[ATR] Aktualności

Rolnicy w czasie epidemii

Data publikacji:

Firma IMAS International zrealizowała pierwszy pomiar nastrojów, obaw i oczekiwań polskich rolników związanych z narastającą epidemią koronawirusa. Badanie wykonano techniką wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 307 gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 10 ha.

Mając na uwadze aktualną sytuację, aż 2/3 rolników przejawia pozytywne nastawienie, nawet mimo przejściowych trudności (łącznie 65% wskazań „wszystko będzie dobrze” i „będzie trudno, ale sobie poradzimy”). Z największym spokojem obecną sytuację postrzegają rolnicy z makroregionu mazowieckiego, południowego oraz południowo-zachodniego (odpowiednio 77, 75 i 74%). Najbardziej optymistycznie podchodzą do tego osoby najmłodsze (76% z osób w wieku 18-34 lata) oraz posiadający gospodarstwa o powierzchni 21-50 ha (71%).

Straty i problemy przewidują przede wszystkim rolnicy z makroregionu wschodniego (34% rolników z tego obszaru, o 7 p.p. więcej niż średnio w całej Polsce). Gorzej nastawione są osoby w wieku od 35 do 54 lat (37% w tej grupie wiekowej), a także 35% właścicieli gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, podczas gdy wśród posiadaczy gospodarstw o profilu uprawowym jest ich tylko 19%.

Skutki dla gospodarstwa

Połowa rolników przewiduje, że epidemia koronawirusa przyniesie negatywne konsekwencje dla funkcjonowania ich gospodarstw. Obawy w głównej mierze koncentrują się wokół kwestii związanych ze zbytem własnej produkcji rolnej. Dotyczą przede wszystkim spodziewanego spadku cen skupu mięsa, zbóż czy mleka (42%), jak i ogólnych problemów ze sprzedażą (33%).Kolejne trudności to utrzymanie dotychczasowego poziomu produkcji w wyniku problemów z łańcuchem dostaw dla rolnictwa (16%) - tu wymienia się głównie ograniczenie dostępności szeroko pojętych środków produkcji rolnej, w tym wstrzymanie dostaw np. części zamiennych; utrudnieniami w wykonywaniu pracy (15%) - w tym również braku zastępstwa dla gospodarzy i/lub pracowników w przypadku zachorowania i kwarantanny; wzrostem cen (15%) zarówno ogółem wyższych kosztów życia, jak i produktów koniecznych dla produkcji rolnej....

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 06/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.