[ATR] Nowości pielnikiKverneland

Pora na mechaniczne odchwaszczanie od Kverneland

Data publikacji:
Pora na mechaniczne odchwaszczanie od Kverneland

Poprzedzająca tegoroczne targi Agritechnica prezentacja nowości firmy Kverneland odbyła się w dniach 24-25 sierpnia na ziemi niemieckiej. Przedstawicieli prasy branżowej z Europy i Afryki Południowej zaproszono do położonej nieopodal fabryki w Soest miejscowości Bad Sassendorf, gdzie zaprezentowano m.in. linię maszyn do mechanicznego odchwaszczania (inne nowości ze znakiem Kvernelanda zaprezentujemy w kolejnych wydaniach atr express).

Na początku br. informowaliśmy na naszych łamach o przejęciu przez Grupę Kverneland francuskiej firmy BC Technique, producenta kultywatorów międzyrzędowych, pielników rotacyjnych oraz interfejsów prowadzenia. Po kilku miesiącach nadszedł czas zaprezentowania pierwszych przedstawicieli spośród tych grup maszyn sygnowanych znakiem Kverneland - dostępnych w ofercie od września 2023 r. Decyzja o rozszerzeniu asortymentu oznacza wyjście naprzeciw ostatnim europejskim regulacjom, które określiły nowe standardy i ograniczyły rodzaje dozwolonych pestycydów, które oznacza silniejsze postawienie na mechaniczne pielenie.

Do upraw rzędowych i zbóż

Pierwszą z zaprezentowanych nowości jest wyposażony w podwójną ramę w kształcie litery H kultywator międzyrzędowy Onyx, który zwraca uwagę bardzo dużą sztywnością i zdolnością szybkiej adaptacji nawet do 12,5 cm szerokości rzędów. Maszyna łączy w sobie skuteczne odchwaszczanie, zrywanie zaskorupionej powierzchni, a także ochronę wilgotności gleby. Dzięki stałej kontroli głębokości na całej szerokości roboczej - zdaniem producenta - sprawdza się w uprawach rzędowych i zbożach.

Kverneland Onyx uprawia glebę na głębokości 2 cm, co poprawia jej napowietrzenie stanowiące warunek wstępny reakcji fizyko-chemicznych ((humifikacja, mineralizacja azotu organicznego). Przez to uprawy mogą skorzystać z większej ilości dostępnych składników odżywczych, co ma rzecz jasna pozytywny wpływ na plony. Kolejną zaletą wykorzystania kultywatora Onyx jest stworzenie warstwy izolacyjnej, która zatrzymuje kapilarne podciąganie wody na powierzchnię, chroniąc wilgotność gleby w warstwie nasion. A nie trzeba dodawać, jakie to istotne w dobie zmian klimatycznych.

Aby zachować odpowiednie efekty pracy w pagórkowatym terenie, na uwrociach o nietypowym kształcie czy przy użyciu szerszych narzędzi, kultywator międzyrzędowy Onyx można połączyć z interfejsem prowadzenia Lynx, umożliwiającym ruch boczny do 25 cm w każdą stronę. Pozwalający szybko dostosować rozstaw kół do różnych upraw, szerokości roboczej i wydajności, interfejs prowadzenia Lynx jest wyposażony w kamerę HR (opcja - druga kamera), kamerę do analizy kolorymetrycznej, technologię Tillett & Hague.

Możliwość pracy w uprawach rozwiniętych daje - dostępny na życzenie - czujnik upraw. Dobre efekty można uzyskać również podczas przejazdu w nocy - dzięki oświetleniu LED. Maszynę można wyposażyć w szeroką gamę lemieszy w jakości Hardox i węglika wolframu, a także takie akcesoria jak dyski tnące, deflektory boczne i gwiazdy odchwaszczające. Zwracają uwagę koła kopiujące o największej na rynku średnicy, które pozwalają uniknąć efektu spychania. Podkreślić trzeba, iż każdy element roboczy działa niezależnie. W przypadku wyposażenia w Section Control, do 13 sekcji jest automatycznie podnoszonych przez Isobus.

Możliwości zastosowania zwiększa połączenie systemów mechanicznego odchwaszczania z chemiczną pielęgnacją upraw i aplikacją nawozów płynnych (z opryskiwaczem Kverneland iXtra LiFe) lub stałych (w połączeniu z Kverneland a-drill i f-drill), które będzie dostępne w limitowanej serii od 2024 r.

Chwasty zwalczone bez szkody dla upraw

W przyszłość rolnictwa zrównoważonego wpisuje się nowy pielnik rotacyjny Helios, który będzie dostępny w szerokościach roboczych od 3 m (model sztywny) do 6,4 m (składany). Maszyna jest skutecznym narzędziem do zwalczania chwastów w uprawach rzędowych i zbożach, a także działa w przypadku odporności, np. na Sulfonylomoczniki i Pinoxaden. Rozszerza również możliwość reagowania, gdy warunki ograniczają stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

Dzięki zastosowaniu Heliosa można w jednym przejeździe uzyskać kilka efektów: niszczenie lub wyrywanie chwastów, rozbijanie zasklepionej powierzchni gleby, destrukcja i napowietrzanie górnego profilu oraz zagęszczanie podłoża przy jednoczesnym utrzymaniu zaopatrzenia gleby w wodę. Maszyna wyposażona jest w żeliwne, napędzane od podłoża koła gwiazdowe, cechujące się specjalną konstrukcją tylnej łyżki, która zapewnia dobrą wydajność nawet przy niskich prędkościach roboczych w trudnych warunkach bez żadnych zatorów - chwasty są podnoszone bez rozpryskiwania i wyrzucania. Co istotne, Heliosa łatwo dostosować do panujących warunków glebowych czy presji chwastów - potrzebne regulacje można wykonać łatwo i szybko bez użycia narzędzi.

Pielnik rotacyjny firmy Kverneland wyposażony jest w sprężynowe lub hydrauliczne zabezpieczenie przed przeciążeniem, przez co zapewnia stałą głębokość roboczą na całej szerokości roboczej, niezależnie od powierzchni. Dostosowanie do wysokości wschodów i głębokości siewu pozwala ograniczyć negatywny wpływ na uprawy. Precyzyjne zarządzanie prędkością pozwala zaś pracować z odpowiednim stopniem agresywności, co pozwala zmaksymalizować wydajność i produktywność. Istotne jest również wyposażenie Heliosa w 1-rzędową tylną bronę palcową, pracującą na całej szerokości roboczej. Brona wspomaga zwalczanie chwastów, ponieważ odkrywa i wyrywa wyrwane chwasty z gleby, pozostawiając je na powierzchni, aby wyschły na słońcu. Dodatkowo zapewnia bardzo dobre wyrównanie powierzchni odpornej na warunki atmosferyczne.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.