[ATR] Aktualności SaMASZ

Recepta SaMASZ na sukces

Data publikacji:
Zakład produkcyjny SaMASZ

Firma SaMASZ 14 czerwca oficjalnie otworzyła II Halę Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Zabłudowie. W uroczystości wzięli udział lokalni samorządowcy, reprezentanci Politechniki Białostockiej, firm wykonawczych, a także przedstawiciele prasy branżowej i innych mediów oraz pracownicy podlaskiego producenta maszyn do produkcji zielonek.

W ramach tej inwestycji firma SaMASZ zwiększyła powierzchnię OBR o kolejne 667 m², umożliwiając pracę nad prototypami większych i bardziej złożonych technologicznie maszyn. Projekt „OBR2” jest elementem koncepcji SuperFabryka 4.0 na potrzeby Klastra Obróbki Metali - Krajowy Klaster Kluczowy, który rozpoczął się w 2020 r., za dwa lata przejdzie w fazę trwałości, a jego zakończenie jest przewidziane na 2028 rok.

Wartość inwestycji wynosi 25 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi 8,2 mln zł. Zakres projektu obejmuje wyposażenie hali OBR w 7 obrabiarek do opracowywania nowych technologii i wykonywania prototypów oraz 2 stanowiska badawcze, a także rozwój infrastruktury IT wspierającej modelowanie i symulację procesów technologicznych za pomocą Digital Twin w ramach obszaru agendy badawczej SuperFabryka 4.0.

Antoni Stolarski, prezes zarządu SaMASZ, zwiększenie możliwości działania OBR tak skomentował:

– Obecnie w naszej fabryce w Zabłudowie zatrudnienie znajduje ponad 900 osób, z czego ok. 70 osób jest dedykowanych tylko i wyłącznie do Ośrodka Badań i Rozwoju. Jest to dla naszej firmy bardzo ważny segment działalności i z pewnością cały czas będziemy rozwijać dział OBR, aby wprowadzać na rynek jak najwięcej maszyn spełniających najwyższe standardy jakości, innowacyjnych, technologicznie zaawansowanych i coraz bardziej wydajnych, swobodnie mogących konkurować ze światowymi liderami produkującymi maszyny do zbioru zielonek.

– Dzisiejszy Ośrodek Badań i Rozwoju to nierozerwalny element całej firmy, składający się z ponad 70 osób, w tym z 30 konstruktorów. Na bieżąco pracujemy nad ponad 20 projektami nowych maszyn i utrzymujemy w ciągłej aktualności ponad 300 istniejących maszyn – podkreślił z kolei Sławomir Dobrzański, dyrektor OBR.

– Jednakże na projektach nie koniec. W maju tego roku NCBiR rozstrzygnął konkurs „Szybka ścieżka - Agrotech POIR.01.01.01-00-2167/20”, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie na „Prace badawczo-rozwojowe nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki z wykorzystaniem inteligentnych technologii firmy SaMASZ wspierających koncepcję Doliny Rolniczej 4.0”. Wartość projektu wyniesie 8,4 mln zł, z czego dofinasowanie - 4,7 mln zł. Projekt realizujemy wspólnie z Wydziałem Mechanicznym i Elektrycznym Politechniki Białostockiej w ramach konsorcjum firm – dodał.

– W ramach projektu planowane jest opracowanie i przebadanie ciągu maszyn, tj. dwustronnej kosiarki dyskowej pracującej z kosiarką czołową, przetrząsacza karuzelowego i zgrabiarki karuzelowej. Opracowywane maszyny będą wyróżniać się innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na prowadzenie precyzyjnego, zrównoważonego rolnictwa – zakończył Sławomir Dobrzański.

Z kolei Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji stwierdził:

– Postawiliśmy sobie wysoką poprzeczkę, jeżeli chodzi o nasz rozwój i wraz z trendem Industries 4.0 chcemy stworzyć fabrykę inteligentną 4.0. Jeżeli mówimy o inwestycji, to trzeba ją podzielić na dwa obszary. Pierwszym obszarem, w którym będziemy się bardzo mocno rozwijać, jest cyfryzacja procesów produkcyjnych. To tak naprawdę transformacja cyfrowa, która rozpoczęła się kilka tygodni temu, gdy podjęliśmy decyzję o konkretnych działaniach. Weszliśmy bowiem w porozumienie z firmą konsultingową, która będzie nas wspierała przy wyborze szeroko rozumianego systemu ERP, PLM. W ramach Industries 4.0 będziemy kładli duży nacisk na tzw. „Internet rzeczy” i na łączenie systemów klasy ERP z systemami PLM. Następnym etapem rozwoju jest dalsza automatyzacja procesów produkcyjnych, a w najbliższych planach mamy zamiar ogłosić przetarg na rozbudowę hali produkcyjnej o kolejne 3600 m², co da nam 3 hektary łącznej powierzchni hal produkcyjnych. W tych nowych dwóch halach będziemy chcieli uruchomić automatyczny system wycinania laserowego - w jego ramach zostanie zbudowany automatyczny magazyn na blachy i połączony systemem załadunkowo-rozładunkowy. Dalszym procesem będzie podłączenie autonomicznych wózków EDW i przepływ logistyczny bez udziału ludzkiego w kolejnych obszarach produkcyjnych. Następną inwestycją będzie zakup obrabiarek do obróbki skrawaniem i do obróbki plastycznej, czyli prasy krawędziowe, prasy mimośrodowe, hydrauliczne, ale także obrabiarki sterowane numerycznie do toczenia i frezowania

– tak kolejne plany firmy przybliżył Leszek Szulc.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.