– Na początku sprawia ona wrażenie takiej małej zabaweczki, ale później, gdy pozwolimy jej popracować w warunkach dla niej optymalnych, to okazuje się, że naprawdę potrafi zadziwić. Praca pod wiatą czy w chlewni sprawiała bardzo dużą przyjemność. Jej manewrowość jest naprawdę dobra. Natomiast po przesiadce z największego modelu, który miałem okazję w zeszłym roku przetestować, mam wrażenie, że jej hydraulika jednak jest wolniejsza niż u tej największej „siostry”. Natomiast gdy nauczymy się już jej używać, to okazuje się, że ta hydraulika dla tej maszyny jest w pełni wystarczająca – komentuje Mateusz Kulecki, jeden z uczestników Manitou Challenge 2023.
Jeśli chodzi o testowaną ładowarkę teleskopową ULM 415 H, to wśród jej cech charakterystycznych warto wymienić np. zawór Flow sharing, czyli tzw. dzielnik przepływu, dzięki któremu można wykonać trzy czynności teleskopu jednym ruchem dżojstika.
– Mamy tu również wentylator zwrotny. Warto podkreślić, że bardzo rzadko spotyka się go w tak małych maszynach. Jeśli w ogóle. Wentylator zwrotny jest bardzo użyteczny w hodowli - czyści chłodnicę i całą obudowę silnika. To jest coś, co w tak małych maszynach bardzo rzadko się trafia. Maszyna ta ma też bardzo dobry parametr wysięgowy do przodu i stały udźwig na pełnej wysokości, czyli od samego dołu do samej góry podnosi stały udźwig - 1 czy 1,5 m przed kołami przednimi maszyny. I to jest najważniejszy parametr tej maszyny, bo inne takie małe szkraby tego nie zapewniają - to właśnie maksymalny stały udźwig – podkreśla Wojciech Mankiewicz, menedżer sprzedaży w dziale rolnictwo Manitou Polska.
Atutów tej ładowarki jest rzecz jasna więcej. Wśród nich należy wymienić dobry prześwit pod maszyną, ułatwiający poruszanie się w trudnym terenie, a także możliwość transportowania na zwykłej przyczepce samochodowej, np. za autem terenowym czy za dużym SUV-em. Godne uwagi są oczywiście również kompaktowe wymiary i bardzo dobra zwrotność, będąca zasługą m.in. niewielkiego promienia skrętu - jedynie 2,62 m oraz możliwości poruszania się tzw. „psim chodem”.
Ładowarka teleskopowa została w ciągu 60 dni przetestowana w 10 kategoriach: dostęp do kabiny, kompaktowość, wydajność, działanie hydrauliki, przydatność podczas prac gospodarskich, serwis i konserwacja, obsługa codzienna, prowadzenie i trakcja, panel sterowania i dżojstika JSM, ekonomia pracy i zużycie paliwa. Finalnie model ULM 415 H otrzymał ocenę 4,3/5.