[ATR] Nowości agromasz

Salvis firmy Agro-Masz w nowej odsłonie

Data publikacji:

Nowością firmy Agro-Masz na sezon 2021 jest model siewnika Salvis-Z 2021. Jest to maszyna uniwersalna, przeznaczona do uprawy, nawożenia oraz siewu punktowego/rzędowego. Ponadto, w przypadku zamontowania siewnika poplonów, umożliwia również wysiew mikrogranulatu lub rzepaku. Co bardzo istotne, szybka wymiana sekcji wysiewającej pozwala dostosować maszynę Agro-Masz-u do bieżących zadań.

Siewnik Salvis-Z 2021 posiada skrzynię o łącznej pojemności 3800 l, przy czym skrzynia nasienna to 2050 l, a nawozowa 1750 l. Polski producent w nowym modelu wprowadził pewne usprawnienia. System aparatów wysiewających został połączony, a dwie głowice wysiewające zastąpiono większą - pojedynczą, z możliwością zamknięcia połowy wysiewu za pomocą siłownika elektrycznego.

Dmuchawa pneumatyczna siewnika napędzana jest silnikiem hydraulicznym. Sekcja uprawowa zawiera 9 talerzy tnących z zabezpieczeniem sprężynowym oraz 9 zębów z zabezpieczeniem sprężynowym lub hydraulicznym, do których przymocowane są rury odpowiedzialne za transport nawozu ze zbiornika do gleby.

W zależności od zastosowanej sekcji wysiewającej, układ zębów zawiera 4 zęby dla siewu punktowego lub 9 zębów dla siewu rzędowego. Siewnik pneumatyczny Salvis wyposażono także w 2 wały oponowe. Pierwszy z nich przygotowuje i ugniata glebę przed sekcją uprawową i zapobiega zapadaniu się siewnika np. na lekkiej glebie. Drugi wał - doprawiający, wyrównuje podłoże przed sekcją wysiewającą.

Doświadczenia z uprawą pasową

Już piąty rok firma Agro-Masz zbiera doświadczenia w uprawie pasowej w gospodarstwie jej właściciela, Pawła Nowaka. Pewne trudności sprawiało tam wysiewanie rzepaku. Gospodarstwo to posiada gleby klasy 4b i 5, piaszczyste oraz podatne na erozję i dużym problemem było zawsze nadmierne przesuszenie i rozpylenie gleby podczas uprawy pod zasiewy.

Skutkiem tego były nie tylko utrudnienia w samym procesie siewu, ale też nierównomierne i wysłużone wschody. Uprawa w systemie pasowym znacząco poprawiła sytuację, rośliny lepiej gospodarują pozostałą w glebie wilgocią, efektywniej korzystają ze zlokalizowanego nawożenia i są tym samym mocniejsze.

W wyniku swoich kilkuletnich obserwacji Paweł Nowak stwierdził, że: – technologia ta pozwala na osiągnięcie zbliżonych plonów, a w latach o warunkach stresowych plon różni się znacząco na plus.

Dodatkowe korzyści wynikające ze stosowania uprawy pasowej wynikają z oszczędności czasu i nakładów ponoszonych przez rolników podczas uprawy, siewu i nawożenia roślin. Doceniając zalety upraw pasowych, w tym sezonie właściciel firmy Agro-Masz zdecydował się na siew kukurydzy także w tym systemie.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.