Technika

Sposób na oszczędności paliwa

Data publikacji:

Ceny maszyn oferowanych przez producentów stale rosną, idą w górę również ceny środków do produkcji rolniczej. Szczególnym, dodatkowym obciążeniem jest również szalejąca cena oleju napędowego. Opłaca się zatem obchodzić oszczędnie z drogim paliwem. Pomocne mogą się przy tym okazać już krótkoterminowe środki, zapewniające natychmiastowe skutki. Oszczędności paliwa są jednak również możliwe w perspektywie średnioterminowej. Nad tym zagadnieniem pochylił się prof. Wolfgang Kath-Petersen z Uniwersytetu Technicznego w Kolonii (Niemcy).

    Sposób na oszczędności paliwa

    DCIM\101MEDIA\DJI_0994.JPG

Na każdy litr oleju napędowego zużywanego przez silnik podczas pracy około połowy traci się przez „odbiorniki dodatkowe” (np. przekładnie, wentylatory, napędy pomocnicze), bez przekształcania tej mocy na użyteczną moc obróbki powierzchni i bez wpływu kierowcy na stopień zużycia paliwa. Olej napędowy zaczyna być zużywany w momencie użycia rozrusznika, pomimo tego że urządzenie nie przejechało nawet jednego metra. Rolnik powinien zatem skupić się na oszczędzaniu pozostałych 50% paliwa.

Najpierw przyjrzymy się powiązanym wielkościom, określającym zużycie paliwa podczas obróbki gleby: prędkość jazdy, szerokość zawieszonych urządzeń i głębokość roboczą można natychmiast wymienić jako czynniki wpływające na zużycie paliwa. Wraz ze wzrostem prędkości jazdy praca szybko staje się oczywiście coraz droższa. Jest to stwierdzenie prawidłowe. Zużycie paliwa na ogół wzrasta jednak przy tym znacznie szybciej niż oszczędności w postaci krótszego czasu pracy. Należy również dostosować ten parametr do żądanej jakości pracy. Niektóre urządzenia wymagają większej prędkości w celu zapewnienia wymaganego efektu mieszania i kruszenia. Również w tym przypadku „wiele” nie zawsze jest „znacznie pomocne”.

Regulacja mocy ciągnika podczas pracy maszynami o różnych szerokościach roboczych również jest czynnikiem, którego zmiana w krótkiej perspektywie czasowej jest niemożliwa. Wymaga to na ogół podjęcia początkowo znacznych inwestycji, zwłaszcza w przypadku, gdy zmiana szerokości roboczej jest związana z montażem częściowo zintegrowanych narzędzi. W każdym przypadku malejąca głębokość robocza umożliwia wykorzystanie uzyskiwanej nadwyżki mocy na poczet większej szerokości roboczej. Praca jest wykonywana szybciej, a zużycie oleju napędowego jest znacznie mniejsze....

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.