regulowaną w zakresie 40-70 mm czy też komplementowanym przez rolnika efektywnym systemem zabezpieczającym przed uszkodzeniem.

Narzędzie przeciążeniowe aktywuje się w momencie uderzenia, powodując odchylenie belki tnącej do tyłu, a następnie powrót do pozycji roboczej. Czułość systemu zabezpieczenia może być regulowana w zależności od bieżących warunków.

Każde napędzające dysk koło zębate belki tnącej wyposażone jest w indywidualny, łatwo wymienialny bezpiecznik, dzięki czemu naprawy tego zespołu spowodowane np. najechaniem na kamień nie są drogie. Warto zwrócić uwagę również na przyjazną dla operatora pozycję transportową, umożliwiającą m.in. przejazdy pod niskimi mostami czy wiaduktami (wysokość transportowa 3,65 m), zapewniającą większą widoczność oraz stabilność podczas jazdy.

Tyle godnych podkreślenia zalet, na które użytkownik zwraca uwagę tym bardziej, iż:

– Tak naprawdę zakup kosiarki SIP wyszedł trochę niechcący. W firmie Agro Szczuka w Ełku - do której mam zaufanie - polecili mi właśnie ten produkt, a przed zakupem widziałem ją w zasadzie tylko w Internecie. Poza tym skojarzyłem tę markę od razu ze starymi jugosłowiańskimi przyczepami zbierającymi, które jeszcze pracują w mojej wsi. Atutem była też dobra cena, niższa o ok. 20 tys. złotych w porównaniu do oglądanych przeze mnie zachodnich kosiarek

– podsumowuje Mariusz Putra.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.